Tujina

Bushevi telefonski pogovori

Seul/New York/Moskva, 06. 07. 2006 07.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ameriški predsednik George Bush je pozval svetovne voditelje k skupnemu nastopu proti Severni Koreji.

Ameriški predsednik George Bush je v telefonskih pogovorih ruskega predsednika Vladimirja Putina in kitajskega predsednika Hu Jintaa pozval, naj države v Varnostnemu svetu Združenih narodov skupaj nastopijo proti Severni Koreji. Putin je glede raket, ki jih je izstrelila Severna Koreja poudaril, da je pri vsej zadevi potrebno ohraniti zdrav razum.

Vprašanje Severne Koreje bi po mnenju Putina bilo potrebno preučiti v celoti, ciljati pa bi morali na ponovna pogajanja s Severno Korejo in ustvariti ozračje, ki bi vodilo v doseganje kompromisa. »Vendar ti dogodki ne bi smeli razburkati čustev, morali bi voditi k obnovi pogajanj o severnokorejskem jedrskem programu. Treba je ustvariti vzdušje za najdbo medsebojno sprejemljivega kompromisa,«, je še dejal Putin.

Putin je še zatrdil, da ruski strokovnjaki opozarjajo, da če bi Severne Koreja hotela povečati doseg raket iz 1000 km na 3500 ali 6000 km, bi morali izstreliti rakete tudi do 600 km v vesolje. Po podatkih znanstvenikov pa je to glede na sedanjo raven njihovega tehnološkega razvoja nemogoče.

Kitajski predsednik Hu Jintao in George Bush

Hu Jintao je v pogovoru z ameriškim predsednikom Georgeom Bushom izrazil resno zaskrbljenost zaradi raket, ki jih je izstrelila Severna Koreja. Jintao je poudaril: ”Želeli bi ohraniti komunikacijo z vsemi vpletenimi stranmi.” Omenil je še, da je v tej situaciji potrebno umiriti strasti in ponovno vzpostaviti pogajanja o jedrskem programu Severne Koreje.

Kitajska je po besedah tiskovne predstavnice kitajskega zunanjega ministrstva Jiang Yu "resno zaskrbljena" zaradi preizkusnih izstrelitev raket, ki jih je v sredo opravila Severna Koreja, vendar je hkrati vse strani pozvala "k umirjenosti in zadržanosti" v odzivih na preizkusne izstrelitve, svoje dolgoletne zaveznice pa ni kritizirala.

"Upamo na popustitev diplomatskih napetosti s pomočjo diplomatskih sredstev in upamo na rešitev problemov z dialogom in posvetovanji," je povedala Jiangova. Kitajska bo po njenih besedah nadaljevala prizadevanja za oživitev šeststranskih pogovorov, na katerih sicer sodelujejo še ZDA, Japonska, Rusija in Južna Koreja.

Protesti v Seulu po izstrelitvah raket
Protesti v Seulu po izstrelitvah raket FOTO: Reuters

Ameriški predsednik George Bush je v izjavi za javnost zapisal, da so ZDA še vedno zavezane k rešitvi problema po diplomatski poti. Poudaril je še, da spoštujejo, kar je Kitajska storila za ohranitev miru v regiji in poudaril, da si bodo še naprej prizadevali za ohranitev stikov s Kitajsko. 

Severna Koreja bo s testiranjem nadaljevala

Severna Koreja ima domnevno več kot 800 balističnih raket, vključno z raketami dolgega dosega. Medcelinska raketa vrste taepodong 2 ima doseg med 5.000 in 6000 kilometri, kar teoretično pomeni, da bi lahko dosegla Aljasko, Havaje in dele zahodne ameriške obale.

Severna Koreja je predtem potrdila izstrelitev raket in napovedala, da bo s testiranjem nadaljevala.

Poleg tega je zagrozila z uporabo sile, če bo mednarodna skupnost poskušala pritiskati na Pjongjang.

Kot je znano, je Severna Koreja v torek in sredo vznemirila ZDA in svet, ko je izstrelila sedem raket, med njimi tudi medcelinsko raketo vrste taepodong 2, ki bi lahko teoretično dosegla tudi Aljasko.

Japonska se zavzema za ostro obsodbo severnokorejskih poskusov
Japonska se zavzema za ostro obsodbo severnokorejskih poskusov FOTO: Reuters

Severna Koreja vztraja, da ima kot suverena država pravico do razvoja, sestave in preizkušanja raket. “Uspešna izstrelitev raket je sestavni del vojaških vaj za okrepitev samoobrambe,” je sporočilo severnokorejsko zunanje ministrstvo. “Vojska bo v prihodnosti s testiranjem nadaljevala,” je pojasnilo in poudarilo, da je to njihova “legalna pravica”. Napoved bi se lahko uresničila – južnokorejski mediji so poročali, da so za izstrelitev pripravljene še tri ali štiri rakete, vendar naj ne bi bile dolgega dosega, zato je, sodeč po japonskih virih, nova izstrelitev rakete vrste taepodong 2 malo verjetna.

Prve taktične rakete je Severna Koreja dobila iz Sovjetske zveze leta 1969, prve rakete scud, na katerih je razvijala svoj raketni program, pa naj bi na polotok prišle leta 1976 preko Egipta. Domnevajo, da je Egipt v zameno za podporo v jomkipurski vojni oskrbel Severno Korejo z raketami vrste scud-B. Do leta 1984 je Severna Koreja izdelala svoje lastne rakete scud-B in razvila še dve novi verziji: scud-C in scud-D.

Od 80-ih let Severna Koreja razvija rakete srednjega dosega nedong in rakete dolgega dosega, ki prav tako temeljijo na tehnologiji scud – taepodong. Trenutno naj bi delala na izbolšavah raket vrste taepodong, vključno z taepodongom 2.

Ameriški predsednik George Bush išče podporo azijskih držav za enoten odziv na izstrelitev. Vendar prihaja do različnih pogledov glede odziva na situacijo. Japonska pritiska z ekonomskimi sankcijami, medtem ko Južna Koreja poziva k umirjenosti. Po mnenju Seula bi dodaten pritisk na Pjongjang lahko samo še bolj zaostril napetosti na Korejskem polotoku. Kazenskim sankcijam pa nasprotujeta tudi Kitajska in Rusija - tradicionalni zaveznici Severne Koreje.

Kitajska je prepričana, da bi nadaljnja destabilizacija položaja v Severni Koreji na njene meje prignala milijone beguncev, v primeru padca režima Kim Jong Ila v Pjongjangu, pa ni nobenih zagotovil, da naslednik ne bi bil še hujši.

Južna Koreja poziva k umirjenosti
Južna Koreja poziva k umirjenosti FOTO: Reuters

Varnostni svet ni sprejel resolucije

Predlog resolucije, ki so ga ob podpori Velike Britanije oblikovale Japonska in ZDA, je pozival k prekinitvi vseh finančnih virov, poštnih pošiljk, blaga in tehnologije, ki bi Pjongjangu lahko koristila pri izdelavi raket in orožja za množično uničenje.

O severnokorejskem vprašanju so včeraj na izredni seji razpravljale tudi članice Varnostnega sveta Združenih narodov. Podporo Japonski resoluciji, ki jasno in z ostrimi besedami obsoja severnokorejske raketne poskuse, so izrazile vse članice, razen Rusije in Kitajske.

Ti državi, ki imata v VS ZN tudi pravico veta, pa sta pozvali k previdnejšemu pristopu in k sprejetju neobvezujoče predsedniške izjave.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User109580
06. 07. 2006 12.57
Podprimo jih, mogoče dobimo raketo gratis za hrvaški most na našem ozemlju