Britanski časnik The Sunday Times je danes objavil ime še četrtega evropskega poslanca, ki naj bi v zameno za denar bil pripravljen podpreti evropski zakon v dobro plačnika. V okviru škandala ''denar-za-zakone'' je sedaj v javnost prišlo še ime Pablo Zalba Bidegain.
Gre za evropskega poslanca iz Španije, sicer iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP), ki so ga novinarji časnika pod krinko zalotili z 'roko v marmeladi'. Kot poroča časnik, so ga namreč posneli, medtem ko je pristal, da bo predlagal amandma k zakonu o zaščiti potrošnikov v zameno za denar.
Tudi njemu ponujali 100.000 evrov
Zalba naj bi minuli mesec vložil amandma, ki so ga zanj napisali novinarji Sunday Timesa, ki so se predstavljali kot lobisti. Ta amandma je sedaj že del uradnih dokumentov parlamenta in bi dejansko lahko postal del zakona, saj je Zalba tudi odgovoren predstavnik za zakonodajo, ki jo je nameraval spremeniti glede na dogovor z novinarji pod krinko, poroča časnik.
36-letni Zalba prihaja iz Pamplone, pred nastopom poslanske funkcije pa se je ukvarjal z gospodarstvom. Po navedbah časnika ima pomembno vlogo v EPP, saj deluje kot poročevalec v senci za direktivo o kompenzacijskih shemah za investitorje, to je predlagani nov zakon za zaščito investitorjev, ki so izgubili vloženi denar.
Novinarji pod krinko so se z Bidegainom prvič sestali 19. januarja v njegovi pisarni v Strasbourgu. Pojasnili so mu, da prihajajo iz londonskega lobističnega podjetja, ki išče ''partnerja v parlamentu'', ki bi lahko pomagal pri vplivanju na zakonodajo. Zalba je odvrnil, da je načeloma za poslanca enostavno amandirati zakon. ''Lahko vložim amandma na katero koli poročilo, ki ga pripravi Evropski parlament,'' je dejal.
Tudi njemu so ponudili letno plačilo 100.000 evrov za delo v ''svetovalnem odboru'' in mu dali dva tedna za razmislek preden bi se znova sestali v Bruslju. Poslanec jim je dal vedeti, da bi ''definitivno'' delal v tem odboru, če njegova stranka ne bo zahtevala, da nastopi na lokalnih volitvah v Španiji.
Gre za to, da direktiva predvideva, da bi morala investicijska podjetja promovirati shemo na svojih spletnih straneh. Zahteva ''lobistov'' je bila, da Španec z amandmajem to prepreči in omogoči, da se podjetja izognejo osveščanju o shemi.
Obtožbe zanika
Ko ga je časnik soočil z resnično situacijo, je Španec dejal, da je zavrnil delo za denar, čeprav tega ni na nobenem posnetku. Ob tem pa je še vztrajal, da je sam spisal amandma.
Njegovi odvetniki so sicer pozneje vztrajali, da ni nikoli hotel sprejeti posla. Po njihovih navedbah je amandma predlagal, ker se mu je ideja zdela dobra in bi izboljšala zakonodajo ter da pri tem denar ni igral vloge. Poleg tega naj bi se celo posvetoval s kolegi v parlamentu, ki so mu priporočili, da naj vendarle predlaga amandma.
Thaler in Strasser odstopila, Severin še ne
To je že četrti evroposlanec, ki ga časnik obtožuje koruptivnosti. Pred tem so razgalili nekdanjega slovenskega zunanjega ministra Zorana Thalerja, romunskega evroposlanca Adriana Severina in nekdanjega avstrijskega notranjega ministra Ernsta Strasserja.
Vse tri sedaj preiskujejo pristojne oblasti. Njihove pisarne v Evropskem parlamentu pa so zapečatili, da bi preprečili morebitno uničevanje dokazov.
Strasser in Thaler sta odstopila z mest evropskih poslancev v 48 urah po razkritju, Severin pa se še vedno oklepa poslanskega mesta. Vrgli so ga sicer tako iz poslanske skupine socialistov v EP kot tudi iz njegove lastne stranke, v EP pa so ga izžvižgali, a kljub temu ni odstopil.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.