Bush se je zahvalil palestinskemu premieru Mahmudu Abasu za udeležbo na današnjem vrhu in ga pozval k ustavitvi terorističnih napadov na izraelske cilje. Izraelsko stran pa je pozval, naj opusti politiko gradnje judovskih naselij na palestinskih ozemljih in Palestincem zagotovi enotno ozemlje, ki mu bodo lahko rekli domovina.
Ameriški predsednik in arabski voditelji so se uro pred začetkom vrha sešli na neformalnih pogovorih v najožjem krogu, na katerih so sodelovali Bush, egiptovski predsednik Hosni Mubarak, palestinski premier Mahmud Abas, savdski prestolonaslednik Abdulah Abdel Aziz, jordanski kralj Abdulah II. ter kralj Bahrajna Hamad bin Isa Al Kalifa. "Svet potrebuje neodvisno in miroljubno palestinsko državo," je po skoraj enournem neformalnem srečanju dejal Bush.
Bush je arabske voditelje pozval, naj igrajo konstruktivno vlogo pri zagotavljanju miru na Bližnjem vzhodu. Neimenovani predstavnik ameriške administracije pa je povedal, da je Bush od sogovornikov zahteval zaveze glede izvajanja mirovnega načrta.

Na ameriško-arabskem vrhu so govorili tudi o razmerah v Iraku, o boju proti terorizmu in o gospodarskem sodelovanju. Arabski viri sicer menijo, da je bila poglavitna naloga vrha ZDA omogočiti, da se po vojni v Iraku znova pokažejo kot "aktiven dejavnik v bližnjevzhodnem mirovnem procesu".
Z odpiranjem trgov do miru?
Bush je ob srečanju z voditelji bližnjevzhodnih držav ponovil svoj predlog o vzpostavitvi prostotrgovinskega območja med ZDA in državami Bližnjega vzhoda. Kot je ob tem poudaril, naj bi s tem zagotovili mir na tem območju. "Pozivam države z vsega območja, naj odprejo svoje trge in se nam pridružijo pri vzpostavitvi prostotrgovinskega območja med ZDA in Bližnjim vzhodom v prihodnjih desetih letih," je ob koncu vrha v Šarm el Šejku še poudaril Bush.
V sredo srečanje z izraelskim in palestinskim premierom
Na Bližnjem vzhodu se mudi tudi ameriški državni sekretar Colin Powell, ki spremlja Busha, in ki je arabske kolege, zbrane v Šarm el Šejku, pozval k pospešitvi normalizacije odnosov z Izraelom. Na srečanju z egiptovskim, jordanskim, bahrajnskim, savdskim in palestinskim zunanjim ministrom je Powell izrazil zadovoljstvo, ker so Arabci sprejeli časovni načrt, vendar je ob tem ocenil, da bo treba za normalizacijo odnosov z Izraelom sprejeti dodatne ukrepe. Kot je pojasnil, bi to lahko spodbudilo izraelsko vlado, da bi glede časovnega načrta naredila korak naprej. Ob tem je poudaril, da so med arabskimi udeleženci srečanja le Egipt, Jordanija in Palestinci sklenili mir z Izraelom, in dodal, da ZDA "želijo več kot to". Vir blizu arabski delegaciji je poudaril, da se arabske države, ki se udeležujejo vrha v Šarm el Šejku, zavzemajo za izboljšanje odnosov med Izraelom in arabskimi državami, vendar bi moral Izrael v zameno jasno priznati palestinsko državo.

Bush bo turnejo po Bližnjem vzhodu sklenil v sredo, ko se bo v jordanski Akabi ob Rdečem morju sestal z izraelskim in palestinskim premierom Arielom Šaronom in Mahmudom Abasom. Palestinci od vrha v Akabi sicer ne pričakujejo zbližanja z Izraelom. "Ob koncu srečanja bomo izdali dve izjavi: palestinsko in izraelsko," je dejal palestinski minister Nabil Šat, ki je pozdravil novo sodelovanje Busha v bližnjevzhodnih mirovnih prizadevanjih. "Upamo, da bo ameriško stališče ostalo takšno, kot je sedaj," je še dejal Nabil Šat. Vrh v Akabi naj bi obeležil uradni začetek izvajanja mirovnega načrta bližnjevzhodne četverice (ZN, EU, ZDA in Rusija) - časovnega načrta, s katerim naj bi končali nasilje na območju, privedel pa naj bi tudi do oblikovanja palestinske države.