V soboto bo polna Luna, ki pa jo bo prekrila Zemljina senca in zato bo ponekod dobila krvavo rdečo barvo. Popolni Lunin mrk žal ne bo viden v Evropi, Afriki, na Bližnjem vzhodu, v čudoviti predstavi narave bodo lahko uživali v ZDA in v večjem delu Azije.
Kot so zapisali pri ameriški vesoljski agenciji, bo to eden najkrajših mrkov, saj bo popolnost mrka trajala le pet minut (od 11:57:54 UTC do 12:02:37 UTC), mrk, ko bo na Luno padla prva senca, se bo sicer začel ob 10:15:45 UTC, končal pa ob 13:44:46 UTC.
Gre že za tretji mrk v vrsti štirih. Prvi je bil 15. aprila lani, drugi lani 8. oktobra, sledita še letošnji aprilski in 28. septembra. Slednji bo k sreči viden tudi pri nas. Po podatkih Nase bo v tem stoletju od 2001 do 2100 le osem podobnih četverčkov.
Da se zgodi mrk, mora biti Luna polna, kar pomeni, da je ravno na nasprotni strani od Sonca, vmes pa je Zemlja. Mrk se zgodi, ko se Luna premika v senco, ki jo nanjo meče Zemlja. Mrk se ne zgodi vsak mesec, ker je Luna včasih nad, včasih pa pod senco, ki jo meče Zemlja.
Luna se med mrkom velikokrat obarva rdeče, to pa zato, ker sončna svetloba potuje skozi Zemljino atmosfero, ki filtrira večino modre svetlobe. Za razliko od Sončevega mrka, ki smo ga letos tudi že lahko opazovali pri nas, posebnih zaščitnih očal ni potrebnih.
Luna in vpliv na naše razpoloženje
Po prepričanju nekaterih smo ob času polne lune bolj občutljivih. V ozračju naj bi bilo več energije, ljudje so razdražljivi, bilo naj bi več nesreč in nasilja. Mrki, tako Lunini kot Sončevi, naj bi od nekdaj napovedovali naravne katastrofe, nepredvidene dogodke, nenavadne nesreče. Astrologi odsvetujejo pomembne projekte in dejavnosti. Čeprav mrka pri nas mogoče ni videti, to ne pomeni, da na nas ne vpliva, še dodajajo.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.