Strinjali smo se o ciljih in zarisali strategijo za celovit boj proti krizi v območju evra na petih frontah, podrobnosti pa bodo do srede dorekli strokovnjaki, je pojasnil predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy po koncu vrha območja skupne evropske valute.
Pet front v boju proti krizi je: vse vlade naj zagotovijo vzdržne javne finance in rast, trajna rešitev za Grčijo, dovolj trdna obramba pred širitvijo krize, povrnitev zaupanja v bančni sektor ter boljše upravljanje in večja integracija v območju evra.
Vsi ti elementi so med seboj povezani v en sam sveženj, nadaljnje delo je potrebno, a odločitve bodo v sredo, je zatrdil Van Rompuy. Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso pa je dejal, da "delo poteka in da poteka dobro" ter prav tako napovedal odločitve čez 72 ur.
Italija mora pospešiti sprejemanje nekaterih ukrepov
Van Rompuy je v povezavi s prvo fronto dejal, da morajo članice območja evra v celoti spoštovati zastavljene javnofinančne cilje in pospešiti strukturne reforme. Ob tem je poudaril, da bodo morali nekateri do srede prepričati svoje partnerice v Uniji, da uresničujejo obljube.
Že ves čas je jasno, da je ena od teh držav Italija. Italijanski premier Silvio Berlusconi je v nedeljo z več strani – tudi od nemške kanclerke Angele Merkel in francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja – dobil ostra opozorila, da mora pospešiti ureditev javnih financ in reforme.
Berlusconi je sicer včeraj v Bruslju povedal, da je za danes sklical nujno sejo vlade, da se pospeši sprejemanje nekaterih ukrepov.
Van Rompuy ni želel povedati, za katere države še gre. Poleg Italije naj bi bila to še Španija. Van Rompuy je sicer hudomušno pripomnil, da Belgije ni med njimi in da je bila največja zaveza njegove domovine že to, da bo očitno kmalu po več kot letu dni vendarle dobila vlado.
Pred vrhom območja evra je bil vrh celotne EU. Vsi pogovori so trajali približno 12 ur. Pred tem je dva dni potekal niz ministrskih in drugih sestankov, še en tak maraton se obeta sredi prihodnjega tedna.
Voditelji celotne EU so se sicer včeraj na pobudo Nemčije dogovorili za preučitev možnosti omejene spremembe pogodbe Unije s ciljem izboljšanja delovanja območja evra, predvsem s krepitvijo gospodarske unije in proračunske discipline.
Van Rompuy je ob tem opozoril, da se je kriza v območju evra tako razmahnila tudi zato, ker so skoraj vsi podcenjevali stopnjo medsebojne povezanosti evropskih gospodarstev. Zato je po njegovem nujno tesnejše sodelovanje v območju evra pa tudi med njim in preostalimi državami v Uniji.
V tem kontekstu so se voditelji EU v nedeljo odločili, da bo ob prihodnji izvolitvi predsednika Evropskega sveta za enak mandat hkrati imenovan tudi predsednik vrha območja evra ter da bo do naslednjih imenovanj vrhom območja evra predsedoval predsednik Evropskega sveta, torej Van Rompuy.
V sklop prizadevanj za izboljšanje učinkovitosti delovanja območja evra sodi tudi to, da so voditelji EU včeraj v Bruslju podprli načrte za uvedbo neke vrste superevropskega komisarja za nadzor nad izvajanjem novih pravil za krepitev javnofinančne discipline.
Pri teh spremembah za krepitev učinkovitosti "upravljanja" v območju evra, ki bodo nadgrajene v sredo, gre za korak v smeri "vlade" območja skupne evropske valute, za kar se zavzemata Merklova in Sarkozy. Večje ambicije za zdaj niso mogoče, saj je zanje potrebna sprememba pogodbe EU.
Tudi Merklova in Sarkozy na skupni novinarski konferenci po koncu vrha EU nista želela biti konkretnejša glede reševanja krize, temveč sta le ponovila, da je dosežen napredek in da pričakujeta odločitve v sredo.
Sprejetje sklepov vrha voditeljev držav območja se je zaradi hude krvi med francoskim predsednikom Nicholasom Sarkozyjem in britanskim premierjem Davidom Cameronom zavleklo za skoraj dve uri, poroča britanski Guardian. Francoski predsednik je izrazil jezo nad stalnim britanskim kriticizmom in poduki, ki so jih države v območju evra deležne s strani britanskih ministrov.
''Zamudili ste dobro priložnost, da bi ostali tiho,'' je bil Sarkozy neposreden do Britanca. ''Siti smo vaših kritik in podukov glede tega, kaj storiti. Pravite, da ne marate evra, sedaj pa bi se radi vpletali v naše sestanke,'' je dodal Sarkozy. Cameron je namreč sprva zahteval, da se v skupno izjavo vključi dodatek o zaščiti posameznih trgov in garancije za države, ki niso prevzele evra, je pozneje umaknil svoje zadržke glede besedila skupne izjave.
Te besede je Sarkozy Cameronu namenil, kljub temu da sta ga skupaj z nemško kanclerko Merklovo ob robu vrha presenetila z darilcema za novorojenko Giulio, ki jo je Sarkozyjeva soproga Carla Bruni povila v sredo zvečer. Merklova mu je podarila medvedka, Cameron pa roza odejico.
Krepitev gospodarske rasti
Voditelji EU so opredelili ključne prednostne naloge za krepitev gospodarske rasti, pri čemer so med drugim pozvali k čimprejšnjemu dogovoru o ukrepih za nov zagon enotnega trga v EU, vključno z evropskim patentom.
Potrdili so tudi stališče Unije za vrh G20 v Cannesu, pri čemer so pozvali k premisleku o uvedbi globalnega davka na finančne transakcije in krepitvi sredstev Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Unija partnerjem v skupini G20 predlaga, da bi dodatna sredstva zagotovile tiste države, ki imajo velike presežke v zunanji bilanci. To je predvsem Kitajska.
Na vrhu tudi o Siriji, Libiji in Eti
Voditelji EU so sicer včeraj še poudarili, da so pripravljeni uvesti nove in še ostrejše sankcije proti sirskemu režimu, če ne bo takoj ustavil nasilja nad prebivalstvom.
Poleg tega so med drugim pozdravili "pogum in odločnost" Libijcev, ki so v nedeljo po 42 letih vladavine Moamerja Gadafija razglasili popolno osvoboditev države ter izrazili "veliko zadovoljstvo" z napovedjo Ete o koncu več kot 40-letnega oboroženega boja za neodvisnost.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.