Predlagane spremembe zakona naj bi organom pregona dale še večja pooblastila v vojni proti terorizmu. Bush je tudi omenil v sredo objavljeno 22-strani dolgo poročilo Bele hiše o napredku v vojni proti terorizmu, vendar pa so ameriške televizije takoj nato začele vrteti videoposnetek voditelja teroristične organizacije Al Kaide Osame bin Ladena, ki je v spremljajočem zvočnem posnetku hvalil teroristične napade 11. septembra 2001. Bush je na prošnjo za komentar posnetka na kratko odgovoril, da ga še ni slišal.
Ameriški patriotski zakon, ki ga je kongres sprejel po napadih 11. septembra, daje organom pregona večja pooblastila v vojni proti terorizmu, pri zagovornikih državljanskih svoboščin pa sproža ostre kritike. Ameriški pravosodni minister John Ashcroft je med turnejo po Ameriki, namenjeno pridobivanju podpore patriotskemu zakonu, naletel na številne proteste. Nazadnje v torek na Wall Streetu v New Yorku, kjer ga je množica nekaj sto demonstrantov zmerjala z vsem, kar jim je prišlo na misel. Kljub kritikam in aretacijam več sto tujcev po terorističnih napadih 11. septembra 2001, ki so sedeli v zaporu brez obtožnice, pa kot kaže patriotski zakon še vedno ni dovolj oster. Bush je med govorom izpostavil tri pomanjkljivosti, kot je omejena možnost izrekanja smrtnih kazni, omejena možnost izdajanja administrativnih sodnih nalogov za preiskave in aretacije ter omejena možnost zavrnitve varščine.
Bush je dejal, da je nedopustno, da smrtne kazni ni mogoče izreči za napade ali povzročanje škode na na vojaških objektih in jedrskih elektrarnah, čeprav takšna dejanja povzročijo izgube življenj. Organi pregona naj prav tako ne bi imeli možnosti, da proti terorističnim osumljencem dobijo posebne administrativne sodne naloge, ki se izdajajo hitreje kot navadni. Takšni nalogi se na primer že uporabljajo v primerih boja proti trgovini z mamili in zlorabi otrok, vendar pa ne v boju proti terorizmu. Patriotski zakon prav tako ne prepoveduje možnosti zavrnitve varščine terorističnim osumljencem, čeprav doslej še nobeden od njih ni šel na prostost, dokler se ameriški preiskovalci niso prepričali, da ni nevaren.