Živo srebro v Nemčiji, na Poljskem, v Franciji in Češkem se je včeraj povzpelo do najvišje doslej zabeležene junijske temperature. A tukaj se ne konča. V prihodnjih dneh – ko bo vročinski val dosegel vrhunec – bi se lahko temperature še povzpele in tudi novi rekordi tako niso izključeni. "Prihaja pekel," so ob tem zapisali na enem od vremenskih portalov.
Vremenoslovci ob tem opozarjajo, da bi lahko temperature v posameznih delih Evrope presegle tudi 40 stopinj Celzija, ponekod pa bi se živo srebro lahko povzpelo tudi do 45 stopinj Celzija. Ponekod se celo pričakuje, da bodo temperature presegle najvišjo kadarkoli izmerjeno junijsko temperaturo.
Z juga se nad staro celino namreč pomika izjemno vroč saharski zrak, ki ga proti severu dodatno potiska nevihtno območje nad Atlantikom in visok zračni tlak nad srednjo Evropo.
Požari v Španiji: 'Neprevidnost bi lahko vodila v katastrofo'
V Španiji se več kot 500 gasilcev in vojakov bori z ognjenimi zublji na severovzhodnem delu države. Obsežni gozdni požar je izbruhnil v provinci Tarragona, nevarnost pa še povečuje močan veter in izjemno visoke temperature. Pogorelo naj bi že vsaj 5000 hektarjev zemlje, poroča The Guardian. 53 prebivalcev so iz območja evakuirali. Tuji mediji pa poročajo tudi, da je v požaru, tudi zaradi dima, poginilo na stotine ovac.
"Soočamo se z resnim požarom, v obsegu, ki ga nismo videli že 20 let," je tvitnil regionalni notranji minister Miquel Buch. "Pogorelo bi lahko 20.000 hektarjev zemlje. Moramo se zavedati, da bi kakršnakoli neprevidnost lahko vodila v katastrofo."
V izjavi za javnost je v jutranjih urah katalonska vlada opozorila, da se bo požar po napovedih in predvsem z naraščujočimi temperaturami še širil: "Od samega začetka se je požar hitro širil v severovzhodni smeri, z močnim vetrom se je še stopnjeval."
Vodja gasilcev v regiji pa je dejal, da je v tem trenutku "težko ostati optimističen": "Teren je zahteven, kar povzroča veliko težav, vremenske razmere niso ugodne."
Večji požar je izbruhnil tudi v Grčiji, vzhodno od Aten. Zaradi požara so evakuirali begunsko taborišče blizu pristanišča Lavrio. Gasilci s podporo letal v vročem vremenu poskušajo omejiti požar.
Ceste se talijo, vročina ukrivlja železniške tire
Za vsaj nekolikšno ublažitev posledic, ki jih s seboj prinašajo izjemno visoke temperature, številna evropska mesta sprejemajo posebne ukrepe.
V nekaterih delih Nemčije medtem primanjkuje pitne vode, v delih zvezne dežele Severno Porenje-Vestfalija pa so prebivalcem naročili, naj vodo uporabljajo samo za nujne stvari, sicer jim grozi 1000 evrov kazni.
V nemškem kraju Coschen, v zvezni deželi Brandenburg, blizu poljske meje, so včeraj tako zabeležili 38,6 stopinje Celzija, kar je več kot je znašal lanski junijski rekord. Na določenih odsekih avtoceste Saška-Anhalt se je začela celo taliti cesta, zaradi česar so oblasti omejile hitrost na 120 kilometrov na uro. V mestu Rostock ob obali Baltskega morja pa se od vročine celo krivijo železniški tiri, poroča The Guardian.
Brandenburško policijo pa je brez besed pustil možakar, ki se skušal ohladiti tako, da se je nag vozil z mopedom.
V Innsbrucku so medtem z ulic umaknili znamenite fijakerske kočije, po tem, ko so v mestu zabeležili 36,7 stopinj Celzija, kar je nov rekord po letu 2012 (prejšnji rekord za Tirolsko je bil 36,6 stopinj Celzija).
V Franciji so zabeležili najvišjo junijsko temperaturo v državi. Izmerili so 41,9 stopnje Celzija v vasi Saint-Julien-de-Peyrolas v dolini Rone. Prejšnji državni rekord je znašal 41,5 stopinje, ki so ga leta 2003 izmerili v južnem departmaju Aude.
Najvišjo temperaturo so v državi sicer izmerili med smrtonosnim vročinskim valom avgusta leta 2003 - 44,1 stopinje. V petek opozarjajo pred temperaturami med 42 in 45 stopinj Celzija.
Šole v nekaterih delih Francije medtem še zmeraj ostajajo zaprte, pričakujejo, da bo tako še najmanj do konca tega tedna. Oblasti v Parizu, Lyonu, Strasbourgu in Marseillu pa so v središčih mesta zaradi višjih emisij in onesnaževanja, ki ga je v tej vročini še bolj čutiti, prepovedale vožnjo z avtomobili, starejšimi od desetih let. Francoske regionalne oblasti ocenjujejo, da je ukrep zajel skoraj 60 odstotkov vseh vozil, ki sicer vozijo po francoski prestolnici, vključno z dostavnimi vozili in tovornjaki.
Stroga opozorila glede tveganja za življenje
Na jugu Franciji beležijo tudi prve smrtne žrtve. Trije ljudje (od tega dva stara več kot 70 let) so umrli po tem, ko so se pregreti želeli ohladiti v mrzli vodi in doživeli srčni zastoj. Francoske oblasti ob tem opozarjajo na nevarnost ohlajanja v zelo mrzli vodi, po tem ko je telo zelo pregreto. Ne morejo sicer potrditi, da so smrti neposredna posledica vročinskega vala.
Francoska zdravstvena ministrica Agnès Buzyn pa je včeraj zavrnila očitke, češ da "zaradi vremena zganjajo paniko". Najhujši vročinski val je Francijo prizadel leta 2003, ko je neposredno in posredno zaradi visokih temperatur umrlo 15.000 ljudi. Za celotno državo velja oranžno (drugo najvišje) vremensko opozorilo, oblasti pa prebivalcem svetujejo, kako se na varen način ohladiti, poroča BBC.
Ministrica je sicer izrazila nezadovoljstvo, ker ljudje ne upoštevajo navodil in tečejo na prostem tudi med poldnevom in 14. uro. Prav tako je obsodila dejanja nekaterih staršev, ki za kratek čas med nakupovanjem pustijo svoje otroke v avtomobilih ali jim na soncu ne zagotovijo pokrival.
Francoska veriga hotelov Accor je do sobote omogočila dostop starostnikom do klimatiziranih avl v svojih hotelih. Začasno so prepovedali tudi prevoz živih živali.
Poljsko ministrstvo za notranje zadeve pa je dejalo, da se je samo junija utopilo že 90 ljudi, ki so ohladitev skušali poiskati v rekah ali jezerih; v podobnih okoliščinah jih je v Litvi umrlo 27. Temperature v tej baltski državi so sicer narasle na 35 stopinj Celzija.
Neznosna vročina tudi v Italiji
V Milanu napovedujejo, da se bo živo srebro danes povzpelo na 40 stopinj Celzija. Dobrodelne organizacije bodo ob tem brezdomcem in drugim pomoči potrebnim po mestu razdelile 10.000 steklenic vode.
Kljub temu, da so temperature že izjemno visoke, pa bi se po napovedih vremenoslovcev konec tedna lahko še dvignile. Jutri bi lahko v nekaterih delih severovzhodne Španije dosegle celo 45 stopinj Celzija, nad tridesetico pa bi se lahko povzpele tudi v nekaterih delih Alp.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.