Mjanmarska policija je izpred hiše Aung San Suu Kyi umaknila barikade, ki so služile varnostnikom ob nadzoru njenega hišnega zapora. Uradno oblasti še niso potrdile, da je bil njena zaporna kazen končana, a to je eden izmed najbolj prepričljivih znakov, da je temu tako. Policija se je namreč povsem umaknila izpred njene hiše. Sicer pa se je že pred tem pred hišo zbralo več sto privržencev največje opozicijske stranke v državi. Suu Kyijeva jih je po odhodu policije tudi pozdravila: "Tako vesela sem, da vas spet vidim!" Dejala je, da morajo delovati skupaj in v harmoniji za dosego skupnega cilja, nato pa obljubila, da jih bo nagovorila v nedeljo.
Že včeraj so oblasti v Mjanmaru podpisale odlok za pogojno odpravo hišnega zapora Suu Kyijeve. A ni bilo povsem jasno, ali se bo s predčasno odpravo borka, ki je bila v zadnjih 21 letih zaprta 15 let, tudi strinjala. Vojaška hunta, ki je na oblasti, naj bi namreč predčasno odpravila pripor, hkrati pa politični aktivistki prepovedala politično udejstvovanje.
V največjem mestu Yangon so zaradi tega dogodka oblasti močno poostrile varnostne ukrepe. Že v petek se je pred njenim domom in pred sedežem njene stranke Narodne lige za demokracijo (NLD) zbralo okoli 2000 njenih privržencev, pripadniki stranke pa so jih pozvali, naj se danes vrnejo.
Za zdaj oblasti javno še niso dajale izjav o izpustitvi 65-letne borke za demokracijo, ki bi morala biti na prostosti že lani. A takrat so ji zaporno kazen podaljšali zaradi incidenta, v katerem je Američan preplaval jezero Inja in tako prišel do njenega doma. Trdil je, da jo je želel osvoboditi iz takrat 18 mesecev trajajočega pripora, v domu politične borke pa je preživel dva dni.
Nobelova nagrajenka za mir sicer že od leta 1988 poziva k demokraciji v Mjanmaru, ki mu vojaška hunta vlada od leta 1962. Leta 1990 je njena Narodna liga za demokracijo (NLD) na volitvah močno zmagala, a vojaška hunta zmage ni priznala, Aung San Suu Kyi pa je morala v zapor.
Obama, Cameron in Merklova pozdravili izpustitev
Odzval se je že ameriški predsednik Barack Obama, ki je izpustitev aktivistke pozdravil. "Je moja junakinja in inspiracija za vse, ki se borijo za napredovanje osnovnih človekovih pravic v Burmi (uradno ime je Mjanmar) in drugod po svetu. ZDA pozdravljajo njeno izpustitev," je povedal.
"Svoboda je pravica Suu Kyijeve. Burmanski režim mora to potrditi," je menil britanski premier David Cameron. Nemška kanclerka Angela Merkel pa je mjanmarski režim pozvala, da izpusti tudi ostale politične zapornike. "Aung San Suu Kyi je simbol za globalno realizacijo človekovih pravic. Zaradi njenega nenasilništva in njene nepopustljivosti je postala svetovna vzornica," meni Merklova.
Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je zahteval, da mjanmarske oblasti ne smejo uvesti "nobenih omejitev za njeno svobodo gibanja ali izražanja". Prav tako so izpustitev pozdravili v Rimu. To je "pozitivna novica ter rezultat podpore in neprekinjene solidarnosti mednarodne skupnosti," je menil predstavnik italijanskega zunanjega ministrstva Maurizio Massari.
Izpustitev je pozdravil tudi predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek, ki je dejal, da "smo na ta dan čakali predolgo". Hkrati je opozoril, da je Aung San Suu Kyi, "ikona in herojska voditeljica, ki nas navdihuje z bojem za demokracijo, svobodo in človekove pravice", trpela preveč. Tudi Buzek je zahteval, da mora biti njena izpustitev brezpogojna.
Podobno so se odzvali tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy in visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton.
Tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je pozdravil izpustitev mjanmarske opozicijske voditeljice, ki je po njegovih besedah "navdih za svet". Tudi on je pozval hunto v Yangoonu, naj izpusti ostale politične zapornike.
Podobno se je odzvala tudi visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay. "Pomembno je, da je njena izpustitev brezpogojna in da bo spoštovana tudi v praksi," je dejala in opozorila, da je bilo njeno dolgo pridržanje "zelo resna kršitev človekovih pravic" s strani mjanmarske vojaške hunte. Izrazila pa je tudi kritike, ker Aung San Suu Kyi ni bila izpuščena že pred volitvami, ki so bile prejšnji teden.
Izpustitev je pozdravil tudi vodja Združenja jugovzhodne Azije (Asean) Surin Pitsuswan, ki je izrazil upanje, da Aung San Suu Kyi ne bo nikoli več zaprta. Med desetimi člani Aseana je sicer tudi Mjanmar.
Prav tako so zadovoljstvo nad izpustitvijo Aung San Suu Kyi pozdravili njeni kolegi Nobelovi nagrajenci za mir, ki so se sestali v Hirošimi na Japonskem. "Upam, da se nam bo lahko pridružila na podobni konferenci prihodnje leto," je dejal nekdanji južnoafriški predsednik Frederik Willem de Klerk, ki je Nobelovo nagrado za mir prejel leta 1993 skupaj z Nelsonom Mandelo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.