
Ameriška administracija predsednika Georgea Busha stopnjuje ofenzivo proti terorizmu znotraj meja ZDA in napoveduje obširno novo nacionalno varnostno strategijo. Bela hiša predlaga hitre spremembe, ki bodo vključevale obrambo pomembne državne infrastrukture in ki bi vojski omogočale bolj agresivno delovanje znotraj ZDA. Hkrati s predstavitvijo nove nacionalne varnostne strategije naj bi Bela hiša danes ponovno pozvala kongres, naj podpre nespremenjen Bushev predlog o ustanovitvi ministrstva za domovinsko varnost.
Glavni cilj novih ukrepov je preprečitev novega terorističnega napada in povečanje državljanske varnosti
100 strani obsežna strategija nacionalne varnosti je prva tovrstna strategija v ameriški zgodovini, ki so jo včeraj dokončno izdelali v Beli hiši, danes pa jo bo Bush uradno predstavil. Cilj nove strategije je preprečevati terorizem, zmanjševati ranljivost na napade in zmanjšanje škode, če bi prišlo do terorističnih napadov. Med predlaganimi nalogami za proračunsko leto 2004 so namestitev senzorjev, ki bi teroristom preprečili uporabo jedrskega orožja in razvoj novih cepil za primer biološkega napada. Načrt predvideva tudi večje pristojnosti predsednika za izločanje osumljencev in reorganizacijo zveznih agencij.
Nekaj sprememb v obstoječi politiki nacionalne varnosti sicer ameriška administracija lahko sprejme samostojno, vendar pa bo precej predlogov moral potrditi tudi ameriški kongres, med njimi je tudi ustanovitev novega ministrstva za domovinsko varnost. Glede na to, s kakšnimi težavami v kongresu se sooča predlog o ustanovitvi novega ministrstva, je malo verjetno, da bo novi načrt uresničen nespremenjen.
Nova nacionalna varnostna strategija, ki jo je ameriški svetovalec za domovinsko varnost Tom Ridge ob sodelovanju več tisoč sodelavcev oblikoval dobrih osem mesecev, sicer med drugim v prvi vrsti predvideva vzpostavitev enotnih nacionalnih standardov za pridobitev vozniškega dovoljenja, hkrati pa po poročanju ponedeljkove izdaje ameriškega časnika New York Times načrtuje tudi vzpostavitev t.i. skupine za simuliranje terorističnih napadov, ki bi načrtovala teroristične napade na ogrožene cilje, da bi se jim tako v realnosti lahko izognili. Načrt sicer predvideva tudi boljše sodelovanje tajnih služb in vladnih agencij, večja pooblastila zveznih oblasti, da vpokličejo nacionalno gardo, pa tudi povečanje zalog cepiv in zdravil.
Za uveljavitev novega načrta bo potrebno uskladiti več kot 87 tisoč zveznih, regionalnih in lokalnih sodstev v ZDA.