Morda najprej najbolj realen razlog, zakaj ohlajanje na trgu nepremičnin: Ker je denar, kot bi rekli bankirji, postal dražji.
Priča smo bili namreč najhitrejšemu dviganju obrestnih mer euribor. Konec maja je bil šestmesečni euribor v negativnem območju, zdaj pa je pri 1,7 odstotka. Po napovedih bo do konca leta presegel dva odstotka, v prvih mesecih leta 2023 pa 2,5 odstotka.
To se je takoj prelilo na povpraševanje: Če primerjamo drugo četrtletje, s prvim je padec pri nakupu nepremičnin 15-odstoten, tudi cena kvadratnega metra v Ljubljani se je znižala za okoli 100 evrov, govorimo o rabljenih stanovanjih.
A naj nas te številke ne zavedejo, prodaja še vedno cveti: V drugi četrtini leta je bilo prodanih 3669 stanovanj v vrednosti 449 milijonov evrov. Po podatkih Eurostata je cena nepremičnin v primerjavi z lani vseeno narasla za 10 odstotkov.
Eurostat je objavil zanimive podatke o cenah nepremičnin v Evropski uniji. V zadnjih 12 letih, torej od 2010, so se v povprečju zvišale za 48 odstotkov. Skoraj potrojile so se v Estoniji (196 odstotkov), več kot podvojile pa tudi v Luksemburgu (135 odstotkov), Latviji (131 odstotkov), Litvi (130 odstotkov), Avstriji (121 odstotkov), na Češkem (130 odstotkov) in Madžarskem (168 odstotkov). Na drugi strani so se cene stanovanj znižale v Italiji, Grčiji in na Cipru.
V Sloveniji so se cene stanovanj zvišale za približno 47 odstotkov.
V istem obdobju so se najemnine zvišale v 25 državah članicah Unije, znižale pa v dveh: Najbolj občutno so poskočile v Estoniji (214 odstotkov), Litvi (139 odstotkov) in na Irskem (82 odstotkov), znižanje so zaznali v Grčiji in na Cipru. V Sloveniji so se cene najemnin zvišale za 40 odstotkov.
Še zanimivost: Slovenci imamo v stanovanjskih nepremičninah 80 milijard evrov premoženja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.