
Če ne bomo v kratkem ustavili neomejene porabe fosilnih goriv, nam grozijo nevarne podnebne spremembe, je zapisano v danes objavljenem poročilu Medvladnega foruma o podnebnih spremembah (IPCC). V njem strokovnjaki dodajajo, da bi morali do leta 2100 skoraj popolnoma končati uporabo fosilnih goriv.
Do leta 2050 mora biti vsa električna energija, pridobljena iz virov, ki ne povzročajo visokih koncentracij izpustov ogljikovega dioksida, opozarja IPCC, ki hkrati dodaja, da je to tudi uresničljivo.
Poročilo je sicer posledica zelo intenzivnih debat foruma v Köbenhavnu, ki so potekale ta teden. Če ne bo odločnega ukrepanja, potem svet čakajo težki, odločni in nepopravljivi udarci.
Ključ je zelena elektrika
"V poročilu je zelo jasno, da so fosilna goriva iztrošena," je povedal profesor Arthur Petersen, ki je na Danskem sodeloval kot član ekipe nizozemske vlade. "Seveda je stvar politikov, da se odločijo, katera tveganja v zvezi s podnebnimi spremembami bodo sprejeli," je dejal in dodal, da se bodo morali politiki odločiti za ukrepe, v nasprotenm primeru pa se bo temperatura ozračje dvignila za dve stopinji Celzija.
Pri proizvodnji elektrike to pomeni, da je treba narediti korak stran od premoga in se usmeriti v obnovljive in druge vire, med katerimi je tudi jedrska energija.
V poročilu je še zapisano, da bi moral do leta 2050 delež obnovljivih virov z dosedanjih 30 odstotkov zrasti na 80 odstotkov. Če želi svet nadaljevati po tej poti in segrevanje ozračja spustiti pod dve stopinji Celzija do konca stoletja, moramo do sredine tega stoletja potrojiti ali početveriti uporabo nizko- oziroma brezkarbonskih virov, je dejal Rajendra Pachauri, ki predseduje forumu.
Na potezi so posamezne vlade
Poročilo, ki je prvi celovit pregled podnebnih sprememb IPCC od leta 2007, so objavili pred decembrskimi mednarodnimi podnebnimi pogovori, ki naj bi do konca prihodnjega leta pripeljali do zavezujočega globalnega podnebnega dogovora, ki bi ogrevanje ozračja omejil na dve stopinji Celzija.
Današnje poročilo poudarja, da so preobrat k uporabi čistejših energetskih virov, izboljšanje energetske učinkovitosti in drugi ukrepi za zmanjšanje izpustov veliko cenejši kot stroški posledic podnebnih sprememb. Stroški za te ukrepe so po trditvah IPCC trenutno obvladljivi in bi globalno gospodarsko rast le omejeno prizadeli.
Na ugotovitve IPCC so se že odzvale slovenske okoljevarstvene organizacije. "Zdaj so na potezi vlade, da pospešijo prehod od umazanih fosilnih goriv k 100-odstotni obnovljivi energiji," je sporočila Tina Peternel iz slovenskega Greenpeacea. "Prehod k čisti energiji je neizbežen in se že dogaja, na vladah pa je, da vzpostavijo politike, ki bodo omogočile pospešitev tega prehoda," dodaja Peternelova.
"IPCC vlade, tudi našo, postavlja pred jasno izbiro: vlagajte v čisto energijo ali pa prihodnost posvetite reševanju pred podnebnimi katastrofami," je opozorila Barbara Kvac iz Focusa, društva za sonaraven razvoj.
Današnje poročilo združuje končne dokumente treh delovnih skupin IPCC, ki so svoje ugotovitve predstavile v zadnjih 13 mesecih. Ekipe, ki so pripravljale material, so vključevale več kot 800 znanstvenikov iz več kot 80 držav.
KOMENTARJI (248)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.