Tujina

Belgija: 'Če nimamo glasu v vladi, nima smisla, da v njej vztrajamo'

Bruselj, 09. 12. 2018 17.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA / L.P.
Komentarji
8

Belgijski premier Charles Michel je v soboto zvečer sporočil, da bo njegova vlada nadaljevala z delom kot manjšinska vlada, potem ko jo je zapustila koalicijska stranka, flamska nacionalistična stranka N-VA zaradi načrtovane podpore Belgije globalnemu dogovoru ZN o migracijah. Člani vlade iz vrst N-VA so odstopili.

V soboto zvečer je po izredni seji vlade, ki so jo sklicali prav zaradi dogovora ZN, vodja N-VA Bart De Wever napovedal, da odhajajo iz vlade. "Če nimamo več glasu v vladi, nima smisla, da v njej še naprej vztrajamo," je dejal.

Nato so odstopili trije ministri te največje stranke v štiristrankarski koaliciji - notranji Jan Jambon, finančni Johan Van Overtveldt ter obrambni Sander Loones, kot tudi državna sekretarja Theo Francken in Zuhal Demir.

Po  sprejemu premierja Charlesa Michela pri belgijskem kralju so iz kraljeve palače sporočili, da je kralj sprejel ponujene odstope. Michel je ob tem kralju predstavil imena tistih, ki bodo nasledili člane N-VA na položajih v vladi.

Belgiijski premier Charles Michel in belgijski notranji minister in vodja N-VA's v vladi Jan Jambon
Belgiijski premier Charles Michel in belgijski notranji minister in vodja N-VA's v vladi Jan Jambon FOTO: AP

Kralj je na ministrske položaje potrdil državna sekretarja Petra de Crema in Philippa De Backerja. Maggie de Block, ministrica za zdravje in socialne zadeve, naj bi bila znova državna sekretarka za azilno politiko in migracije. Namestnik premierja Alexander De Croo naj bi postal finančni minister, državni sekretar Peter de Crem pa notranji minister. Zunanji minister Didier Reynders naj bi prevzel tudi vodenje obrambnega ministrstva.

Odhod flamske stranke pomeni, da bo Michelova vlada brez parlamentarne večine v mesecih pred parlamentarnimi volitvami, ki so predvidene za maj 2019.

Flamska nacionalistična stranka se je za odhod iz vlade odločila, potem ko je Michel, francosko govoreči liberalec, v soboto zvečer po izredni seji vlade znova potrdil, da bo s podporo parlamenta odpotoval v Marakeš, kjer bodo v ponedeljek in torek na medvladni konferenci članice ZN potrjevale globalni dogovor ZN o migracijah.

Ker ni uspel pridobiti podpore N-VA za globalni dogovor ZN, jo je namreč Michel minuli teden poiskal in v četrtek tudi dobil v parlamentu. N-VA je sicer septembra dogovor še podpirala, nato pa si oktobra premislila.

Pred konferenco v Marakešu je nekaj konservativnih vlad, med njimi Avstralije, Avstrije, Madžarske in Poljske, umaknilo podporo dogovoru, ki postavlja nezavezujoče cilje za upravljanje z globalnimi migracijami.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vsnsvt
09. 12. 2018 22.19
+10
Dragi 24ur, zakaj prikrivate in zakaj zavajate svoje gledalce??? Pa saj ljudje nismo ovce, da ne vemo kaj se v resnici dogaja!!! Omenili ste, da le ZDA in sosednja Madžarska ne bosta potrdili Marakeške deklaracije....kakšna laž! Pol Evrope je ne bo potrdilo, med njimi vse naše sosede razen Hrvaške. In tako bodo ILEGALNI MIGRANTI imeli kot tepih razprostrto prosto pot do Slovenije - kjer bo konec poti. Postali bomo žep za migrante. Podpis tega sporazuma je navadna IZDAJA SLOVENSKEGA NARODA!!! Zato vas prosim, da poveste po resnici, ne zavijajte v celofan, ne lažite!!! Upam da admin že spi in da me vsaj do zjutraj ne izbrišete..
Madeni
09. 12. 2018 21.41
+0
Belgija rumeni jopiči so že pri vas. Potem pa naprej..
VolkBrenin
09. 12. 2018 21.39
-3
še dobro da je odstopila tudi belgijska državna sekretarka - zuhal demir / turškega rodu...hahahaaa , verjetno se bori proti migrantom....Naš desni sektor bi bil navdušen nad potezo volilnega telesa v belgiji , še bolj pa nad tem , kaj ona podpira oziroma kateremu političnemu polu pripada ...NVA je namreč nacionalno konservativna stranka flamcev...
Hasan
09. 12. 2018 19.53
-33
Še bolje bi bilo,če take stranke sploh ne dobijo nobenega glasa.Svet bi bil mnogo bolj človeški.
Bolfenk2
09. 12. 2018 19.26
+30
Ko bi v naši vladi bila vsaj ena stranka ki ne bi bila na strani izdaje in ne bi podprla Marakeškega sporazuma. Žal Janšisti niso nič boljši. Kje je sedaj referendum?
korintos23
09. 12. 2018 19.36
-7
Chon
09. 12. 2018 19.04
+63
Vsaj ena stranka v Belgiji s hrbtenico.
korintos23
09. 12. 2018 19.35
-32