Bush je priznal, da bo vojna dolga in bo zahtevala žrtve, vendar bodo ZDA naredile vse za zmago v vojni proti terorizmu. "Naša strategija v Iraku ima tri cilje. To je uničenje teroristov, pridobitev podpore drugih držav za svoboden Irak in pomoč Iračanom, da prevzamejo odgovornost za njihovo lastno obrambo in prihodnost. Članice Združenih narodov (ZN) imajo priložnost in odgovornost, da prevzamejo večjo vlogo v prizadevanjih za preoblikovanje Iraka v svobodno in demokratično državo. Iračani morajo izpolniti odgovornost svobodnih ljudi in si zagotoviti blagoslov lastne svobode," je med drugim dejal Bush, ki je v 15-minutnem govoru naštel vse dosežke ameriške okupacije Iraka in zagotovil, da bodo ZDA vztrajale do konca.
Bush trdi, da so uničili Al Kaido
Med ameriškimi dosežki v vojni proti terorizmu je Bush izpostavil, da so ZDA s široko koalicijo zaveznikov uničile Al Kaido v Afganistanu in po vsem svetu ujele ali ubile dve tretjini vseh "znanih" voditeljev teroristične organizacije, ki je odgovorna za napade 11. septembra. Voditelja Al Kaide Osame bin Ladna Bush tokrat razumljivo ni omenjal, saj ga še vedno niso ujeli, niti ne vedo, če je živ ali mrtev. Akcija v Iraku je bila po Bushevih besedah potrebna, ker je režim Sadama Huseina sponzoriral terorizem, ker je imel in uporabil orožje za množično uničevanje in 12 let zavračal zahteve Varnostnega sveta ZN.
Napovedal zmago demokracije na Bližnjem vzhodu
ZDA v Iraku gradijo demokracijo, kar je težko in stane veliko, vendar je hkrati ključnega pomena za ameriško varnost, saj gre za ključno vprašanje, ali bo Bližnji vzhod prostor napredka in miru ali pa bo izvoznik nasilja in terorja. Zmaga demokracije v Iraku in Afganistanu bo, tako Bush, zadala velik udarec mednarodnemu terorizmu, zato si morilci obupno prizadevajo zaustaviti ameriška prizadevanja. Med njimi so pripadniki nekdanjega režima Sadama Huseina in uvoženi teroristi. Bush ne ve do katere mere obe skupini sodelujeta, ve pa, da imata isti cilj, kar je vrnitev tiranije v Irak. Bush je dejal, da je severni del Iraka stabilen, kakor tudi južni del. Do napadov naj bi prihajalo samo v osrednjem delu države med Bagdadom in Tikritom.
Dejal je tudi, da poleg ameriških vojakov, v Iraku sodeluje 20.000 enot iz Velike Britanije in 29 drugih držav. Na željo ameriških vojaških poveljnikov, ki si želijo večjega števila tujih vojakov, pa je Bush pooblastil državnega sekretarja Colina Powella naj v VS ZN predlaga novo resolucijo, ki bo avtorizirala ustanovitev mednarodnih sil pod ameriškim vodstvom. Bush je dejal, da ne smemo dovoliti, da bi nas pretekla nesoglasja ovirala v naših dolžnostih in da je stabilen Irak v interesu tako Evrope, kot Japonske in Bližnjega vzhoda, zato morajo tudi drugi plačati za uresničitev cilja. Po zahvali ameriškim vojakom je Bush razložil, da se ZDA spopadajo s teroristi v Iraku in drugje po svetu, da se jim ne bi bilo potrebno spopadati doma na ameriškem ozemlju.
Prvi korak k ureditvi razmer
Vodilni demokrat v senatnem odboru za mednarodne odnose Joe Biden je neposredno po Bushevem govoru za televizijo NBC dejal, da je predsednik naredil dober prvi korak k urejanju razmer in pomiritvi sporov z zavezniki. Biden upa, da bodo tudi zavezniki, ki so nasprotovali vojni proti Iraku, pokazali enako veličino, kot Bush, priznali svoje napake in pomagali. Biden je dejal, da je Bush napake priznal, se otresel vpliva "neokonservativcev" v Pentagonu, zato ga bo podprl v njegovi prošnji za 87 milijard dolarjev.
Paul Bremer, ameriški civilni upravitelj Iraka, je dejal, da bodo 20 milijard dolarjev od denarja, ki ga pričakuje ameriška administracije, namenili za obnovo države.