Tujina

Bush še naprej izgublja podporo

Washington, 15. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

George Bush se bo moral pošteno potruditi za zmago na volitvah naslednje leto, saj mu je neka javnomenjska raziskava namenilamanj glasov kot nasprotnikom iz vrst demokratske stranke. Condoleezza Rice, Busheva svetovalka za nacionalno varnost, pa zanika, da so se v administraciji pojavila nova nesoglasja glede Iraka.

Ameriškim republikancem ne kaže več tako dobro
Ameriškim republikancem ne kaže več tako dobro FOTO: Reuters

Kot je pokazala najnovejša javnomnenjska raziskava, ki sta jo objavila ameriška medija ABC News in Washington Post, bi zanj ta čas glasovalo 46 odstotkov, za demokratskega kandidata pa 47 odstotkov vprašanih. Aprila je Bush v podobni javnomnenjski raziskavi prejel 53 odstotkov glasov proti 40 odstotkom za njegovega demokratskega tekmeca - kdorkoli že ta bo. Septembra pa je zbral 49 odstotkov podpore, medtem ko je za demokratskega tekmeca glasovalo 44 odstotkov vprašanih. Javnomnenjska raziskava, katere rezultati so bili objavljeni v torek, je bila opravljena med 9. in 13. oktobrom.

Condoleezza Rice zanika spore v administraciji

Senatorja Joseph Biden in Richard Lugar sta v nedeljo pozvala Busha, naj že vzame stvari v svoje roke in uredi zadeve, nakar je Bush v ponedeljek zagotovil, da ima vajeti v svojih rokah. Eden od dokazov za razpoke v administraciji naj bi bilo presenečenje Rumsfelda ob ustanovitvi posebne skupine za stabilizacijo Iraka v okviru sveta za nacionalno varnost pod vodstvom Riceove, s katero se je seznanil iz medijev. Okoliščine ustanovitve skupine sicer še vedno niso jasne, nihče iz administracije pa doslej ni pojasnil, za kaj sploh gre pri celotnem zapletu.

Ameriška svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice zavrača kritike o domnevnih sporih v Bushevi administraciji glede politike do Iraka, zagotavlja pa, da je obnova Iraka še vedno trdno pod nadzorom obrambnega ministra Donalda Rumsfelda. Po neuradnih ocenah naj bi ustanovitev skupine pomenila opozorilo Rumsfeldu, da zadeve v Iraku ne gredo tako, kot bi morale. Riceova razlaga, da je bila skupina ustanovljena za preprečevanje nastanka ozkih grl, ko bo kongres odobril izplačilo 20 milijard dolarjev za obnovo Iraka. Obenem je zagotovila, da ima Bush vajeti zunanje politike trdno v rokah in da vsi delajo zanj.

Riceova pa je v torek zagotovila, da je obnova Iraka še naprej trdno v rokah Pentagona in koalicijske prehodne uprave ter da ni nikakršnih sporov. Pentagon naj bi v kratkem ustanovil nov urad za nadzor nad milijarde dolarjev vrednimi pogodbami za obnovo Iraka. Pogodbe sta doslej precej netransparentno predvsem ameriškim podjetjem delila Agencija za mednarodno pomoč v sklopu State Departmenta (USAID) in vojaški inženirski korpus, novi Pentagonov urad pa naj bi na tem področju naredil red. Vse skupaj pa deluje, kot da Rumsfeld in drugi politični voditelji Pentagona znova osvajajo oblast, ki jim je začela drseti iz rok, ko je državni sekretar Colin Powell avgusta uspel prepričati Busha, naj se vrne v OZN po denarno in vojaško pomoč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10