Ameriški predsednik je v svojem prvem govoru o položaju v Zvezi držav (State of the Union) uvodoma poudaril, da so ZDA v vojni, gospodarstvo je v recesiji, svet pa se sooča z doslej nevidenimi nevarnostmi, vendar je položaj v zvezi držav po Bushevih besedah trdnejši kot kdajkoli prej.

"Tisto, kar smo našli v Afganistanu potrjuje, da je vojna proti terorizmu šele na začetku. Tisoči izurjenih morilcev posejanih po svetu čaka kot tempirane bombe", je dejal Bush.
V govoru je Bush tudi posebej omenil Severno Korejo, Iran in Irak kot države z režimi, ki predstavljajo grožnjo in jim bodo morale ZDA posvetiti posebno pozornost. Napovedal je, da bodo ZDA po vsem svetu brezpogojno zagovarjale dostojnost, spoštovanje prava, pravic žensk, zasebne lastnine, verske strpnosti, svobodo govora in stala ob strani posameznikov, ki se za to zavzemajo v domačih državah. Tudi v islamskih državah.
Američani naj bi delali več za skupno dobro

Bush je tudi pozval Kongres, da sodeluje pri sprejemanju zakonov, ki bi vzpodbudili gospodarsko rast in ustvarili nova delovna mesta. Američane pa je pozval, da dve leti, oziroma 4.000 ur svojega življenja žrtvujejo za skupno dobro preko udeležbe v javnih projektih. Takšni prostovoljci bi pomagali pri izobraževanju in razvoju islamskih držav, upokojeni zdravniki in medicinske sestre bi bili na voljo v izrednih razmerah, drugi pa bi delali, kar bi bilo potrebno.
S tem je Bush predlagal ustanovitev nove domače organizacije za varnost, ki naj bi dopolnil obstoječe programe Peace Corps in AmeriCorps. To so republikanska stališča izpred leta 1994, ki so jih že skoraj opustili, da so lahko dosegli večino v Kongresu. Domače varnostne sile bi se pridružile programoma AmeriCorps in Sil starejših (Senior Corps) pod imenom USA Freedom Corps. Program AmeriCorps traja eno leto in naj bi se povečal od 40.000 na 200.000 prostovoljcev, program Senior Corps pa ima okoli 500.000 prostovoljcev, ki sodelujejo v občasnih prostovoljnih delih. Bush je še predlagal podvojitev števila pripadnikov Mirovnih sil (Peace Corps), ki sedaj šteje okoli 7.000 prostovoljcev, delujejo pa v 70 državah. Po letu 1960, ko jih je bilo po svetu okoli 16.000, bi bilo to največje število. Peace Corps je ustanovil nekdanji predsednik John F. Kennedy, programa AmeriCorps in Senior Corps pa prejšnji predsednik Bill Clinton.

V govoru, ki so ga prekinjali številni aplavzi članov obeh domov kongresa in številnih gostov, med njimi tudi predsednika začasne afganistanske vlade Hamida Karzaja, je poudarjal potrebo po sodelovanju med demokratsko in republikansko stranko, ter izpostavljal prioritete, ki jih v preteklosti od republikanskega predsednika ne bi mogli pričakovati. Med njimi potrebo po varovanju okolja, zaščito pokojninskih skladov, pospeševanje lastništva stanovanj med manjšinami.
Svojo popularnost pa je Bush vseeno izkoristil za poudarjanje potrebe po nadaljnjem zniževanju davkov, izgradnji protiraketnega sistema, povečanju izkoriščanja domačih energetskih virov in podpiranje verskih dobrodelnih organizacij, kar so njegove in republikanske prioritete. Govor je sklenil z besedami, da zlo obstaja in se mu je treba zoperstaviti. Izbira naj bi bila tako enostavna kot redko v zgodovini in zagotovil, da bo svoboda zmagala.
Do konca leta 2 milijona več brezposelnih
Zaradi posledic terorističnih napadov 11. septembra lani utegne ameriško gospodarstvo do konca leta utrpeti škodo v višini 640 milijard ameriških dolarjev. To pa je približno toliko, kot celoten obseg bruto domačega proizvoda Kanade, ki ima 32 milijonov prebivalcev. Raziskavo so po naročilu senata ameriške zvezne države New York pripravili v svetovalni družbi DRI-WEFA. V raziskavi so pri izračunih uporabili dosedanjo in pričakovano izgubo delovnih mest, izpad prihodkov iz turizma ter upad v storitvenem sektorju in številnih drugih panogah. Doslej je v New Yorku zaradi uničenja Svetovnega trgovinskega centra delovna mesta izgubilo približno 100.000 ljudi, do konca leta 2003 pa pričakujejo po vsej državi izgubo dveh milijonov delovnih mest.