V vlogi predsedujoče EU se bo prvič preizkusila vzhodnoevropska država, ki je bila nekoč del sovjetskega bloka. Ni pa Češka prva nova članica na čelu EU, saj je bila ta naloga kot prvi novinki zaupana Sloveniji, ki je Uniji predsedovala v prvi polovici minulega leta.
Češka predsedovanje EU pod geslom Evropa brez meja prevzema od Francije, ene od ustanovnih in nasploh najvplivnejših članic Unije. Med njim bo osredotočena na gospodarsko krizo, energetsko varnost in zunanjo politiko, Zahodni Balkan, vzhodno partnerstvo in čezatlantske odnose.
Prizadevala si bo, da bi se Hrvaška in države Zahodnega Balkana približale EU. V tem kontekstu bo podedovala tudi vprašanje zastoja Hrvaške v pristopnih pogajanjih z EU zaradi vprašanja njene meje s Slovenijo. Čehi sicer poudarjajo, da je to vprašanje, ki ga morata državi rešiti dvostransko.
Praški grad, kjer biva češki predsednik Vaclav Klaus in na katerem v znak njegovega pregovornega evroskepticizma ni zastave EU, je po mnenju političnih opazovalcev največja grožnja za češko predsedovanje. To je priznal tudi sam, ko je v eni od izjav dejal: "Največ, kar lahko storim za češko predsedovanje, je, da se za pol leta umaknem." Zastava EU medtem plapola na sedežu češke vlade, v čast šestmesečnemu vodenju sedemindvajseterice pa so opolnoči v evropskih barvah razsvetlili tudi velikansko nihalo, ki z griča Letna bdi nad središčem češke prestolnice. Tako naj bi simbolično odštevalo čas češkega predsedovanja EU.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.