Naš bralec Jože je pet let delal na eni izmed ladij družbe Carnival Cruise Lines (gre za matično družbo luksuzne ladje Costa Concordia). Z njo je med drugim potoval do Karibov, pa do obale Kalifornije in do Sredozemlja. Gostje so bili večinoma Američani, sam pa je opravljal delo natakarja. Z nami je delil svojo izkušnjo glede varnosti na velikih ladjah, ki ljudi popeljejo na križarjenja.
Vsi morajo vedeti, kaj je njihova naloga
Kot član posadke je Jože moral vedeti, kako ravnati v izrednih okoliščinah. "Takoj ko prideš na ladjo, te začnejo učiti," je dejal Jože. Učenje poteka postopoma. Ko prideš na ladjo, dobiš kartico z navodili, kakšne so v primeru izrednih razmer tvoje dolžnosti. "Nekateri morajo denimo samo oditi v zbirni center. Ker je preveč posadke, da bi imel vsak neko svoje delo," pravi Jože.
Z leti pa začneš pridobivati zaupanje in tako ti tudi naložijo več nalog. Tudi Jože na začetku ni imel posebnih nalog, sčasoma pa je postal nadzornik za napihljive reševalne čolne.
Usposabljanje je potekalo skoraj vsak teden, a le za določene člane posadke. "Tisti čolni za reševanje so označeni s številkami. In vsak teden imajo druge številke vajo," je dejal. Vsa posadka pa je mesečno sodelovala v generalni vaji. Ob tem je morala ladja tudi vsaj enkrat na leto skozi pregled ameriške obalne straže. "Če vse skupaj ni bilo narejeno v roku ene ure, ladji ne pustijo izpluti,'' pripoveduje Jože. Vsaka ladja mora tako najmanj enkrat letno skozi ta pregled, v katerem ameriška obalna straža preveri, ali je ladja varna ali ne.
Na koncu vse odvisno od kapitana
"Kapitan vedno vodi vse," je poudaril Jože, ki pravi, da je zlato pravilo to, da kapitan vedno odide zadnji. "Brez kapitanovega navodila, da se začnejo spuščati z ladje, se nihče ne sme spustiti," pravi Jože. Dodal je, da so bili ravno zaradi tega ljudje na Costa Concordii verjetno zmedeni. "Jaz jih čisto razumem, da se nihče ni upal spustiti brez njegovega naročila, ker so vedeli, da potem sledijo sankcije,'' je dejal Jože. "Zato vsi čakajo kapitana. On je glavni," je prepričan Jože.
Jože je imel to srečo, da je v času njegovega dela vse ostalo le pri vajah. Tudi na splošno so takšne nesreče, kot je bila nesreča Costa Concordie, redke. "Vse je tako varno narejeno, da se to res ne bi smelo zgoditi. Ne vem, kdaj se je nazadnje kaj takega zgodilo," je povedal Jože.
Vsekakor pa bi posadka morala vedeti, kaj narediti, če se nesreča zgodi, je prepričan Jože. A dejanska reakcija posadke, tako Jože, je odvisna od vodje. "Če vodja prvi zapusti ladjo, potem je konec. Ljudje so zbegani, ker ni nekoga, ki bi jih vodil," je dejal Jože. "Kapitan vse dirigira. Če njega ni, je razpad sistema," je še dodal.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.