Tujina

Busha pričakali protestniki

Kabul, 01. 03. 2006 11.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Ameriški predsednik je po nenapovedanem obisku v Afganistanu prispel na tridnevni obisk v Indijo.

Nekateri prebivalci Indije visokega obiska niso bili veseli
Nekateri prebivalci Indije visokega obiska niso bili veseli FOTO: Reuters
Ameriški predsednik George Bush je odpotoval v Afganistan in na svoj prvi obisk Indije v času, ko mu je priljubljenost doma, sodeč po anketi televizije CBS, padla na najnižjo raven doslej. Anketa ugotavlja, da predsednikovo delo podpira le še 34 odstotkov Američanov. Med glavnimi vzroki za upadanje priljubljenosti je hudo poslabšanje varnostnega položaja v Iraku, prav tako pa tudi politični vihar okrog prevzema pristaniških operacij s strani podjetja iz Združenih arabskih emiratov.

Na vojaškem delu letališča v indijski prestolnici je ameriškega predsednika Georgea Busha, ki ga spremljata žena Laura in zunanja ministrica Condoleezza Rice, pričakal indijski premier Manmohan Singh, pred tem pa je v mestu proti Bushevem prvem obisku v Indiji protestiralo več deset tisoč ljudi, ki so vzklikali slogane, kot so: "Smrt Bushu. Smrt ZDA".

Bush je na novinarski konferenci v Kabulu pred prihodom v New Delhi povedal, da ZDA in Indija še nista dosegla dogovora glede ameriške podpore indijskemu civilnemu jedrskemu programu. Poudaril pa je, da si bodo za to prizadevali, tudi če do podpisa sporazuma o tem vprašanju ne bo prišlo med njegovim obiskom.

V skladu s sporazumom bi ZDA Indiji dobavljale jedrsko tehnologijo in gorivo, ki ga potrebuje za razvoj svojega hitro rastočega gospodarstva. Indija pa se je v zameno zavezala, da bo ločila svoj vojaški in civilni jedrski program, slednjega pa odprla za nadzor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA). Državi se morata sedaj dogovoriti, koliko od 22 indijskih jedrskih elektrarn bi bilo treba določiti kot civilne.

George Bush in Manmohan Singh
George Bush in Manmohan Singh FOTO: Reuters

Iz Indije bo ameriški predsednik v soboto odpotoval še v Pakistan, kjer ga bo sprejel eden ključnih ameriških zaveznikov v vojni proti terorizmu, pakistanski predsednik Pervez Mušaraf. Kot je Bush danes napovedal, se bo z njim pogovarjal tudi o problemu infiltracije talibanskih skrajnežev iz Pakistana v Afganistan, kar je v zadnjem času vir napetosti med državama. Bush sicer namerava tako Indijo kot Pakistan pozvati k rešitvi dolgoletnega spora o pokrajini Kašmir.

Zaradi varnosti niso napovedali obiska

Ameriški predsednik se je na poti v Indijo nenapovedano ustavil v Afganistanu. Washington nekajurnega obiska ni napovedal zaradi predsednikove varnosti. Bush, ki je pristal v ameriškem vojaškem oporišču severno od Kabula, se je sestal tudi z afganistanskim predsednikom Hamidom Karzajem. Na tiskovni konferenci je pozdravil napredovanje afganistanske demokracije, predsedniku Karzaju pa je dejal, da je njegova država 'navdih za druge'.

Bush prepričan v prijetje bin Ladna

Bush je s soprogo Lauro odpotoval na turnejo v Afganistan, Indijo in Pakistan
Bush je s soprogo Lauro odpotoval na turnejo v Afganistan, Indijo in Pakistan FOTO: Reuters

Ameriški predsednik je kljub štiriletnemu brezplodnemu iskanju vodje mednarodne teroristične mreže Al Kaida Osame bin Ladna prepričan, da ga bodo pripeljali pred sodišče. Ne gre za vprašanje, ali ga bomo prijeli, temveč kdaj se bo to zgodilo, je na tiskovni konferenci v Kabulu še dejal Bush.

Ameriška vojska vodi kakih 20.000 vojakov koalicijskih sil, ki v Afganistanu iščejo pripadnike Al Kaide in bivšega talibanskega režima, ki so ga konec leta 2001 strmoglavili po terorističnih napadih na ZDA zaradi domnev, da je skrival bin Ladna. Ta naj bi se sicer sedaj po nekaterih domnevah skrival na območju gorata afganistansko-pakistanske meje. V iskanju sodeluje tudi kakih 80.000 vojakov na pakistanski strani meje. Bush je potrdil, da v Afganistanu nadaljujejo z iskanjem bin Ladna, kot tudi talibanskega voditelja mule Omarja ter drugih pripadnikov Al Kaide in talibanskega režima. "Napredujemo z uničevanjem Al Kaide. Počasi, a zagotovo jih vodimo pred sodišča," je dejal Bush, za katerega je to prvi obisk v Afganistanu po imenovanju leta 2001.

V svojem govoru je tudi dejal, da Iran ne sme posedovati jedrskega orožja, ker bi to 'bila stvar, ki bi najbolj destabilizirala regijo'. Bush je odprl ameriško ambasado v Kabulu, nagovoril pa naj bi tudi vojake, nameščene v vojaški bazi Bagram.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.