Letošnji mednarodni dan otroka, 20. november, poteka v znamenju 25. obletnice konvencije Združenih narodov o otrokovih pravicah. Generalna skupščina ZN jo je namreč sprejela na današnji dan leta 1989. Kot navajajo v Uradu varuhinje človekovih pravic, so človekove pravice pravice vseh nas in so zapisane v Deklaraciji o človekovih pravicah, v raznih konvencijah ter v Ustavi Republike Slovenije. Pravice otrok in mladih do osemnajstega leta starosti pa so poleg teh zaradi svoje pomembnosti zapisane še posebej. Natančneje jih določa Konvencija o otrokovih pravicah, ki so jo podpisale mnoge države po svetu, tudi Slovenija.
Konvencija o otrokovih pravicah je med vsemi mednarodnimi dokumenti o človekovih pravicah tisti dokument, ki ga je podprlo največ držav, opozarjajo v Unescu. Konvencija je po njihovem opozorilu spremenila način obravnave in ravnanja z otroki. Sprejetje konvencije širom sveta jasno kaže zavezanost k prizadevanjem za spoštovanje človekovih pravic, navajajo v Unicefu.
Ob praznovanju četrt stoletja konvencije smo lahko po njihovih besedah na marsikaj ponosni, od dosežkov pri zmanjševanju umrljivosti otrok do večjega vpisa v šole. Vendar pa se moramo hkrati tudi zavedati, da je še veliko dela, poudarjajo v Unicefu.
Preveč je otrok, ki so jim pravice še vedno kršene, opozarjajo. Še vedno so otroci poceni delovna sila, čeprav so se razmere na tem področju v četrt stoletja bistveno izboljšale. V 90-ih letih je otroško delo opravljal vsak četrti otrok mlajši od 15 let, danes so te številke bistveno manjše. Po nekaterih podatkih, naj bi v svetu otroško delo opravljal vsak osmi otrok.
Še vedno je je problematično pohabljanje spolnih organov deklet, a je številka za tretjino manjša.
Z razvojem tehnologij in širjenja dostopa do interneta pa na otroke prežijo nove nevarnosti. Tako so v Svetu Evrope ob mednarodnem dnevu opozorili, da morajo države paziti na otroke tudi v tem virtualnem, potencialno nevarnem svetu novih tehnologij. Opozarjajo, da otroci niso majhni odrasli. Moramo jih obravnavati kot nosilce njihovih lastnih pravic. Moramo jih zaščititi, saj imajo pravico do blaginje v tem trenutku, so poudarili v Svetu Evrope.
Slovesnost ob 25. obletnici sprejetja konvencije so v Ljubljani pripravili predsednik republike Borut Pahor in Junior ambasadorji Unicefa. Pahor je pozdravil konvencijo, saj so se z njo enake možnosti otrok izboljšale. Po njegovem je konvencija obrodila sadove, ki so vidni v samozavesti mladih generacij. Poleg tega je pomembno, da se je marsikaj izboljšalo tudi v nerazvitem svetu, pravi predsednik.
V Sloveniji otroci težav z vključenostjo v šole in dostopom do zdravnika nimajo. Žal pa so naši otroci vedno bolj žrtve revščine. Tako je bilo v Sloveniji od lani do letos dodatnih 7000 otrok pod pragom revščine. Pahor je poudaril, da je cilj konvencije tako na globalni ravni kot v Sloveniji, da imajo vsi otroci, ne glede na premoženjsko stanje staršev, enake možnosti, da živijo srečno.
Izvršni direktor Unicefa Slovenija Tomaž Bergoč je poudaril, da je dolžnost odraslih, da pomagajo tistim otrokom, ki so najbolj ranljivi in še vedno ne morejo preživeti brez pomoči drugih.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.