Fotografa Bilala Huseina, ki dela za agencijo Associated Press (AP) in si je s svojimi zgovornimi fotografijami iraškega vsakdana prislužil prestižno Pulitzerjevo nagrado, čaka sodni proces. Česa natančno ga obtožujejo, pa dober teden dni pred njegovim začetkom ne vedo niti zagovorniki.
36-letnika je aprila lani v iraškem mestu Ramadi zajela ameriška vojska in kar leto in pol je bil v priporu, ne da bi ga tudi uradno obtožili. Zdaj pa so sporočili, da bodo proti njemu vložili obtožnico, že 29. novembra pa naj bi ji sledil sodni proces pred iraškim sodiščem. Ob tem tožnik – ameriška vojska – noče sporočiti niti, česa ga dolžijo, niti, kakšne so obtožbe. Reporterjevi odvetniki se pritožujejo, da tavajo v temi in Pentagon obtožujejo, da se norčuje iz pravnega reda. "Niso nam povedali, kakšne so obtožbe, niso nam predstavili dokazov. Bilalovemu odvetniku niso dali nikakršnih informacij, na podlagi katerih bi se lahko pripravil, in ki bi omogočile resen sodni proces,“ se je nad samovoljo ameriške vojske v Iraku pritoževal pravni svetovalec AP Dave Tomlin.
Znano je le, da so Bilala poskušali povezati z aktivnostjo iraških uporniških skupin. Tako so se pojavile govorice, da je vnaprej vedel za eksplozijo, ki jo je fotografiral, a so kmalu potihnile. Sodelavci AP, ki so skušali priti stvari do dna, dokazov niso našli. Njihovo delo so vseskozi oteževali, do priprtega fotografa pa skorajda niso mogli priti. Da jih izid sodnega procesa zelo skrbi, je priznal tudi generalni direktor agencije Tom Curley.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.