5. junija se je na trgu Sv. Venceslava zbralo 120.000 ljudi, ki so zahtevali odstop premierja Andreja Babiša. Proteste je organizirala nevladna organizacija Milijon trenutkov za demokracijo, na trgu pa so se takrat zbrali ljudje z vseh koncev države v "še eni borbi za dušo njihove demokracije". Babiša so leta 2013 v parlament izvolil sicer ravno na podlagi obljub, da se bo boril proti korupciji, leta 2017 pa je na čelu svoje stranke prepričljivo zmagal na parlamentarnih volitvah in postal premier. Relativno miren in majhen protest je izbruhnil v vsečeško vstajo, ko je ministrica za pravosodje postala Marie Benešová, ki naj bi pomagala zaščiti premierja pred potencialnimi obtožbami prevare in zlorabe evropskih sredstev.
Po navedbah organizatorjev se je protesta udeležilo 250.000 ljudi. Zaradi preobremenitve se je sesulo mobilno omrežje, zapreti pa so morali tudi postajo podzemne železnice. Benjamin Roll, član skupine, je za AP povedal, da ga žalosti, da je politična situacija v njihovi državi takšna, da se takšen protest sploh mora zgoditi. "Po drugi strani sem vesel, da smo uspeli mobilizirati družbo," je dejal.
Peticijo, v kateri zahtevajo neodvisno preiskavo Babiša in njegov takojšen odstop s premierskega položaja, je podpisalo že več kot 400.000 ljudi.
Policija trenutno preiskuje Babiša zaradi afere Štorkljino gnezdo – gre za poneverbe v zvezi s subvencijami Evropske unije pri gradnji luksuznega hotelskega naselja na Češkem, v katero naj bi bilo vpleteno Babiševo podjetje Agrofert. Poročilo Evropske komisije je pokazalo, da Babiš od skupine še vedno profitira in da bi moral vrniti približno 17,5 milijona subvencije.
Kot član parlamenta Babiš sicer uživa imuniteto pred kazenskim pregonom. Vse obtožbe je označil za politično motivirane in brez podlage, odstopiti pa ne namerava.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.