Tujina

Če ne bo omejitev pri fosilnih gorivih, nam grozijo nevarne spremembe

Köbenhavn, 02. 11. 2014 11.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Uporabo fosilnih goriv je treba do leta 2050 skoraj popolnoma končati in jo pri pridobivanju energije nadomestiti z obnovljivimi viri, lahko tudi z jedrsko energijo. V nasprotnem primeru nam grozijo nevarne podnebne spremembe. Zdaj so na potezi vlade.

Termoelektrarna
Termoelektrarna FOTO: Reuters

Če ne bomo v kratkem ustavili neomejene porabe fosilnih goriv, nam grozijo nevarne podnebne spremembe, je zapisano v danes objavljenem poročilu Medvladnega foruma o podnebnih spremembah (IPCC). V njem strokovnjaki dodajajo, da bi morali do leta 2100 skoraj popolnoma končati uporabo fosilnih goriv.

Do leta 2050 mora biti vsa električna energija, pridobljena iz virov, ki ne povzročajo visokih koncentracij izpustov ogljikovega dioksida, opozarja IPCC, ki hkrati dodaja, da je to tudi uresničljivo.

Poročilo je sicer posledica zelo intenzivnih debat foruma v Köbenhavnu, ki so potekale ta teden. Če ne bo odločnega ukrepanja, potem svet čakajo težki, odločni in nepopravljivi udarci.

Ključ je zelena elektrika

"V poročilu je zelo jasno, da so fosilna goriva iztrošena," je povedal profesor Arthur Petersen, ki je na Danskem sodeloval kot član ekipe nizozemske vlade. "Seveda je stvar politikov, da se odločijo, katera tveganja v zvezi s podnebnimi spremembami bodo sprejeli," je dejal in dodal, da se bodo morali politiki odločiti za ukrepe, v nasprotenm primeru pa se bo temperatura ozračje dvignila za dve stopinji Celzija.

Pri proizvodnji elektrike to pomeni, da je treba narediti korak stran od premoga in se usmeriti v obnovljive in druge vire, med katerimi je tudi jedrska energija. 

V poročilu je še zapisano, da bi moral do leta 2050 delež obnovljivih virov z dosedanjih 30 odstotkov zrasti na 80 odstotkov. Če želi svet nadaljevati po tej poti in segrevanje ozračja spustiti pod dve stopinji Celzija do konca stoletja, moramo do sredine tega stoletja potrojiti ali početveriti uporabo nizko- oziroma brezkarbonskih virov, je dejal Rajendra Pachauri, ki predseduje forumu.

Na potezi so posamezne vlade

Poročilo, ki je prvi celovit pregled podnebnih sprememb IPCC od leta 2007, so objavili pred decembrskimi mednarodnimi podnebnimi pogovori, ki naj bi do konca prihodnjega leta pripeljali do zavezujočega globalnega podnebnega dogovora, ki bi ogrevanje ozračja omejil na dve stopinji Celzija.

Današnje poročilo poudarja, da so preobrat k uporabi čistejših energetskih virov, izboljšanje energetske učinkovitosti in drugi ukrepi za zmanjšanje izpustov veliko cenejši kot stroški posledic podnebnih sprememb. Stroški za te ukrepe so po trditvah IPCC trenutno obvladljivi in bi globalno gospodarsko rast le omejeno prizadeli.

Na ugotovitve IPCC so se že odzvale slovenske okoljevarstvene organizacije. "Zdaj so na potezi vlade, da pospešijo prehod od umazanih fosilnih goriv k 100-odstotni obnovljivi energiji," je sporočila Tina Peternel iz slovenskega Greenpeacea. "Prehod k čisti energiji je neizbežen in se že dogaja, na vladah pa je, da vzpostavijo politike, ki bodo omogočile pospešitev tega prehoda," dodaja Peternelova.

"IPCC vlade, tudi našo, postavlja pred jasno izbiro: vlagajte v čisto energijo ali pa prihodnost posvetite reševanju pred podnebnimi katastrofami," je opozorila Barbara Kvac iz Focusa, društva za sonaraven razvoj.

Današnje poročilo združuje končne dokumente treh delovnih skupin IPCC, ki so svoje ugotovitve predstavile v zadnjih 13 mesecih. Ekipe, ki so pripravljale material, so vključevale več kot 800 znanstvenikov iz več kot 80 držav.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (248)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User422026
03. 11. 2014 10.00
-1
Če bi slovenska neumnost gorela ne bi Mel teh problemov
bakiras
03. 11. 2014 09.25
+2
Spet stresajo neumnosti. Največji onesnaževalci so ladijski in letalski promet in svet v razvoju. Ali kdo misli da bodo ladje pa letala prešli na drva ali pelete. Lepo vas prosim. Pa Avstralija in USA, mislite da se bodo odpovedali premogu, da ne omenim Indije, Kitajske, Pakistana in Afrike.
cirenij
03. 11. 2014 09.13
+1
Vsa ta panika je samo za to, da se kasira na razne izpuste in onesnaževanja, ki z evolucijo zemlje nimajo nobene zveze. Vsakih 7 - 14.000 let pride do očiščenja, propada obstoječega. In ta čas se bliža. Naravne katastrofe, bolezni, izkoriščanje človeka po človeku...................Upajmo, da vrag vzame pogoltne, ki predstavljajo že skoraj 1/3 človeštva, ostale pa nagradi z lepim življenjem na tej naši zemljici.
wizeman
03. 11. 2014 15.49
User916045
03. 11. 2014 09.01
+4
Pri nas bomo med zadnjimi prešli s fosilnih goriv na obnovljiva. Je še veliko bukovih.
LOPOVIGOTOVISTE
03. 11. 2014 08.57
+2
NEUMNOSTI. ZEMLJA SE SEGREVA OD SONCA, TAKOJ KO SE SONČEK SKRIJE SE ZAČNE ZEMELJA HLADIT A NE ? ČE BI ZEMLJO POBARVALI NA BELO BI SE ZAČELA HLADIT, ČE BI JO POBARVALI NA ČRNO BI SE SPEKLI A NE ?? PROBLEM JE V SPREMINJAJU BARVE ZEMELJSKE SKORJE. TAM KJE JE VELIKO ASFALTA MESTA ITD ... SE TEMPERATURA DVIGNE VIŠJE TUDI ZA NEKAJ STOPINJ POLETI... TUKAJ SE GRE SAMO ZA DENAR IN ZA NIČ DRUGEGA, TO JE TAKA NEUMNOST KOT ČE BI NAM REKLI POZIMI KO BI BILO -20 SEDAJ PA FEJST KURITE V NARAVI IN SE VELIKO VOZITE Z AVTI DA SE BO OZRAČJE SEGRELO ..
wizeman
03. 11. 2014 15.52
+1
Hjoj, ta je pa kapitalna. Lahko pišeš še z večjimi črkami, da bo ja vsak na daleč videl, kak nevednež si. Kaj misliš, zakaj je na marsu tak mraz? Pa ni bel......
Bruhalnica24
03. 11. 2014 02.34
+3
Zadnja ledena doba se je končala pa zaradi industrijalizacije al kaj ????. Samo fprašam...
Ramzess
02. 11. 2014 22.33
+5
Zelena elektrika ni rešitev, niti ostale ti. zelene zadeve, ... ki so še vedno vse na mlin velikim. Prave rešitve so rešitve Tesla in njegovih somišljenikov, tudi sodobnih. O da, znanost to še predobro ve, pozna vse te rešitve, ki bi rešile vse težave človeštva, a žal je po prevelikim vplivom svetovnih centrov moči. Zato še vedno ni nič iz tega. Človeštvo pa tone po vpliv in kontrolo, ... za rešitev iz tega in pred tem je vsekakor potrebna velika globalna sprememba, ki pa seveda ne zajema zgolj fizične pojavnosti, fizičnega sveta.
Mb128
02. 11. 2014 20.58
+2
Ja, če ne bo tehnološkega preskoka nam sledi velika sprememba. In tej spremembi je ime nova kamena doba kajti brez nafte ne samo, da ne bodo vozila, letela, plula marsikatera sredstva s katerim se prevaža današnji človek. Ne bo niti bitumna, ki je samo še en, sicer manj znan naftni derivat in s tem ne bo asfalta. Tako se ne bodo mogle več popravljati ceste, ne bodo se mogle graditi nove ceste, ne bod se mogle popravljati letalske piste, ne bodo se mogle graditi nove piste in še mnogo, mnogo jega ne bo več če zmanjka nafte in ne bo tehnološkega preskoka. Kakorkoli, dejstvo je, čakajo nas velike, ogromne sociološke spremembe z negativnim predznakom, če ne bo tehnološkega preskoka. Še ena stvar, tako mimogrede. Splošno je znano, da Halijev komet so naredili spektralno analizo tega kometa. In na podlagi le te ugotovili iz česa vse je sestavljen in koliko je bil vreden takrat. Zakaj? Ker so nekateri že takrat planirali, da ga bodo naslednlič ko bo šel mimo Zemlje ujeli in se polastili njegovih bogatstev. Takrat so računali, da bo takrat ko bo komet naslednjič šel mimo Zemlje tehnologija na takšnem nivoju, da bo to možno in da bodo rudnine, ki jih Halej vsebuje tako retke na Zemlji, da ga bodo prodali z velikim profitom. Takrat še ni bilo govora o klimatskih spremembah. To je samo dokaz več, da so se že takrat zavedali, da se bliža kriza surovin in da so eni mislili naprej za 3/4 stoletja, čeprav tega po vsej verjetnosti ne bodo doživeli ker je splošno znano da Halijev komet gre mimo zemlje na vsakih 76. let.
User916045
03. 11. 2014 09.09
+2
Tehnologija že danes omogoča uporabljati samo povsem obnovljive vire enegije. Problem je cena . Dokler bodo na razpolago cenejša fosilna goriva , ne moremo pričakovati množičnega preskoka v rabo obnovljivih virov energije. Tudi za ceno zvišanja povprečne temperature na zemji, kar je že dejstvo! Na žalost.
User1070314
02. 11. 2014 20.53
-1
Temperatura se bo v povprečju dvignila za 2 stopinji, kar pomeni,da se bo nekje dvignila za 10, drugje pa bo padla za 8. Ker v svetu ni enotnosti glede ekologije, je pričakovati, da bo cvetelo gospodarstvo, ki se ukvarja z obnovo hiš in energije, ljudje bomo čedalje bolj revni, politika pa vse bolj razdeljena in radikalna. Pomirjujoče je to, da se katastrofe navadno ne pripetijo, če se jih napoveduje, zlasti s strani stroke, ker večinoma pridejo nenapovedano. Novega vremena se bomo pa itak že vsi kmalu navadili.
dannyer
02. 11. 2014 20.30
+5
včasih se obnašamo, da je čudno, da je v gorah sneg . če bo zima bo čudno ,da bo mrzlo . če dežuje se bomo čudili ,da smo mokri .
Al83
02. 11. 2014 19.34
+15
Grozijo nam nevarne spremembe? Kaj za vraga spet bluzite, saj ni bilo nobenega globalnega segrevanja že od leta 1999. Globalna povprečna temperatura je ostala konstantna zadnjih 15 let in celo za malenkost padla, medtem ko ste fanatiki globalnega segrevanja napovedovali 0.15C dviga. Antarktika ima rekordno površino in raste, Arktika pa se tudi obnavlja, čeprav bi se po besedah alarmistov mogla že stopiti leta 2013. Rajši povejte, da gre tu za interese naftnega lobija, ki hoče ispodriniti premog, interese bankirjev in insajderjev, ki hočejo služiti z prodajo "ogljikovih bonov" in za interese vlad, ki hočejo obdavčiti in kontrolirati vso človeško aktivnost svojih državljanov.
Dvomljivec
02. 11. 2014 19.47
+7
Vsaj nekaterim je jasno, kaj se dogaja!!! +1
dannyer
02. 11. 2014 20.27
+6
za 0,37 je celo padla .pa to sem sicer tudi jaz napisal samo nekateri verjamejo medijem .ki pa v 70% ne govorijo resnice.
dannyer
02. 11. 2014 20.29
+2
če bi bilo več takih kot si ti bi bilo manj brezposelnih kot sedaj v euju imperiju .
wizeman
03. 11. 2014 16.02
+1
Aha, torej bi se morala Arktika popolnoma stopiti, da bi nekdo opazil, da res ni vse tako kot mora biti. Imeli smo PRESNETO SREČO, da se ni. prihodnič pa se mogoče bo, zato, ker je svet brezbrižen, in raje verjame tistim, ki obljubljajo večje udobje. V resnici pa gledajo samo na lasten zaslužek. In jim je popolnoma vseeno za vas plebejce. Zelene tehnologije so menda drage. Ja., seveda. ker je potrebno zaposliti veliko ljudi. Ampak, to pomeni razcvet gospodarstva. Umazanim lobijem pa gre samo in izključno za njihove zaslužke. Komu mar zdravo okolje in razcvet gospodarstva, dvig standarda in podobni krep.....
Fox Knox 1
02. 11. 2014 18.29
+8
ČE NE BO OMEJITEV PRI PRŠENJU LETAL, NAM GROZIJO NEVARNE SPREMEMBE !!
jung
02. 11. 2014 19.30
-5
Aven
02. 11. 2014 18.24
-3
Avto na lesni plin. Jederska je še najbolj umazana - odpadki.
User363613
02. 11. 2014 19.27
-1
Mislim, da se zeleni ne bodo strinjali.Lesni plin še vedno vsebuje Co in NOx pline ter nekaj žvepla.Oni bi radi ČISTO energijo.Seveda pa ne dajo deanrja za razvoj hladne fuzije oz razvoj cepljenja vode in cenejšega pridobivanja vodika...
Aven
02. 11. 2014 19.59
+0
Če kuriš les - pomeni nič dodanih emisij, ker drevo potrebuje CO2 za rast
wizeman
03. 11. 2014 16.04
+0
Če kuriš les, puščaš v zrak sajaste delce. Drevesa pa imajo CO2 povsem zadosti za mirno rast, ne potrebujejo dodatnega...
lnterReflections
02. 11. 2014 18.11
+2
Nafto bo trg prej uničil, preden pride leto 2050. Še pred letom 2050 se bo zgodilo, da bo povpraševanje toliko večje od ponudbe, da se bo cena toliko dvignila, da si nafte raja ne bo več mogla privoščiti. Tako da bo trg poskrbel, da bomo prešli na alternativne vire.
srebrnibreg
02. 11. 2014 18.17
+6
Prepričan sem, da obstaja alternativa nafti za pogon avtomobilov vendar jo naftni mogotci zavirajo za razvoj in uporabo.
lnterReflections
02. 11. 2014 20.09
+4
Električni avtomobili že imajo dometa 600km z enim polnjenjem in dosežejo hitrost 2,8s do 100km/h. Le bencinske servise je potrebno tako preuredit, da bi se baterije menjale kot jeklenke za plin in stvar bi lahko že sedaj začela delovati. Ti jim pustiš prazno baterijo, oni ti dajo polno. Tako kot jeklenke.
Nebukadnezar
02. 11. 2014 17.49
+5
Novica si zasluzi bit na 1 mestu a 24c jo lepo porine navzdol. Toliko o medijih, ko bi morali to temo meti vedno na vrhu.
depay
02. 11. 2014 17.58
+1
kot ponavad, folk majo za ovce k naj bi brali trače in užival v tem sranju, alpa sami misljo da je to kul, kaj pa veš
User1167299
02. 11. 2014 17.47
+2
Glavni point celotne zgodbe, ki se fokusira na podnebne spremembe je stavek, ki je zapisan tako.. ."V poročilu je zelo jasno, da so fosilna goriva iztrošena," V tem stavku je štos in precej manj v podnebnih spremebah. Uradne svetovne zaloge slonijo na podatkih iz 80ih, ko je bila nafta kriza in so morale države omejiti črpanje nafte na količine, ki so bile odvisne od ocene njihovih zalog nafte. Ocene so pa države same opravile...hehe. V tistih letih je ocena svetovnih zalog nafte zrastla za cca 80% in velja še danes! NEUGODNO PRODAM DRVA...hihi
depay
02. 11. 2014 17.39
+4
žal je tukaj politika, če vzamemo primer te6, smo v eu pa namesto da bi se zgledoval po naprednih državah europe, kjer se skušajo osredotočit na alternativne vire, mi podpiramo f..ing termoelektrarne, v nemčiji so recimo 50 let nazaj začel ukinjat take fore..
jung
02. 11. 2014 17.49
Ni problem samo politika .Problem so razne inicijative . Tu je ta srž problema.Naši ptiči in črvi so pač unikat univerzuma.
jung
02. 11. 2014 17.31
+6
Nobenemu nočem zbivat morale.....toda....bankovec za en dolar vse pove (PIRAMIDA NAMREČ) Zavedajmo se ,da smo mi vsi SPODAJ !!
GOBARBO
02. 11. 2014 17.28
-2
če ne bomo nekaj spremenili bo v bohinju še vedno padal dež
jung
02. 11. 2014 19.28
srebrnibreg
02. 11. 2014 17.19
+4
Nekdo naj se že enkrat postavi po robu naftnim mogotcem in dovoli uporabi alternativnih goriv in ostalih izumov za poganjanje avtomobilov pa bomo rešili ogromno težav v ozračju.
jung
02. 11. 2014 17.26
+2
User363613
02. 11. 2014 19.30
+1
misliš, da ti bo država(tehnični pregledi pa to, homologacije papirologija skratka) dovolila da uporabljaš magnetni motor, ki ne potrebuje pogonskega goriva(razen rednih servisov in vsakih par let nakup magnetov za nekih 200€), ter stane v najslabšem primeru dva ali tri tisočake? odbij od tega davek, seštej to z številom vozil potem ap pomisli koliko izgubi država, če NIHČE nebi potreboval energentov za pogon svojega vozila.Tu ni samo nafti lobij, ki preprečuje razvoj alt. energentov ampak tudi posamezne držve, ki bi bile ob velik del dobička.