Ameriški predsednik Donald Trump je v četrtek povedal, da bodo carine stopile v veljavo, kot je bilo napovedano. Uvodoma carine na 34 milijard dolarjev uvoza iz Kitajske ter čez dva tedna še carine v vrednosti 16 milijard dolarjev uvoza.
Ob tem je navrgel še več. "Kot veste, imamo potem odložene še carine za 200 milijard dolarjev, pa nato še 300 milijard. Torej imamo 50 milijard, plus 200, plus skoraj 300. Gre le za Kitajsko," je dejal Trump in, kot kaže, dosedanjo skupno grožnjo v višini 400 milijard dolarjev okrepil na 500 milijard.
Pogajanj med ZDA in Kitajsko za odložitev ali preklic napovedanih carin v četrtek ni bilo. Ameriška ministrstva na vprašanja novinarjev niso odgovarjala. Uradniki agencije za carine in zaščito meje so po polnoči začeli pobirati 25-odstotne carine na kitajska motorna vozila, računalniške diske, tiskalnike, industrijske črpalke in drugo blago. Pametni telefoni in obutev za zdaj še nista na seznamu.
Kitajska odgovarja ZDA s povračilnimi ukrepi
Peking, ki dogajanje kritizira kot največjo trgovinsko vojno v zgodovini gospodarskega sodelovanja dveh velesil, je že odgovoril s povračilnimi ukrepi. Hkrati je v pristaniščih opaziti zavlačevanje pri obravnavanju ameriškega blaga. Kitajska je že v četrtek ZDA znova opozorila, da bodo z zvišanjem carin škodile predvsem sebi.
Na zunanjem ministrstvu v Pekingu so povedali, da so "bili nemudoma uveljavljeni" povračilni ukrepi. Po poročanju kitajske tiskovne agencije Xinhua gre prav tako za 25-odstotne carine na ameriško blago v enakem obsegu.
Kitajska je povračilne ukrepe v enakem obsegu napovedala že pred dnevi. Med drugim gre za dodatne carine na avtomobile, sojo in svinjsko meso iz ZDA, s čimer cilja na volilno bazo ameriškega predsednika Donalda Trumpa na podeželju.
"To vojno so izzvale ZDA. Mi si je ne želimo, se bomo pa morali zaradi zaščite interesov države in ljudi v njej boriti," je dejal tiskovni predstavnik kitajskega ministrstva za trgovino Gao Feng.
Ekonomisti že opozarjajo, da utegne zaostrovanje spora med gospodarskima velesilama ogroziti gospodarsko rast po vsem svetu in spodnesti temelje sistema svetovne trgovine.
Današnja uvedba carin utegne biti le uvod v trgovinsko vojno, saj je ameriški predsednik že napovedal, da načrtuje obremenitve s carinami za kitajsko blago v skupni vrednosti več kot 500 milijard dolarjev, kar je praktično celoten kitajski izvoz v ZDA. Analitiki se sprašujejo, ali bo to grožnjo uresničil, ali pa si želi z njo le utrditi pogajalski položaj.
V primeru razširitve spora na celotno trgovanje med državama se utegne gospodarska rast obeh držav letos upočasniti za 0,2 oz. 0,3 odstotne točke, v naslednjem letu pa za pol odstotne točke. Večja bi bila škoda za ameriško gospodarstvo, saj se je obseg bruto domačega proizvoda Kitajske nazadnje povečal za 6,7 odstotka, so posvarili pri banki DBS.
Kitajski premier Li Kečiang je danes v Sofiji, kjer se udeležuje vrha s 16 državami članicami EU, posvaril, da v tej vojni ne bo zmagovalca.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.