Potem ko je prejšnji ameriški predsednik George W. Bush leta 2001 blokiral vsakršno državno financiranje raziskav človeških zarodnih celic, je zdaj Barack Obama podpisal uredbo, s katero je spremenil tovrstno politiko.
Odzivi so zelo različni: znanstveniki so prepričani, da gre za pomemben korak naprej, saj bo to raziskave pospešilo in pripeljalo do preboja na področju medicine, večina religijskih skupin pa temu močno nasprotuje. Trdijo namreč, da bodo zaradi tega, zdaj celo s pomočjo državnih sredstev, mnogi zarodki po nepotrebnem uničeni.
Analitiki celo trdijo, da bi poteza Obame lahko prepričala Kongres, da bi spremenil prepoved uporabe sredstev iz državne blagajne za ustvarjanje embrijev, na katerih bi potekale preiskave. Uredba, znana kot Dickey-Wickerjev amandma, je v veljavi že od leta 1996, vsako leto pa jo na novo potrdi Kongres. Po neuradnih podatkih naj bi nekateri kongresniki, sicer nasprotniki splava, že razmišljali o spremembi, če bi ta olajšala in pospešila raziskave zarodnih celic.
Do zdaj so namreč embrije v ta namen ustvarjali samo v zasebnih klinikah, drugje pa so morali uporabljati samo tiste, ki bi jih sicer zavrgli kot neuporabne ali odvečne pri umetnih oploditvah.
Poznavalci razmer ob tem zatrjujejo, da je Obama to naredil, ker hoče, da je "znanost neodvisna od političnih prepričanj“. Sam je dejal, da je kot vernik temeljito pretehtal argumente za in proti, odločil pa se je tudi, da se bo njegova administracija trudila vpeljati "novo obdobje znanstvene integritete“, kot se je izrazil. Prepričan je, da so Busheve odločitve "zvezale roke“ raziskovalcem in ustavile napredek ZDA.
Bush je namreč tovrstno uničevanje embrijev dojemal kot neetično in v nasprotju s prepričanjem, da se življenje začne že ob spočetju.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.