
Italijanski senat je potrdil mandatarstvo Maria Montija za novega italijanskega premierja. Spodnji dom italijanskega parlamenta bo o zaupnici Montijevi tehnični vladi odločal v petek.
Novi italijanski premier je v predstavitvi protikriznega programa svoje vlade v senatu med drugim obljubil zagon gospodarske rasti ter izvedbo nujnih strukturnih reform, kot sta reforma pokojninskega sistema in trga dela. Zavezal se je tudi za uresničitev strogih varčevalnih ukrepov, ki pa bodo uravnoteženi z "rastjo in pravičnostjo".
Nova vlada bo hitro ukrepala v smeri zmanjšanja ogromnega javnega dolga, ki znaša že 120 odstotkov BDP, in bo v letu 2013 uravnotežila proračun, a Italija ne bo kredibilna, če ne bo obenem začela rasti, je poudaril novi premier.
"Potrebujemo ukrepe, ki bodo naredili gospodarstvo manj okamnelo, ki bodo pospešili rast novih dejavnosti, izboljšali javne storitve ter povečali zaposlenost žensk in mladih," je v govoru poudaril Monti.
Obljubil je prevetritev trga dela in pokojninskega sistema, ki bo odpravila "nepravične privilegije za določene sektorje". Kot je še napovedal, se bodo odločno borili proti v Italiji razširjenemu neplačevanju davkov, s čimer se bodo ne le povečali prihodki države, ampak bo to korak v smeri večje socialne pravičnosti.
Italija mora po njegovih besedah prenehati biti "šibek člen" evropske verige, če ne želi postati del modela, ki ga ni pomagala zgraditi, ampak so ga zgradile druge države, ki "si ne želijo močne Italije".
Novinarja zadela dimna bomba

Italijo je medtem zajel nov stavkovni val v javnem prometu. Moten bo letalski, železniški in lokalni promet. Stavki so se popoldne pridružili tudi letališki delavci in kontrolorji zračnega prometa.
Stavkali bodo torej tudi zaposleni na bližnjih letališčih v Benetkah in Trstu. Nizkocenovni letalski prevoznik Easyjet je zato sporočil, da lahko pride do zamud ali celo odpovedi letov. Vsem potnikom tako svetujejo, da na njihovi spletni strani preverijo informacije o letih. Obenem pa se potnikom opravičujejo za nevšečnosti.
Nazadnje je stavkovni val Italijo ohromil 7. novembra. Razlog za stavko je varčevanje države in napovedana liberalizacija v javnem prometu ter nekaterih drugih storitvenih sektorjih.
Protesti tudi proti 'vladi bankirjev'
Poleg stavke pa se v Milanu, Torinu, Palermu in tudi v Rimu še vrstijo protesti proti Montijevi "vladi bankirjev.“ Proti novemu premierju tokrat protestirajo predvsem študentje, demonstracije pa spremlja tudi nasilje, v katerem naj bi bili doslej ranjeni dve osebi.
V Milanu so poskušali študentje med drugim prebiti zaporo pred zasebno univerzo Bocconi, na čelu katere je Monti, a so jih varnostne sile ustavile z gumijevkami. Ranjen je bil neki novinar, ki ga je zadela dimna bomba. Obenem v mestu potekajo protesti, h katerim so pozvali sindikati.
Študentje v Torinu so poskušali prebiti varnostni kordon in priti do prostorov italijanske centralne banke v središču mesta, a so jih pripadniki varnostnih sil potisnili nazaj. Protestniki so med drugim metali jajca in steklenice.
O podobnih prizorih poročajo iz Palerma, kjer so demonstranti z jajci in dimnimi bombami obmetavali sedeže bank ter se s kamenjem lotili pripadnikov varnostnih sil, ki so nato uporabili solzivec. Pri tem je bil en protestnik ranjen v glavo.
Demonstracije tako študentov kot sindikalistov so se začele tudi v italijanski prestolnici. Zaenkrat sta glavni zbirališči univerza Sapienza in glavna železniška postaja, sicer pa so napovedani pohodi mimo poslopja senata.

Stavka tudi na zagrebškem letališču
Koordinacija sindikatov letališča Zagreb je za petek napovedala opozorilno stavko, ki naj bi potekala med 11. in 16. uro. Uprava letališča je pozno popoldne sporočila, da še ni dobila končne potrditve sindikatov, da stavka tudi bo. Prizadevajo si za nadaljevanje pogajanj s sindikati, da bi se izognili stavki.
Stavko podpira 80 odstotkov delavcev letališča. Sindikati so se odločili za stavko, ker je uprava zavrnila podpis nove kolektivne pogodbe, s katero želijo za 1050 delavcev zagotoviti obstoječe pravice v primeru morebitne koncesije letališča. Sindikati so v novo pogodbo združili 28 obstoječih različnih sporazumov, pravilnikov in odločitev, da bi se zavarovali pred morebitnimi enostranskimi spremembami dokumentov s strani morebitnega prihodnjega koncesionarja letališča.
Stavka bo potekala v treh korakih. Po petkovi peturni opozorilni stavki, bo v ponedeljek sledila 24-urna stavka, če tudi takrat ne bo dogovora, pa bodo stavkali do izpolnitve zahtev. Iz uprave zagrebškega letališča so sporočili, da v petek ne pričakujejo večjih zamud pri prihodih letal, medtem ko so pri odhodu možne zamude letal med 11. uro in 16.30.
Medtem so z ministrstva za promet, morje in infrastrukturo sporočili, da so podaljšali rok za prijavo za koncesijo za letališče Zagreb z 21. novembra na 12. december, ko naj bi tudi odprli prijave zainteresiranih za izgradnjo novega potniškega terminala na Plesu ter uprave z obstoječimi poslopji letališča. Gre za drugo podaljšanje roka za koncesijo, ki jo bo podelila hrvaška vlada za obdobje 30 let.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.