Tujina

Bush: Orožje bomo našli

Washington/Bagdad, 04. 05. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Ameriški predsednik George Bush in ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld sta prepričana, da bodo v Iraku našli orožje za množično uničevanje. Združeni narodi pa so v iraškem mestu Basra odprli stalni urad za humanitarna vprašanja.

Zaradi dolgoletnih prizadevanj strmoglavljenega iraškega predsednika Sadama Huseina, da bi to orožje skrili, nisem nikoli pričakoval, da bo odkritje preprosto, je poudaril Rumsfeld. Po njegovih besedah je bolj verjetno, da bodo orožje našli s pomočjo namigov prebivalcev in "spodnjih plasti" strmoglavljenega režima, kot pa da bi do odkritja prišli s pomočjo namigov zajetih visokih predstavnikov nekdanjega iraškega vodstva, kot je nekdanji podpredsednik vlade Tarek Aziz.

Bush je v soboto poudaril, da je le še vprašanje časa, kdaj bodo odkrili orožje za množično uničevanje. Na novinarski konferenci z avstralskim premierom Johnom Howardom je še povedal, da je Sadam Husein porabil 14 let, da je to orožje skril in zagotovil, da ga ne bi odkrili inšpektorji ZN. Obenem je Bush pojasnil, da Aziz in drugi zajeti visoki predstavniki nekdanjega iraškega režima med zaslišanji vztrajajo pri "lažeh iz preteklosti".

ZN odprli urad v Basri

Koalicijski partnerji so začeli oblikovati mednarodne sile za stabilizacijo Iraka. Državo naj bi razdelili na tri sektorje, ki jih bodo ločeno upravljale ZDA, VB in Poljska.

Basra
Basra FOTO: Reuters

25-članska misija je iz Kuvajta že prispela v Basro, drugo največje iraško mesto z več kot milijonom prebivalcev. Misijo sestavljajo člani Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef) in Svetovnega programa za prehrano (WFP), pridružili pa naj bi se jim tudi predstavniki drugih agencij ZN, kot je na primer Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Predstavniki ZN naj bi v Basri nadzirali razdeljevanje humanitarne pomoči, pri tem pa bodo sodelovali z lokalnimi oblastmi in nevladnimi organizacijami.

ZN so pred uradom v Basri odprli že humanitarna urada v prestolnici Bagdad in severnoiraškem mestu Erbil. V humanitarnih misijah v Iraku tako sodeluje že več kot 100 sodelavcev ZN.

Iraška policija na delovnih mestih

Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski je danes napovedal, da bo njegova država v Irak poslala 2000 vojakov. Poljska naj bi bila upraviteljica vojaškega območja na severu Iraka. Odločitev o številu poljskih vojakov v Iraku naj bi sicer sprejeli kmalu, je še dejal Kwasniewski.

Ameriške sile v Iraku pa so pozvale iraške policiste v Bagdadu, naj se danes vrnejo na svoja delovna mesta. Po poročanju radijske postaje ameriških sil v Iraku poziv ameriške vojske velja za prometne policiste, civilno zaščito, varnostnike in kriminaliste, ne vključuje pa pripadnikov tajne policije in enot, ki so bile nekoč policijske enote strmoglavljenega iraškega predsednika Sadama Huseina. Radio je še poročal, da naj bi vsak policist ob vrnitvi na delo prejel 20 ameriških dolarjev. Policija "novega Iraka" mora po navedbah ameriškega radia v nasprotju z nekdanjimi enotami Sadama Huseina spoštovati ljudstvo in mu služiti. Poziv k vrnitvi na delo za zdaj velja le za policiste v iraški prestolnici.

Določili ministra za nafto

ZDA in njeni koalicijski partnerji so na mesto ministra za nafto postavili Thamirja Abbasa Ghadhbana izkušenega naftnega tehnokrata. Uradnik, ki je želel ostati neimenovan, pa je dejal, da naj bi Phillip Carroll, nekdanji direktor podjetja Royal Dutch/Shell v ZDA, postal vodja posvetovalnega sveta omenjenega ministrstva.

George Bush
George Bush FOTO: Reuters

Proameriško zborovanje v ZDA

Na proameriškem zborovanju pred hotelom Palestina v Bagdadu, ki ga je organiziral Vrhovni svet za osvoboditev Iraka, se je zbralo nekaj deset Iračanov. Množica je pred hotelom, kjer je nastanjena večina tujih novinarjev v iraški prestolnici, vzklikala gesla v podporo demokraciji in izražala zahvalo ZDA za zrušenje režima Sadama Huseina. Zbrani so se zavzeli tudi za enotnost med suniti in šiiti v Iraku.

To je bilo eno redkih zborovanj v podporo ameriškim enotam, ki so Bagdad zavzele 9. aprila. Zadnje dni je pred hotelom Palestina potekalo več protestov, na katerih pa so zahtevali odhod ameriških sil iz Iraka.

V spopadih ob plenjenju v Bagdadu dva ranjena

V Bagdadu pa je ob plenjenju številnih hiš visokih predstavnikov nekdanjega režima prišlo do spopadov med ameriškimi vojaki in plenilci, pri čemer sta bila ranjena najmanj dva plenilca. Ameriške sile so se danes umaknile iz bagdadske četrti Džadrija, kjer so imeli svoje palače med drugim sinova Sadama Huseina, Kusaj in Udaj, ter njegov tajnik Abdelhamid Mahmud Vilen. Po njihovem umiku so po navedbah stanovalcev v četrt vdrli plenilci.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10