Radovan Karadžić je v Haag med drugim vzel biblijo, srbsko-angleške slovarje, številne knjige svetovno znanih avtorjev, trenirko, natikače, majice, obleke in vitamine, je za Kurir povedal njegov bratranec Dragan Karadžić. Dodal je, da je v potovalko dal tudi ikone, brez katerih ne gre nikamor. ''Najprej je v potovalko položil biblijo, nato še slovarje in knjige. Vzel je tudi fotografijo Jezusa Kristusa ter ikoni Matere Božje in nadangela Mihaela,'' je dejal. V pojasnilo: Sveti Mihael je praviloma predstavljen kot poglavar božje vojske, ki se bori proti zlu. V umetniških upodobitvah se prikazuje kot vojščak v oklepu in z mečem v roki.
Karadžićev zagovornik Svetozar Vujačić, ki se je s stranko pogovarjal v nedeljo, je pojasnil, da se lahko z njim pogovarja po telefonu vsak delovnik okoli 18.30, med vikendom pa okoli 16. ure. Karadžić lahko pokliče kogar koli, le medijev in prič ne, medtem ko ga drugi v pripor ne smejo poklicati. Pripomb na pripor naj ne bi imel. ''Zaveda se, kje je, in se prilagaja. V prihodnjih dneh ga bodo pregledali zdravniki, verjetno bodo preučili tudi njegove navade, da bi ugotovili, kam naj ga namestijo. Po mojem mnenju bi bilo najboljše, če bi dobil zaporno celico Slobodana Miloševića, ker je najprestižnejša. Tudi sedanja ni slaba, ima satelitsko televizijo in računalnik, vendar nima internetne povezave,'' je dejal Vujačić. Dodal je, da se je s številnimi priporniki v Sheveningnu že srečal, z Vojislavom Šešljem še istega dne, ko je prispel v Haag.
Tudi hrana naj bi Karadžiću ugajala. ''Ni izbirčen, ni tak kot Šešelj, ki zahteva jagnjetino. V glavnem uživa razna semena, mandlje in rozine,'' je povedal zagovornik. Sicer se želi Karadžić pred haaškim tribunalom zagovarjati sam, po vzoru preminulega Miloševića in Šešlja. Haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije mu lahko namero, da bi se ognil zagovorniku, prepreči, če oceni, da nalogi zaradi zapletenosti primera ne bo kos.
Čevapčiči za Miloševića
Haaški priporniki, ki se zagovarjajo sami, imajo po pisanju hrvaškega časnika Jutarnji list, ki se sklicuje na vir v priporu v Scheveningu, posebne ugodnosti. Tako naj bi imel Milošević na voljo dve zaporniški celici, eno kot delovno sobo, drugo pa kot spalnico. Šešelj ima po drugi strani ''le'' eno celico, vendar lahko uporablja računalnik.
Kakor koli že, haaški zapor je zelo luksuzen, vsi obtoženci naj bi se družili med seboj. ''So zelo dobri prijatelji. Skupaj praznujejo božič, novo leto in druge praznike. Ko pride nov pripornik, mu priredijo proslavo za dobrodošlico,'' je povedal vir. Včasih naj bi jim celo dovolili jesti hrano iz restavracij. Jagnjetino ali svinjino. Tako naj bi za Miloševića večkrat naročili čevapčiče, za Anteja Gotovino pa jagenjčka.
Morda so čevapčiče za Miloševića naročali iz enega izmed lokalov v Scheveningu, katerih lastniki so izseljenci iz bivše Jugoslavije. V Haagu so vsaj trije lokali z dobrotami nekdanje Jugoslavije, ki jih vodijo Hrvat, Bosanec in Srb. Prvi je lokal odprl Srb Jova Kovačević, na začetku osemdesetih, ko je bila Jugoslavija, vsaj navzven, še enotna. Poimenoval ga je Joegoslavisch restoran. Ime ostaja, kljub razpadu Jugoslavije, ki ga, tako Jova, ne bo nikoli prebolel. ''Dokler bom živ, bo napis visel nad vhodnimi vrati v restavracijo. V Haag sem prišel kot Jugoslovan in to sem tudi danes,'' je dejal gostilničar, ki poleg srbskih specialitet toči tudi hrvaško vino.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.