Epidemija kolere je tako vstopila tudi v največji haitijski zapor, ki se nahaja v prestolnici Port-Au-Prince. Predstavnik Rdečega križa (RK) je dejal, da so razmere v zaporu skrb vzbujajoče, saj je že sedem zapornikov umrlo, v zadnjih treh dneh pa so zabeležili že 30 novih primerov okužb. V zaporu je trenutno zaprtih približno 2.000 ljudi, ki so nagneteni v majhne celice, očitno pa tudi higienske razmere niso idealne, poročajo tuji mediji.
Epidemija se znotraj zapora širi zelo hitro. Vodstvu in paznikom so zato priskočili na pomoč člani Rdečega križa, ki poskušajo zajeziti širjenje epidemije, a napovedi so črne. Zdravniške ekipe delajo noč in dan, tako da je RK v zapor že poslal dodatne okrepitve.

Organizacija Zdravniki brez meja prav tako poroča o kriznih razmerah na Haitiju. Pravijo, da se oblasti niso primerno odzvale, poročajo pa tudi o pomanjkanju zdravil in opreme, ki je potrebna za boj proti epidemiji. "Zdaj ni čas za sestanke in razpravo. Zdaj je čas za takojšnjo akcijo. Potrebno je še več ljudi, ki bodo skrbeli za obolele, in tudi dodatne ekipe, ki bodo izvajale preventivne akcije, da bi zajezili širitev bolezni,“ je dejal predstavnik Zdravnikov brez meja in dodal, da se primeri novih okužb bliskovito širijo po državi. Za primerjavo: organizacija je 7. novembra v prestolnici zdravila 350 okuženih ljudi, že naslednji teden pa je število bolnikov zraslo na 2.250.
Prve primere bolezni so zabeležili tudi že v sosednji Dominikanski republiki in bolj oddaljeni Floridi.
Sicer so iz države že poročali o nasilnih izgredih, saj prebivalci zahtevajo, da se pripadniki Združenih narodov umaknejo z otoka. Kolero naj bi v državo prinesli nepalski pripadniki ZN. Nepal navedbe zanika, a je švedski veleposlanik na Haitiju Claes Hammar v sredo potrdil, da kolera izvira z Nepala. Nasilje je zahtevalo tudi smrtne žrtve. V spopadih so umrli trije ljudje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.