Po pisanju ameriškega dnevnika New York Times je skupina znanstvenikov, združenih v neodvisni organizaciji Zveza zaskrbljenih znanstvenikov poleg izjave sestavila tudi 37 strani dolgo poročilo s podrobnostmi obtožb.
Busheva administracija naj bi za doseganje političnih ciljev namerno in sistematično ponarejala znanstvene podatke glede zdravstvene in farmacevtske politike, predvsem pa zaščite okolja. Zaradi tega vidijo znanstevniki, med njimi je 20 dobitnikov Nobelove nagrade, Bushevo administracijo kot nekaj posebnega.
Podobna dejanja očitajo tudi prejšnjim administracijam, vendar pa naj nobena izmed njih dejstev ne bi potvarjala tako načrtno in v tako velikem obsegu.
Znanstveniki nimajo političnih ambicij in prepričanj?
Doktor fizike in profesor na Univerzi Cornell Kurt Gottfried je ocenil, da lahko tak odnos ogrozi same temelje dolgoročne državne blaginje, temelje zdravstva in vojaške učinkovitosti. Znanstveniki odločno zanikajo, da je namen njihovega poročila vplivati na ameriško predvolilno kampanjo, saj so poročilo pripravljali več kot leto dni in ga objavili takoj, ko je bilo pripravljeno. Med znanstveniki, ki obtožujejo, so tudi takšni, ki so delali v prejšnjih republikanskih administracijah. Ti zatrjujejo, da bo poročilo postalo politično le, če ga bo za takega naredila administracija.
Administracija naj bi prav tako zavračala vse nasvete, ki jih ni sama naročila, če so neprijetni, pa zavrne tudi naročene. Tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan je dejal, da za poročilo ali obtožbe ni slišal, zagotovil pa je, da administracija sprejema svoje odločitve na osnovi najboljših dostopnih informacij.