Na trgu Sv. Venceslava v središču češke prestolnice se je zbralo največ ljudi po tridesetih letih, ko je padel komunistični režim. Ta trg je pred sedmimi desetletji doživel tudi razglasitev neodvisnosti Češkoslovaške od Avstro-Ogrske, včeraj pa se je tam po ocenah organizatorjev zbralo 120.000 ljudi, ki so zahtevali odstop premierja Andreja Babiša. Proteste je organizirala nevladna organizacija Milijon trenutkov za demokracijo, na trgu pa so se zbrali ljudje z vseh koncev države v "še eni borbi za dušo njihove demokracije".
Kar se je pred šestimi tedni začelo kot relativno miren in majhen protest, ko je ministrica za pravosodje postala Marie Benešová, za katero verjamejo, da bo pomagala zaščititi premierja pred potencialnimi obtožbami prevare in zlorabe evropskih sredstev, se je sprevrglo v nekaj veliko večjega. "Gre za veliko več kot le korupcijo," je dejal Tomas Peszynski, v roki pa je držal zastavo Evropske unije. "Gre za zlorabo sistema in za boj za zaščito demokracije," je dejal in na kratko strnil bistvo protesta.
Babiš se je odzval "v svojem stilu", bi rekli Čehi – dejal je, da je velika množica odsev lepega vremena, in označil tiste, ki preiskujejo njegovo poslovanje, za del velike politične zarote. "Spet imamo Babiš histerijo. Raje poskusite narediti nekaj za ljudi, ne pa samo tolči po Babišu." Premier se z obtožbami korupcije bori že leta in trdi, da se je težko boriti proti konstantnim napadom nasprotnikov, preživel pa je že tudi nezaupnico v parlamentu.
Velike demonstracije, za katere organizatorji obljubljajo, da se bodo nadaljevale, sicer Babišu predstavljajo drugačen, večji izziv. Na sosednjem Slovaškem so meseci protestov strmoglavili vlado, na predsedniških volitvah pa je zmagal nov obraz, Zuzana Caputova. Uspeh gibanja so organizatorji čeških protestov pozorno opazovali in v njem našli navdih.
Babiš je bil leta 2013 v parlament izvoljen sicer ravno na podlagi obljub, da se bo boril proti korupciji. Je sicer milijarder – njegovo premoženje ocenjujejo na več kot 3,5 milijarde evrov – ki se predstavlja kot poslovnež, ki ga ni mogoče pokvariti. Z nepolitičnim ozadjem in obljubami, da bo drugačen, je leta 2017 na čelu svoje stranke prepričljivo zmagal na parlamentarnih volitvah in postal premier. Njegov zaveznik je tudi češki predsednik Miloš Zeman.
Zdaj ga Čehi obtožujejo izdaje in manipulacije s pravnim sistemom, da bi se rešil zapora. Babiša več obtožnic bremeni, da se je kot podjetnik več let neupravičeno okoriščal z evropskimi sredstvi okoli dveh milijonov evrov, zaradi svojega podjetništva pa je po oceni Evropske komisije v konfliktu interesov. Bruselj zahteva tudi vračilo vseh subvencij iz evropskih strukturnih skladov, ki jih je leta 2017 prejelo njegovo podjetje Agrofort. Multimilijarder in ustanovitelj populistične stranke ANO obtožbe in očitke zavrača, prav tako zavrača odstop.
"Verjeli smo mu, ampak zdaj smo slišali že preveč o njegovi korupciji in manipuliranju pravnega sistema," je dejala udeleženka protesta Dagmar Pavelkova za New York Times. Z možem je v Prago pripotovala iz mesta Hranice s plakatom, na katerem so bile besede prvega predsednika Češke Vaclava Havela: "Resnica in ljubezen bosta zmagali."
S protestnega odra je premierja nagovorila slavna češka igralka Jitka Cvancarova in dejala: "Gospod Babiš. Verjetno lahko kupite veliko, a naše časti, naših src in naše svobode ne morete."
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.