Visoka zunanjepolitična predstavnica Evropske unije Catherine Ashton je pozdravila aretacijo najbolj iskanega srbskega vojnega zločinca Ratka Mladića. Pristojne je pozvala, naj Mladića pred sodišče za vojne zločine pošljejo brez zamud. ''To je pomemben korak naprej za Srbijo in mednarodno pravico. Pričakujemo, da bodo Ratka Mladića pred Mednarodno sodišče za bivšo Jugoslavijo postavili brez zamud. Popolno sodelovanje s sodiščem ostaja ključno za srbsko pot proti članstvu EU,'' je dejala.
Füle pozdravil aretacijo
Evropski komisar za širitev Štefan Füle pravi, da današnja aretacija pomeni umik ogromne prepreke pri vstopu Srbije v Evropsko unijo. Srbija je izpolnila pomembno mednarodno obvezo, država pa mora še močneje delati na reformah, je razložil in dodal, da je danes Srbija bližje članstvu v EU.
Hague: Zgodovinsko dejanje za regijo
Britanski zunanji minister William Hague je ob Mladićevi aretaciji dejal: ''Aretacija Ratka Mladića je zgodovinsko dejanje za regijo, ki je bila razdeljena v vojni v 90. letih. Ratko Mladić je obtožen hudih zločinov, storjenih v BiH, in zdaj bo pripeljan pred pravico. Danes so naše misli s sorodniki tistih, ki so umrli med zasedo Sarajeva in genocidom v Srebrenici.''
Hague je tudi čestital srbskim oblastem, saj je aretacija dokaz, da srbska vlada sodeluje z mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju bivše Jugoslavije. ''Zdaj se veselimo, da bo Mladič prepeljan v Haag in bomo slišali vse obtožbe zoper njega. Naše misli so z vsemi, ki so v teh konfliktih izgubili ljubljene. Današnji dan bo dan, zaznamovan kot začetek novega poglavja za države Zahodnega Balkana,'' je dejal.
Carla Del Ponte: Odlična novica
Oglasila se je tudi nekdanja haaška tožilka Carla Del Ponte, ki pravi, da je novica o Mladićevi aretaciji odlična novica za srbske prebivalce, prav tako za haaško tožilstvo in tribunal. "Evropska vrata so vam odprta,“ je dejala za srbsko spletno stran Blic. Upa, da bodo sojenje Mladiću združili s sojenjem Radovanu Karadžiću, saj bi tako pospešili sodni proces.
Barroso čestital za pogumno akcijo
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je pozdravil današnje prijetje haaškega obtoženca kot "pomemben korak naprej za Srbijo in za mednarodno pravosodje" ter srbskemu predsedniku Borisu Tadiću in srbski vladi čestital za pogumno akcijo.
Nato: Končno bo zadoščeno pravici
Oglasili so se tudi v zvezi Nato, kjer so prav tako pozdravili aretacijo Mladića in spomnili, da je odigral "ključno vlogo v nekaterih najtemnejših in najbolj krvavih poglavjih evropske zgodovine". Generalni sekretar zveze Anders Fogh Rasmussen je obenem poudaril, da je 16 let po vložitvi haaške obtožnice proti Mladiću današnja aretacija "končno ponudila priložnost, da je zadoščeno pravici".
Ban zadovoljen
Genaralni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je današnji dan opisal kot zgodovinski za mednarodno pravo.
'Pomemben dan za družine žrtev'
Ameriški predsednik Barack Obama je čestital srbski vladi in dejal, da Mladića sedaj čaka soočenje z roko pravice. “Danes je pomemben dan za družine Mladićevih žrtev,” je dejal Obama. “Čeprav žrtev ne moremo vrniti, bo sedaj Mladić za svoja dejanja odgovarjal na soišču,” je dejal Obama.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.