Ameriški predsednik George Bush naj bi še danes javnosti predstavil načrte za varovanje dva tisoč kilometrov dolge meje z Mehiko, pri kateri naj bi sodelovalo več tisoč vojakov Nacionalne garde, poročajo tuji mediji.
Načrte, s katerimi želijo ZDA zmanjšati število nezakonitih priseljencev v ZDA, naj bi razkril v današnjem televizijskem govoru.
Predstavniki Bele hiše niso želeli natančno razkriti, koliko pripadnikov nacionalne garde želi Bush namestiti. Dejali so le, da naj bi jih bilo več tisoč oziroma manj od 10.000, kolikor naj bi jih napotili po ocenah Pentagona.
Lani ustavili 1,2 milijona ljudi
Mejne patrulije, ki so odgovorne za fizično varovanje meje, so lansko leto prijele skoraj 1,2 milijona oseb, ki so poskušale nezakonito prečkati mejo, okoli 500 tisočim pa naj bi prebeg v ZDA uspel.
Vprašanje priseljencev v ZDA je Američane razdelilo na tiste, ki za migrante želijo legalizacijo statusa in več pravic ter tiste, ki bi priseljence nagnali nazaj v domovino.
Priseljenci zahtevajo ureditev statusa
V začetku meseca aprila so v več kot 140 mestih v 39 zveznih državah potekale množične demonstracije, na katerih je latinskoameriška skupnost v ZDA protestirala proti predlogu zakona o nezakonitih priseljencih, ki bi pomenil njihovo kriminalizacijo, in zahtevali ureditev statusa. Prvega maja pa so pripravili bojkot z naslovom »Dan brez priseljencev«, s katerim so želeli pokazati, da brez njih ne gre. Nekatere tovarne so na ta dan ostale zaprte.
V četrtek so senatorji dosegli dogovor o oživitvi zakona o nezakonitih priseljencih, za katero se je še pred nekaj tedni zdelo, da je obsojen na propad. Predlog zakona, ki ga je lani decembra sprejel predstavniški dom ameriškega kongresa, predvideva gradnjo zidu na ameriško-mehiški meji in kriminalizacijo nezakonitih priseljencev ter vseh tistih, ki jim pomagajo, pa četudi le s hrano in vodo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.