"Potreba po raketni obrambi v Evropi je resnična in po mojem mnenju nujna," je opozoril ameriški predsednik George Bush v Washingtonu le nekaj ur za tem, ko je ameriški obrambni minister Robert Gates na Češkem napovedal, da bi ameriška administracija lahko preložila aktiviranje ščita v Evropi, dokler ne bo imela "trdnih dokazov" o iranski grožnji.
Če se bo Iran odločil za napad in mednarodna skupnost ne bo sprejela korakov, da bi ga preprečila, "obstaja možnost, da bo Iran razvil to sposobnost," je dejal Bush v govoru na Univerzi za nacionalno obrambo in poudaril, da je treba to grožnjo jemati resno že sedaj. Kot je dejal, bi po ocenah obveščevalnih služb lahko Iran do leta 2015 razvil medcelinsko balistično raketo, ki bi lahko dosegla ZDA in večino evropskih držav. Ob tem je še ponovil, da protiraketni ščit v Evropi ni uperjen poti Rusiji, kot trdi Moskva.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je medtem danes med obiskom v Tokiu dejal, da je načrt za ameriški protiraketni ščit v Evropi utemeljen na napačnih ocenah o iranski grožnji. "Severna Koreja pomeni glavno grožnjo, Iran pa ne," je dejal Lavrov.
Gates je danes pred tem v Pragi dejal, da bi ZDA lahko preložile začetek delovanja protiraketnega ščita v Evropi. Na novinarski konferenci po srečanju s češkim premierom Mirekom Topolanekom je izjavil, da preučujejo možnost, da bi delovanje obeh delov ščita na Poljskem in Češkem povezali šele v primeru, ko bi imeli konkretne dokaze o grožnjah Irana.
Na Češkem naj bi postavili radar za zgodnje opozarjanje, na Poljskem pa deset prestreznikov raket. "Nismo še do konca razvili tega predloga, imeli pa smo idejo, da bi najprej dokončali pogajanja, nato razvili oba dela ščita, vendar bi nato počakali z aktivacijo, dokler ne bi prejeli konkretnih dokazov o grožnjah Irana," je še povedal Gates.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.