Namestnik ameriškega svetovalca za nacionalno varnost za protiterorizem in domovinsko varnost John Brennan je povedal, da vsi priznavajo, da bo virus nove gripe izziv. "Strategija vlad po svetu je, da sodeluje za zmanjšanje negativnih posledic," je dejal Brennan.
Časopis Washington Post pa navaja besede strokovnjaka za gripo pri univerzi Vanderbilt Williama Schaffnera, ki pravi, da lahko pride do zelo zapletenega položaja.
Bo nova gripa zahtevala več smrtnih žrtev kot navadna?
Američani se namreč bojijo, da bo nova gripa zahtevala veliko več smrtnih žrtev kot navadna. Navadna gripa v ZDA vsako leto v bolnišnice spravi okoli 200.000 državljanov in je sokrivec za okoli 36.000 smrtnih primerov. Nova gripa, ki je izbruhnila aprila v Mehiki, je doslej zajela 168 držav sveta, pri čemer so našteli 162.000 potrjenih primerov okužbe in 1154 smrtnih primerov, pri katerih je bil udeležen ta virus. Večino smrtnih primerov je bilo pri ljudeh, ki so imeli tudi druge zdravstvene težave.
Cepivo preizkušajo tri farmacevtska podjetja
Francoski Sanofi Pasteur je kot tretja farmacevtska družba v četrtek na okoli 2000 ljudeh v ZDA začela preizkušati cepivo proti novi gripi. Preizkušajo tako varnost cepiva kot tudi, kolikšno število enot cepiva bi potrebovali za zaščito ljudi pred novo gripo. Po mnenju večine strokovnjakov bi sicer zadostovali dve enoti.
Slovenija naj bi prve pošiljke cepiva prejela konec septembra
Prve pošiljke cepiv zoper novo gripo naj bi Slovenija prejela konec septembra ali oktobra, cepljenje pa bo prostovoljno. Miklavčičevo ministrstvo hkrati pripravlja preventivno akcijo 'ustavimo gripo', v okviru katere bo konec avgusta ministrstvo na naslove slovenskih gospodinjstev poslalo brošure s preventivnimi napotki, na voljo pa bo tudi brezplačni informativni telefon z operativno številko 080 4200.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.