V Sierri Leone so zaradi epidemije ebole danes razglasili izredne razmere. "Izredni izzivi zahtevajo izredne ukrepe. Virus ebole predstavlja izreden izziv našemu narodu," je odločitev utemeljil voditelj te obubožane zahodnoafriške države Ernest Bai Koroma.
Oblasti so se po besedah Korome odločile razglasiti izredno stanje, ki jim bo omogočilo odločnejše ukrepanje v boju proti eboli. Posebni ukrepi bodo v veljavi od 60 do 90 dni, nato pa bodo znova preučili situacijo in jih po potrebi podaljšali. Med temi ukrepi sta odreditev karantene za območja, kjer se širi virus, ter namestitev varnostnih sil za zaščito zdravstvenih delavcev.
Prepovedana so tudi vsa javna zborovanja in sestanki, ki niso povezani s samo ebolo, ministri in drugi predstavniki vlade pa morajo odpovedati vse načrtovane poti v tujino razen tistih "absolutno bistvenih".
'Če boste skrivali bolnike z ebolo, boste kaznovani!'

Razmere z vso resnostjo jemljejo tudi v Liberji. "Ebola je resnična. Ebola je nalezljiva. In ebola ubija," je v televizijskem nagovoru državljanom poudarila liberijska predsednica Ellen Johnson Sirleaf. Odredila je zaprtje vseh šol v državi ter dopust za tiste državne uslužbence, ki niso nujni za delovanje države. Napovedala je tudi, da bo vlada namenila pet milijonov dolarjev za izvajanje razširjenega načrta ukrepov za zajezitev smrtonosnega virusa.
V petek bodo v vseh javnih ustanovah opravili dezinfekcijo in kloriranje poslopij, predsednica pa je na obmejnih območjih ukazala zapreti vse tržnice. Zagrozila je, da bodo preganjali neupravičeno dvigovanje cen za cene za izdelke, kot so klor, milo, dezinfekcijska sredstva in vedra.
Kaznovani pa bodo tudi tisti, ki skrivajo bolnike z ebolo. Nekateri bolniki namreč ostajajo doma, kjer za njih skrbijo svojci, namesto da bi poiskali ustrezno pomoč. Sirleafova je poudarila, da tudi cerkve v teh primerih niso primerno zatočišče in da morajo tisti, ki sumijo, da imajo ebolo, nujno k zdravniku.
V Keniji in Etiopiji okrepili nadzor na mejah
Vzhodnoafriški državi Kenija in Etiopija, kjer je nekaj največjih letališč na afriškem kontinentu, so okrepili ukrepe za preprečitev širjenja ebole v njihove države. Okrepili so nadzor na mejah, kot tudi na letalih, ki prihajajo z zahoda kontinenta. Poostren nadzor je uvedla tudi etiopijska letalska družba Ethiopia Airlines.
V Ugandi, ki meji na Kenijo in se je nazadnje z ebolo borila leta 2012, so zdravstvene službe v stanju pripravljenosti, so po poročanju AFP sporočili iz te države.
V Veliki Britaniji en domneven primer ovrgli
Zaradi širjenja hemoragične vročice, ki velja za eno najbolj nalezljivih virusnih bolezni, so sicer vse bolj zaskrbljeni tudi drugod po svetu. Glede na to da ima precej dolgo inkubacijsko dobo, lahko namreč virus na druge celine hitro prenese kakšen od letalskih potnikov.
Mednarodna organizacija za civilno letalstvo (ICAO) je v stikih s svetovnimi zdravstvenimi organi in razmišlja o morebitnih omejitvah letov. V Veliki Britaniji so sicer v teh dneh že zabeležili en domneven primer ebole, a so ga kasneje testi ovrgli.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.