Uprava britanske televizijske hiše BBC je odločno kritizirala prvi del dokumentarno potopisne serije "Nova Evropa Michaela Palina“, poroča spletna stran Guardian. Nekdanji zvezdnik humoristične serije Monty Python Michael Palin je obiskal "20 evropskih držav, ki so se vse do zloma komunizma nahajale za železno zavese".
V prvem od sedmih delov 65-letni Palin potuje po Sloveniji, Hrvaški, Bosni in Hercegovini, Srbiji in Albaniji. Po predvajanju prvega dela, ki nosi naslov "Vojna in mir“, so telefoni uprave BBC skoraj pregoreli. Ogorčeni gledalci so se pritoževali, da gre za "politični komentar in ne potopis“. V dokumentarcu so gledalci zasledili tudi "številne netočne informacije o vojni na območju nekdanje Jugoslavije“.
Odbor za nadzor programa, BBC Trust, je ugotovil, da so se nekateri gledalci upravičeno pritoževali. Zato je direktor BBC sir Michael Lyons ukazal namestniku glavnega direktorja, da "preveri dejstva in preoblikuje navedbe, saj ne smejo zavajati gledalcev“.
Ena od spornih navedb: Niso le Srbi krivi za vojno
Palin je namreč v spornem delu potopisa dejal, da "ni bilo nikakršnega razloga za rušenje Starega mostu v Mostarju“. Odbor je ugotovil, da je razlog obstajal: "Most so porušili, da bi na območju zahodnega Mostarja izolirali muslimanske prebivalce.“
"Čeprav je bila osnovna ideja dokumentarca, da na zabaven način prikaže države, ki so bile za železno zaveso, morajo producenti paziti na objektivni prikaz dejstev. To je še kako pomembno, če se predstavlja novejša zgodovina, kot je vojna na območju nekdanje Jugoslavije, ki je še vedno prepredena s politično nasprotujočimi si informacijami. Komentar o rušenju Starega mostu v Mostarju je bil neprimeren,“ so ocenili nadzorniki BBC Trust.
Gledalci so se pritožili tudi nad Palinovo izjavo, da "Srbi niso nič bolj krivi za vojno od ostalih narodov“. Pri tem so navajali, da je to isto kot bi rekel, da "so nacisti in Židi enako krivi za začetek in potek druge svetovne vojne“.
"Ko je BiH vzniknila iz ruševin Jugoslavije, so se številne etnične skupine, ki so sestavljale državo – bosanski Srbi, Bošnjaki, muslimani in bosanski Hrvati – počutile ranljive. Zato so začele z borbo, da bi zaščitile lastno ozemlje,“ je dejal Palin v dokumentarcu.
"Producenti so se zapletli“
BBC Trust je ocenil, da bi lahko producenti storili več, da bi "razsvetlili vlogo Srbije v spopadih“. "Očitno je obstajala želja prikazati, da Srbi niso edini krivci za vojno in da niso vsi Srbi krivi za dejanja Slobodana Miloševića. Povedano pa ni pripomoglo k rešitvi te zapletene težave. Nadzorniki so zaključili, da so navedbe lahko pri gledalcu ustvarile vtis, da so vse vpletene strani enako odgovorne za vojno. Komentar je bil zelo poenostavljen,“ so zapisali nadzorniki. "Dokumentarec bi moral biti potopis. Očitno pa so se producenti ušteli in se vpletli v najhujši zaplet v novejši evropski zgodovini – razpad Jugoslavije. Že sam naslov 'Vojna in mir' je zasenčil namen ustvarjalcev, da bi prikazali tudi sedanje razmere na območju. Če so se že odločili komentirati zelo občutljivo težavo in razpravo o vojnah na območju nekdanje Jugoslavije, bi morali producenti vsaj poskrbeti za točnost informacij,“ je sporočil BBC Trust.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.