Potem ko je David Cameron danes po šestih letih odstopil s položaja britanskega premierja, je kraljica Elizabeta II. na zasebnem sprejemu v Buckinghamski palači novo vodjo konservativcev in dosedanjo notranjo ministrico Thereso May uradno pozvala k oblikovanju nove vlade. 59-letna Mayjeva je s tem postala druga premierka v zgodovini države. Dokončno naj bi vlado preoblikovala do petka. Nova vlada naj bi se prvič sestala 19. julija.
"Če prihajaš iz navadne delavske družine, je življenje veliko manj varno, kot se zavedajo mnogi v parlamentu," je dejala pred rezidenco predsednika vlade na Downing Street 10. "Moje vlade ne bodo vodili interesi peščice privilegiranih, temveč vaši," je poudarila.
"Ko bomo odšli iz EU, si bomo ustvarili novo, drzno in pozitivno vlogo v svetu. Skupaj bomo zgradili boljšo Britanijo," je dodala.
"Verjamemo v unijo ne samo med narodi v Veliki Britaniji, ampak med vsemi našimi državljani, vsemi nami, kdorkoli smo in od koderkoli prihajamo," je še povedala Mayjeva.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je Mayjevi v pismu ob današnjem imenovanju za premierko čestital. Zapisal je, da se veseli plodnega sodelovanja z njo in ji izrekel dobrodošlico v Evropskem svetu.
Tudi nemška kanclerka Angela Mekel je dejala, da se veseli sodelovanja z novo predsednico britanske vlade, je sporočil tiskovni predstavnik Merklove Steffen Seibert.
Združene države Amerike pričakujejo tesno sodelovanje z novo britansko premierko, je dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest, ki je Mayjevi tudi čestital. Ruski predsednik Vladimir Putin pa je izrazil pripravljenost na konstruktiven dialog z novo predsednico britanske vlade, so sporočili iz Kremlja.
Cameron: To, da sem bil britanski premier, je bila največja čast v mojem življenju
Cameron je v svojem zadnjem nagovoru, preden je zapustil uradno rezidenco predsednika vlade na Downing Street 10 v Londonu, je dejal: "To, da sem bil britanski premier, je bila največja čast v mojem življenju."
V spremstvu soproge Samanthe in treh otrok je še dejal, da "ni bila lahka pot in da seveda vse odločitve niso bile pravilne", da pa verjame, da državo zapušča močnejšo.
"Moja edina želja je nadaljnji uspeh te velike države, ki jo imam tako rad," je dejal. "Verjamem, da bo Theresa močna in stabilna voditeljica," je še dejal.
Še zadnji nagovor pred britanskim parlamentom
Cameron je v zadnjem nagovoru pred britanskim parlamentom poudaril, da bi morala Velika Britanija po odhodu iz Evropske unije tako blizu povezavi, kot je le lahko. V odgovorih na poslanska vprašanja v spodnjem domu parlamenta je še dejal, da Theresi May svetuje, da bo za britansko trgovino, gospodarsko sodelovanje in varnost najbolje, če Otok ostane v tesnih odnosih z Evropo. O Mayjevi je še dejal, da je "izvrstna pogajalka".
"Rokavski preliv se po našem odhodu iz EU ne bo razširil in prizadevati bi si morali za tak odnos, ki bi bil dober za Združeno kraljestvo," je poudaril Cameron. Po njegovih besedah je ključnega pomena, da bodo britanska podjetja še naprej imela "ustrezen dostop do enotnega trga".
Cameron ne bo prevzel vodenje Top Geara
Cameron je v parlamentu tudi zagovarjal dosežke v času svojega mandata in dejal, da je v šestih letih na oblasti doživel veliko lepih trenutkov. Povedal je tudi, da je odgovoril na 5500 poslanskih vprašanj.
Na vprašanja o njegovi poti v prihodnje je odvrnil, da se ne namerava umakniti iz javnosti. Je pa zavrnil namigovanja, da bi lahko prevzel vodenje legendarne avtomobilistične oddaje Top Gear ali postal selektor angleške nogometne reprezentance. Pripomnil je, da se to "sliši celo bolj zahtevno" kot vodenje vlade.
Po zadnjem nastopu v parlamentu je Cameron požel bučen aplavz poslancev iz vrst konservativcev. Vodja laburistov Jeremy Corbyn pa se mu je zahvalil in dejal, da se s premierjem v marsičem ni strinjal, da pa je zadovoljen z njegovim delom v minulih šestih letih. Pohvalil je tudi Cameronovo podporo porokam istospolno usmerjenih.
Mayjeva bo morala izpeljati postopek izstopa Britanije iz EU
Nova premierka, druga v zgodovini Velike Britanije po Margaret Thatcher, 59-letna Theresa May bo prevzela položaj manj kot tri tedne po referendumu, na katerem so 23. junija britanski volivci glasovali za izstop države iz EU. Njena ključna naloga bo izpeljati postopek izstopa Britanije iz EU, še prej pa bo preoblikovala vlado.
Po ocenah poznavalcev bo morala vidne položaje v svoji vladi dati zagovornikom brexita, ne samo zaradi spoštovanja volje volivcev, ampak tudi za umiritev razkola, ki je nastal v konservativni stranki ob referendumu. Kljub temu naj bi ohranila nekaj ključnih ministrov.
V Bruslju sicer pričakujejo, da bo nova vlada čim prej sprožila uradni postopek za izstop države iz EU, a je Mayjeva že dala vedeti, da pred koncem leta ne namerava začeti formalnih pogovorov o izstopu.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.