
Ministrstvo bo združevalo 170.000 vladnih uslužbencev iz 22 dosedanjih ministrstev in državnih agencij in ima v proračunu za prvo leto delovanja zagotovljenih kakih 40 milijard dolarjev, namenjeno pa je učinkovitejši zaščiti ozemlja ZDA pred terorističnimi napadi.
Ameriški senat je predlog zakona o domovinski varnosti podprl 20. novembra, predstavniški dom pa 14. novembra. Po napovedih poznavalcev naj bi največja reorganizacija zvezne administracije od časa ustanovitve obrambnega ministrstva leta 1947 trajala tudi do sedem let, preden bo dokončno oblikovano ministrstvo, ki bo združevalo celotne ali dele zveznih agencij, kot so obalna straža, tajna služba, carina ali Služba za priseljevanje in naturalizacijo (INS). Obveščevalna agencija CIA in Zvezni preiskovalni urad (FBI) ne sodita v okvir novega ministrstva.
Ustanovitev novega ministrstva je prvi predlagal demokratski senator Joseph Lieberman iz Connecticuta, in to že mesec dni po terorističnih napadih 11. septembra 2001. Busheva administracija je bila takrat odločno proti, dokler ni Bush pol leta kasneje ustanovitev ministrstva oznanil kot svojo zamisel. Bush je napovedal ustanovitev ministrstva sredi številnih obtožb na račun pomanjkljivega dela FBI in CIA pri obrambi domovine ter vprašanjih, kaj je Bela hiša vedela o pripravah na napade 11. septembra. Bush je nato pobudo popolnoma iztrgal iz rok demokratov in julija dobil potrditev svojega predloga v predstavniškem domu.