Tujina

Bush po podporo v kongres

Washington/New York/Bagdad, 19. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ameriški predsednik George Bush je kongresu poslal resolucijo, ki naj bi mu podelila pravico do ameriškega vojaškega posredovanju v Iraku. Po napovedih naj bi kongres resolucijo z veliko večino tudi podprl.

Iračani še vedno podpirajo Sadama Huseina
Iračani še vedno podpirajo Sadama Huseina FOTO: Reuters

Bush je ob tem poudaril, da bodo ZDA udarile same, če Varnostni svet ZN Iraku ne bo poslal jasnega sporočila, "da se mora Sadam Husein razorožiti". "Če Varnostni svet ZN ne bo rešil tega problema, potem bodo to naredile ZDA in nekateri naši prijatelji," je dejal Bush po srečanju z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom v Beli hiši.

Na vprašanje, katere države bodo pomagale ZDA pri morebitni vojaški operaciji, je Bush odgovoril, da bo "to pokazal čas". "Gre za nekaj držav, ki ljubijo svobodo in razumejo grožnje. Razumejo, da je poziv ZN na kocki," je bil odločen Bush, ki je dodal, da bodo "narodi, ki ljubijo svobodo", zagotovo sledili ameriški pobudi.

Kongres bo resolucijo najverjetneje podprl

Najnovejši bushizem na temo Iraka: "Če hočeš ohraniti mir, potem moraš imeti pooblastila za uporabo sile".

Sicer pa je Busheva administracija že takoj začela kampanjo za potrditev resolucije o Iraku v kongresu. Kot je novinarjem pred Belo hišo dejal Bush, ima kongres možnost podpreti politiko ohranjanja miru, vendar pa, "če hočeš ohraniti mir, potem moraš imeti pooblastila za uporabo sile". Izrazil je še željo, da bi mu kongres omogočil ne le, da gre v vojno z Irakom, pač pa tudi, da z oblasti vrže Sadama Huseina.

Čeprav naj bi kongres resolucijo podprl z veliko večino že v naslednjih dveh tednih, pa je Bush že opozoril, da se mora kongres odločiti pred VS ZN. "Odlašanje glasovanja v kongresu bi lahko pomenilo sporočilo, da so ZDA nepripravljene ukrepati," je pojasnil ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld.

Resolucija ZN v pripravi

Iraški zunanji minister Sabri upa, da prihod inšpektorjev pomeni konec sankcij
Iraški zunanji minister Sabri upa, da prihod inšpektorjev pomeni konec sankcij FOTO: Reuters

Po navedbah diplomatskih virov v New Yorku naj bi ZDA in Velika Britanija pripravljali tudi besedilo nove resolucije Varnostnega sveta ZN v zvezi z Irakom. Osnutek naj bi vseboval natančen časovni načrt za morebitne inšpekcije ZN za nadzor nad iraškim orožjem in Iraku dopovedal, da mu v primeru pomanjkljivega sodelovanja grozijo neposredne posledice. V krogih ZN pa pričakujejo, da bosta Washington in London prvi osnutek resolucije predstavila prihodnji teden.

Rusija in Kitajska sta sicer jasno povedali, da trenutno ne vidita potrebe po takšni resoluciji, kot stalni članici VS ZN pa bi lahko omenjeni osnutek z vetom tudi onemogočili. Peta stalna članica VS ZN Francija svojega stališča še ni določila. Mauritius, ki je ena od desetih nestalnih članic VS ZN brez pravice do veta, pa se je včeraj odločno izrekel proti načrtovani resoluciji za Irak.

Irak prepričan v konec sankcij

Iraški predsednik Sadam Husein je v sporočilu ZN ponovno poudaril, da Irak nima orožja za množično uničenje in ZDA obtožil, da le iščejo izgovore za napad.

ZDA so današnji govor iraškega zunanjega ministra Nadžija Sabrija pred Generalno skupščino ZN označile kot nov "zavajajoč neuspeh v vseh pogledih". Iraku "ni uspelo sprejeti resnice in je dodal še nove laži. Irak ni pokazal volje, da bi spremenil svoje vedenje", je dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer in dodal, da na žalost izjave Sabrija, ki je med govorom prebral pismo iraškega predsednika Sadama Huseina, niso prinesle nič novega. Pred Generalno skupščino ZN je Sabri zatrdil, da Irak nima jedrskega, biološkega in kemičnega orožja ter da je država pripravljena na sodelovanje z Varnostnim svetom ZN, če bo spoštovana iraška suverenost.

Iraški zunanji minister Sabri je po včerajšnjem srečanju z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom in vodjo inšpektorjev ZN za nadzor nad orožjem Hansom Blixom izrazil upanje, da bo iraško povabilo inšpektorjem ZN prineslo konec brutalnim sankcijam ZN, kot tudi vodilo do izboljšanja odnosov med Irakom in Varnostnim svetom ZN. Blix je ob tem izrazil željo po čimprejšnji vrnitvi inšpektorjev ZN v Irak, Annan pa je iraško ponudbo označil kot "pomemben prvi korak k izpolnjevanju resolucij ZN".

Zavrnitev Rumsfeldovih izjav

Podpredsednik iraške vlade Aziz: Rumsfeldove izjave so provokacija
Podpredsednik iraške vlade Aziz: Rumsfeldove izjave so provokacija FOTO: Reuters

Podpredsednik iraške vlade Tarik Aziz pa je včeraj zavrnil izjave ameriškega obrambnega ministra Donalda Rumsfelda, ki je Irak označil za "neposredno grožnjo". Takšne izjave, kot so Rumsfeldove, nas sicer ne presenečajo, a mislim, da je stališče svetovne javnosti na naši strani, je dejal Aziz in besede ameriškega obrambnega ministra označil za "provokacijo".

Po njegovih besedah dejstvo, da Rumsfeld tako govori tudi potem, ko je Bagdad izrazil pripravljenost na sprejem inšpektorjev ZN za nadzor nad orožjem v Irak, "dokazuje, da so ameriške izjave v zvezi z orožjem za množično uničevanje le pretveza za upravičevanje napada na Irak".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10