
Spodnji dom ameriškega parlamenta je glasoval za povečanje vladnega financiranja raziskovanja embrionalnih izvornih celic. Izglasovano povečanje financiranja nasprotuje mnenju ameriškega predsednika Georgea Busha, ki je napovedal celo veto na zakon, če bo ta izglasovan še v Senatu.
Za omenjeni predlog zakona je glasovalo 238 poslancev, 194 jih je bilo proti. Poslanci so tako dosegli potrebno dvotretjinsko večino za preglasovanje morebitnega predsednikovega veta.
Pred glasovanjem se je v Predstavniškem domu ameriškega Kongresa odvijala dokaj čustvena razprava med tistimi, ki trdijo, da so raziskave nujne za napredovanje medicine, in tistimi, ki trdijo, da omenjena dejavnost uničuje človeška življenja. Zagovorniki so poudarjali predvsem pomen raziskovanja za odkrivanje zdravil za mnoge smrtonosne bolezni in splošno človeško blaginjo.
Predlog zakona tako znanstvenikom dovoljuje uporabo izvornih celic tistih zarodkov, ki so spočeti v epruveti in jih nikoli ne prestavijo v maternico. Raziskovalci zatrjujejo, da izvorne celice, ki se lahko razvijejo v več vrst tkiv, vsebujejo ključ do ozdravljenja različnih bolezni, tudi Parkinsove bolezni in sladkorne bolezni.
Leta 2001 je Bush razglasil, da bo državno financiranje mogoče le za projekte, v katerih bodo uporabljali samo obstoječe izvorne celice. Sedanji predlog zakona, ki ga podpirata tudi republikanski kongresnik Mike Castle in demokratinja Diane De Gette, pa to omejitev zavrača.
“Zakon je velika napaka”
Na drugi strani pa veliko katolikov in socialnih konservativcev nasprotuje uničevanju zarodkov, pri čemer poudarjajo, da bi davkoplačevalski denar uporabili za “razskosanje” živih bitji. Ogromno konservativnih republikancev se je ločilo od večinskega strankarskega mnenja in podprlo predlog zakona.
Pred razpravo se je Bush pojavil med skupino otrok, ki so nekoč bili zamrznjeni v epruveti, preden so jih posvojili in vsadili v maternico. “Zakon bi pomenil prekoračitev etične meje,” je zatrdil ameriški predsednik in dodal, da bi to hkrati predstavljalo tudi veliko napako.
Podoben zakon, ki hkrati predlaga povečanje finančne pomoči, za raziskovanje izvornih celic v krvi, pa zagovarja tudi Bush. Ta zakon je podprlo kar 431 poslancev, eden je bil proti.