Podpornikom je tako zmanjkalo 51 glasov za dvotretjinsko večino, ki bi glasovanje proti vetu omogočilo tudi senatu. Sploh prvi Bushev veto od leta 2001 tako ostaja v veljavi, čeprav je predsednikova odločitev povzročila ogorčene kritike demokratov in celo nasprotovanje nekaterih konzervativnih republikancev.
Oba domova kongresa sta podprla predlog zakona, ki bi omogočil zvezno financiranje raziskav izvornih celic človeških zarodkov, ki bi jih pridobili le iz tistih zarodkov, ki so predvideni za uničenje. Senat je predlog zakona potrdil v torek s 63 glasovi proti 37, predstavniški dom pa že lani z 238 proti 194, vendar pa v nobenem od domov ni bilo potrebne dvotretjinske večine za preprečitev veta. Bush je vztrajal pri moralni ločnici in v sredo prvič uporabil pravico veta.
'Bush uničuje upanje ljudi'
Republikanci, ki so zakon podprli, sicer niso pretiravali s kritikami na račun predsednika, zato pa so si dali duška demokrati. Vodja senatne manjšine Harry Reid je Busha obtožil, da kljubuje volji Američanov in uničuje upanje milijonov ljudi, ki trpijo za hudimi boleznimi. Obljubil je nadaljevanje boja, vendar je veto vzdržal.
Bush je v sredo ob napovedi veta v Beli hiši pred kamerami zbral starše in otroke, ki so bili posvojeni kot zarodki v klinikah za zdravljenje neplodnosti, in dejal, da ti otroci "niso rezervni deli". Kot je poudaril, zakon presega moralno črto med etiko in znanostjo in s tem škoduje obema. "S tem zakonom bi prestopili moralno mejo, ki jo moramo kot spodobna družba spoštovati," je pojasnil Bush svojo odločitev.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.