Ameriški predsednik George W. Bush je ob peti obletnici invazije na Irak dejal, da so ZDA danes varnejše, svet pa boljši brez režima Sadama Huseina. "Po petih letih je razumljiva razprava o tem, ali je bilo vredno boriti to vojno, ali je vredno zmagati v tem boju in ali v njem lahko zmagamo, vendar so meni odgovri jasni," je dejal Bush.
"Odstranitev Sadama Huseina z oblasti je bila prava odločitev in to je vojna, v kateri Amerika lahko in mora zmagati," je v govoru v Pentagonu zagotovil Bush. Dodal je, da povečanje števila vojakov, za kar se je odločil lani, deluje in prispeva k stabilnosti v Iraku ter "odpira vrata veliki strateški zmagi v širši vojni proti terorizmu".
Bush je priznal, da je vojna prinesla visoke stroške, a je bila zmaga v Iraku nujna za ustavitev Al Kaide in brzdanje Irana. "Ti stroški so nujni, če upoštevamo stroške strateške zmage za naše sovražnike v Iraku," je poudaril.
V Iraku tudi pet let po začetku ameriške operacije "Iraška svoboda" ni miru. V več napadih po državi je bilo danes ubitih najmanj 26 ljudi, 32 je bilo ranjenih. Najhujši napad se je zgodil v Bakubi severno od Bagdada, kjer je samomorilski napadalec ubil pet ljudi in jih 16 ranil, poroča dpa.
Ameriška oblast vedela za zlorabe?
Ameriška vojakinja Lynndie England je dejala, da je nekdanji ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld vedel za zlorabe in mučenja v zloglasnem zaporu Abu Graib. Englandova, ki je zaradi mučenja zapornikov dobila tri leta zapora, je izrazila obžalovanje, da so fotografije mučenja zapornikov povzročile val protiameriških napadov v Iraku.
Ime Abu Graib je leta 2003 obkrožilo svet s škandalom o zlorabah tamkajšnjih ujetnikov s strani ameriške vojske, potem ko so se v javnosti pojavile grozljive fotografije poniževalnega in nečloveškega ravnanja z zaporniki. Partnerju Charlesu, s katerim ima Lynndie sina, je sodišče prisodilo kazen 11 let zapora.
'Rumsfeld je vedel'
Englandova je dejala, da so njeni nadrejeni poveljniki vedeli za zlorabe v zaporu. "Še vedno menim, da je Rumsfeld vedel, kaj se dogaja. Bil je v zaporu, ko sem bila tam tudi jaz. Če pa je bil tam, je vedel, kaj se dogaja. Kako bi lahko ne vedel? In Bush... Seveda, on je glavna oseba“, je dejala vojakinja.
"Iskreno, nikoli se nisem počutila krivo, saj sem le izponjevala ukaze. Naredila sem to, kar se je od mene pričakovalo“, je še dejala.
Mediji odgovorni za preplah
Poudarila je, da so po objavi fotografij mučenja Iračani pričeli intenzivneje napadati ameriške in britanske vojake. "Glede tega sem se počutila slabo, bila sem zelo jezna. Če mediji ne bi objavili teh slik, bi lahko rešili na tisoče življenj“, je še dejala.
"Jaz sem fotografirala ujetnike, vendar nisem poslala slik po svetu. Sama sem na nekaterih slikah. Te fotografije so ponižujoče tako za našo vlado kot za Američane. Žal mi je, kar sem storila, vendar do tega ne bi prišlo, če ne bi mediji objavili slik“.
Poudarila je še, da dogodki zanjo niso škandalozni, saj se vse to, kar so počeli, dogaja v času vojne. "Obstaja še več fotografij, ki pa nikoli niso prišle v javnost. Obstajajo fotografije, kako pes grize zapornike; fotografije pasjih ugrizov ali pa fotografije vojaške policije, ki skuša ujetniku vbrizgati inekcijo. Če bi to bilo objavljeno, bi svet gledal te fotografije in ne moje“, je zaključila Englandova.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.