Tujina

Bush zagovarjal vojno v Iraku

London/Pariz/Rim, 19. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Ameriški predsednik je v govoru pred predstavniki britanske vlade zagovarjal vojaški poseg v Iraku.

Premier Tony Blair je zatrdil, da je poseben odnos med ZDA in Veliko Britanijo zelo pomemben za svetovni mir in globalno varnost (Foto: Reuters)
Premier Tony Blair je zatrdil, da je poseben odnos med ZDA in Veliko Britanijo zelo pomemben za svetovni mir in globalno varnost (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Predsednik Bush je dejal, da bodo Američani zapustili Irak šele takrat, ko bo tam zavladala demokracija. "V Irak nismo prišli, da bi se lahko umaknili pred morilskimi bandami in napadalci," je dejal. Izrazil je prepričanje, da se bo v Iraku uveljavila demokracija, Iračani pa bodo spet pridobili svobodo. Zagovarjal ni le vojaške operacije v Iraku, temveč tudi v Afganistanu. "V nekaterih primerih je ustrezna uporaba sile vse, kar nas lahko ubrani pred kaotičnim svetom, kateremu vlada nasilje," je dejal in zatrdil, da je vojna včasih edini način, da ubranimo vrednote. Po njegovih besedah je nevarnost teroristov in diktatorjev z orožjem za množično uničevanje največja grožnja našemu času. "Nevarnost se z zanikanjem le povečuje. Soočili se bomo s temi grožnjami z odprtimi očmi in jih premagali," je dodal.

Ameriški predsednik je v govoru zagovarjal vojaška posega v Iraku in Afganistanu (Foto: Reuters)
Ameriški predsednik je v govoru zagovarjal vojaška posega v Iraku in Afganistanu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Britanski premier Tony Blair je medtem na zasedanju spodnjega doma britanskega parlamenta, kjer so mu poslanci zastavljali vprašanja, zatrdil, da je poseben odnos med ZDA in Veliko Britanijo zelo pomemben za svetovni mir in globalno varnost. Vsakdo, ki želi najboljše za Veliko Britanijo, mora vedeti, da je ta odnos v korist obeh držav, je dejal Blair. Glede Iraka je Blair zatrdil, da bodo ZDA in Velika Britanija tesno sodelovale, da bodo lahko Iračani sredi prihodnjega leta začeli sami vladati svoji državi. "Mislili smo, po mojem mnenju upravičeno, da je Sadam Husein predstavljal grožnjo regiji in celotnemu svetu," pa je odgovoril na vprašanje glede upravičenosti vojne v Iraku.

Slavnostni sprejem pred Buckinghamsko palačo

Britanska kraljica Elizabeta II. in njen soprog princ Filip ter zakonca Bush (Foto: Reuters)
Britanska kraljica Elizabeta II. in njen soprog princ Filip ter zakonca Bush (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Britanska kraljica Elizabeta II. je ameriškega predsednika Georgea Busha in njegovo soprogo Lauro sprejela pred Buckinghamsko palačo. Slovesnosti so se udeležili tudi britanski premier Tony Blair, drugi člani britanska vlade ter ameriški državni sekretar Colin Powell in svetovalka ameriškega predsednika za nacionalno varnost Condoleezza Rice. Bush, ki je v London prispel sinoči, se bo v četrtek sestal s premierom Blairom.

Ameriškega predsednika je pričakal princ Charles (Foto: Reuters)
Ameriškega predsednika je pričakal princ Charles (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Slabo varovanje Buckinghamske palače

Je varovanje Buckinghamske palače res tako pomanjkljivo?
Je varovanje Buckinghamske palače res tako pomanjkljivo? FOTO: Reuters

Britanski časnik Daily Mirror je razkril slabosti varovanja Buckinghamske palače, potem ko je objavil, da je s pomočjo ponarejenih priporočil v palačo kot lakaja podtaknil svojega novinarja Ryana Parryja. Parry je dva meseca delal v rezidenci britanske kraljice Elizabethe II., med drugim pa naj bi davi serviral zajtrk ključnim svetovalcem Busha. Parry je sicer v torek opolnoči sam zapustil palačo.

Časnik je tudi objavil fotografije sob v Buckinghamski palači, kjer trenutno bivata Bush in njegova soproga Laura, novinar pa jih je posnel le nekaj dni pred Bushevim prihodom. "Če bi bil terorist, z namenom, da ubijem kraljico ali Busha, bi to lahko storil z lahkoto," je dejal 26-letni Parry. Buckinghamska palača in britanska policija Scotland Yard sta že sporočila, da so uvedli preiskavo. Predstavnik policije pa je tudi dejal, da so zjutraj začeli pogovore o tem z osebjem v palači in varnostniki.

Evropski časniki o Bushevem obisku

Evropski časniki dokaj nenaklonjeno pišejo o obisku ameriškega predsednika Georgea Busha v Veliki Britaniji. Britanski The Guardian poudarja, da Bush in britanski premier Blair nimata nič skupnega, razen znamke zobne paste, kot se je nekoč pošalil Bush.

Samo colgate lahko pojasni ponarejene nasmeške med ultra desničarskim predsednikom in britanskim socialdemokratskim premierom. Dejansko je med obema le malo skupnega, razen to, da je politična usoda obeh tesno povezana z Irakom, piše The Guardian.

Francoski Le Figaro piše, da Blairova namera, da bo Velika Britanija most med ZDA in Evropo, ostaja fatamorgana. Ameriški državni sekretar Colin Powell, ki se je v Bruslju v torek sestal z zunanjimi ministri evropskih držav, niti ni pomislil na postanek v Londonu. Bush pa se je z obiskom v Londonu približal nevarnosti, da bo dosegel prav nasprotno od svojih namenov. Če ta obisk ne bo potekal dobro, se bodo Britanci ogradili od Amerike in se približali Evropi.

Italijanska La Repubblica pa opozarja, da prihaja Bush v London ob nepravem času. Nihče si ni mogel predstavljati takšnega ozračja za obisk, ko je Tony Blair, deset mesecev po šoku 11. septembra 2001, junija 2002 povabil Busha na državniški obisk - čast, ki je doslej niso izkazali. Niti Blair svojemu "starejšemu bratu" Billu Clintonu, in ne Thatcherjeva svojemu prijatelju Ronaldu Reaganu. Takrat, junija 2002, se je povabilo zdelo dobra ideja, znak solidarnosti z Ameriko, ki jo je prizadel terorizem, s strani najtesnejšega zaveznika v Evropi. A danes se je ozračje v celoti spremenilo. Blairovi dobri nameni so se izjalovili.

Protest pred Buckinghamsko palačo

Rdeča barva v vodnjaku na trgu Trafalgar
Rdeča barva v vodnjaku na trgu Trafalgar FOTO: Reuters

Pred Buckinghamsko palačo v Londonu se je danes zbralo več sto ljudi, ki so mirno, a zelo glasno protestirali proti državniškemu obisku ameriškega predsednika Georgea Busha. Udeležence protestov, od katerih so se nekateri pripeljali tudi na kolesih in rolerjih, so nemudoma obkrožila številna policijska vozila, ki protestnikom preprečujejo, da bi se preveč približali palači. Pred tem so se sicer nasprotniki Bushevega obiska zbrali na trgu Trafalgar, kjer so v vodnjake vlili rdečo barvo kot simbol prelivanja krvi, za katerega odgovornost pripisujejo prav Bushu. Bush s soprogo Lauro na obisku v Veliki Britaniji sicer kot gost britanske kraljice Elizabete II. biva prav v Buckinghamski palači.

V britanski prestolnici se je sicer pred tem dopoldne na protestih proti obisku Busha zbralo prav tako več sto ljudi. Na demonstraciji na območju Jubilee Gardens na južnem bregu Temze se je po navedbah policije zbralo okoli tisoč protestnikov. Policisti so ob tem aretirali 18 ljudi, med drugim tudi nekega moškega, ki je v svojem avtomobilu imel meč. Okoli 200 nasprotnikov vojne v Iraku si je za današnje proteste v Londonu celo nadelo maske. Večina jih je bila našemljena v mednarodne inšpektorje in zapornike v ameriškem oporišču na Kubi Guantanamo.

Okoli 1500 nasprotnikov Bushevega obiska zbralo tudi na ulicah Edinburgha na Škotskem. Najbolj množični protesti so sicer napovedani za četrtek, ko naj bi se Bush sestal z britanskim premierom Tonyjem Blairom. Ameriškega predsednika sta danes pred Buckinghamsko palačo uradno sprejela britanska kraljica Elizabeta II. in njen soprog, princ Filip.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10