
Ameriški tednik Newsweek je zapisal, da naj bi v Washingtonu najprej razmišljali o dolgotrajnem bombardiranju Afganistana, zaradi premalo zanimivih ciljev pa so se raje odločili za posebne enote kopenskih sil in mornarice. Zelene baretke in Tjulni naj bi v Afganistanu poiskali glavnega krivca za teroristični napad Osamo bin Ladna.
Ameriška vlada naj bi prejšnji teden obvestila predstavnike kongresa, da je na območja v Afganistanu, ki je pod nadzorom talibanov, napotila obveščevalne ekipe ameriških in britanskih posebnih enot. Ameriški predsednik George Bush pa naj bi odobril tudi letalsko bombardiranje območij, kjer pridelujejo opij.
Newsweek še poroča, da so se skušali privrženci Osame bin Ladna nekje na območju nekdanje Češkoslovaške polastiti nevarnih bioloških snovi, med drugim bakterij vraničnega prisada, kar pa jim ni uspelo. Podatke naj bi časopis dobil od nekega sodelavca FBI. Tednik dodaja, da so na eni od postaj washingtonske podzemne železnice oblasti skrivaj namestile detektorje strupenih kemičnih snovi.

Ameriški minister za zdravstvo Tommy Thompson je zatrdil, da so ZDA dobro pripravljene na možnost biološkega terorističnega napada. Po njegovem mnenju je treba prepričati Američane, da so varni in da je vlada pripravljena na odpravljanje posledic takšnega napada. Po ozemlju ZDA je razporejenih osem centrov, v katerih je po 50 ton zdravil, med njimi antibiotikov, cepiv in plinskih mask. Po ZDA je v pripravljenosti tudi 7.000 članov zdravstvenega osebja. Thompson je prepričan, da lahko zdravila in osebje v nekaj urah razpošljejo na prizorišča morebitnih napadov. Kljub tem zagotovilom pa ameriška javnost še ni docela prepričana v varnost pred napadi z biološkim ali kemičnim orožjem.
ZN začeli razpravo o terorizmu
V Generalni skupščini Združenih narodov se je začela dvodnevna razprava o boju proti terorizmu. Generalni sekretar ZN Kofi Annan se je v uvodnem govoru pred predstavniki 189 držav članic zavzel za okrepitev mednarodnega sodelovanja v boju proti terorizmu in opozoril na nevarnost pred napadi z orožjem za množično uničenje. Annan je mednarodno skupnost pozval, naj ostane enotna, da bi se izognili novim terorističnim napadom.
Prvič v zgodovini Združenih narodov je generalno skupščino nagovoril župan New Yorka. Rudolph Giuliani je vse države članice pozval, naj se pridružijo ameriškim prizadevanjem v boju proti teroristom, saj v njem ni prostora za nevtralnost. Združenim državam Amerike je sicer podporo zagotovilo že več kot 100 držav.
Bush odobril pomoč opoziciji talibov
Ameriški predsednik George Bush je odobril tajno operacijo za pomoč opozicijskim skupinam, ki nasprotujejo talibanskemu režimu v Afganistanu. Pomoč bo sestavljena tudi iz finančnih sredstev, ki bi jih lahko uporabili za nakup orožja, rekrutiranje novih borcev ali kako drugače pripomogli k oslabitvi talibanskega režima, poroča ameriški časnik The New York Times. Tajna operacija, ki se nanaša na afganistanske sile, je ključni element ameriškega načrta, katerega namen je strmoglaviti z oblasti talibanski režim.

Namen te operacije je okrepiti sposobnost opozicijskih skupin za nadaljevanje boja proti talibanom, je za ameriški časnik povedal neimenovani ameriški predstavnik. Tajna pomoč ni namenjena samo borcem Severnega zavezništva, ampak tudi za spodbujanje odpora proti talibanskemu režimu med paštunskimi plemeni na jugu Afganistana.
Predsednik Bush je odobril tudi humanitarno pomoč v višini okrog sto milijonov dolarjev za afganistanske begunce, ki si skušajo najti zatočišče v Pakistanu. To bi lahko pripomoglo k izboljšanju odnosov s Pakistanom, ki igra ključno vlogo pri iskanju Osame bin Ladna, še piše The New York Times.
Sicer je Bush danes v Washingtonu izrazil zadovoljstvo, ker so ZDA dosegle napredek v boju proti terorizmu. Za primer je navedel, da je bilo v zadnjih dneh v ZDA in tujini aretiranih na stotine ljudi, ZDA pa so prejele veliko mednarodno podporo pri oblikovanju protiteroristične koalicije. Bush je še povedal, da so doslej zamrznili bančno premoženje domnevnih terorističnih organizacij in posameznikov v višini šest milijonov dolarjev. V ZDA so zamrznili 30 računov, v tujini pa 20.