Tujina

Bush odločen zrušiti iraški režim

Washington/Bagdad/London, 04. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Dva dni zatem, ko je Irak izrazil pripravljenost za obnovitev pogovorov o možnosti vrnitve mednarodnih inšpektorjev za razorožitev v Irak, je ameriški predsednik George Bush zatrdil, da se v odnosu ZDA do Iraka ni nič spremenilo. Možnost, da bi v kratkem obiskal Irak, pa je zavrnil tudi vodja inšpektorjev.

ZDA bodo napadle Irak, tudi če bo Bagdad privoli v sprejem inšpektorjev ZN za razorožitev, je prepričan iraški podpredsednik Ramadan. Ramadan se je pri tem skliceval na Bushevo četrtkovo izjavo, ko je ta potrdil namero po zrušitvi režima Sadama Huseina.

"Potrpežljiv človek sem. Uporabil bom vsa sredstva, ki so nam na voljo. Nič se ni spremenilo," je odgovoril Bush na novinarsko vprašanje o ameriški politiki do Iraka po povabilu glavnemu inšpektorju Združenih narodov za razorožitev Hansu Blixu, naj obišče Irak, da bi se pogovorili o možnostih za vrnitev inšpektorjev ZN.

Bagdad: Washington ne zanima vrnitev inšpektorjev

Vplivni iraški časnik Babil - lastnik katerega je sin iraškega predsednika Sadama Huseina, ocenjuje, da Washingtona ne zanima vrnitev inšpektorjev za razorožitev v Irak, temveč samo želi to vprašanje izkoristiti za uresničitev cilja po nadvladi sveta.

Se prijatelja v orožju razhajata?
Se prijatelja v orožju razhajata? FOTO: Reuters

Časnik Babil se sprašuje, kako bo Powell vedel, da Irak nima več orožja za množično uničevanje, če ne bo dopustil vrnitve inšpektorjev, ki bi izvedli pošten program iskanja tega orožja, in zagotovili, da je država čista. Kot je znano, je Irak v četrtek izrazil pripravljenost na obnovo pogovorov o možnosti vrnitve mednarodnih inšpektorjev za razorožitev v Irak,ameriški državni sekretar Colin Powell pa je tako možnost odločno zavrnil.

Se tesno zavezništvo med Blairom in Bushem krha?

Po poročanju britanskega tiska pa med ameriškim predsednikom Georgeom Bushem in britanskim premierom Tonyjem Blairom obstajajo nesoglasja o ukrepanju proti Iraku. Sunday Telegraph poroča, da je nastal "škodljiv prepad", The Observer pa, da obstajajo "namigi o prvem resnem razdoru med Belo hišo in Veliko Britanijo".

Nekdanji in sedanji ameriški predsednik med odmorom, ki sta si ga privoščila ob igranju golfa na ranču v Teksasu
Nekdanji in sedanji ameriški predsednik med odmorom, ki sta si ga privoščila ob igranju golfa na ranču v Teksasu FOTO: Reuters

Blair naj bi po poročanju dnevnika Financial Times ameriškega predsednika skušal prepričati, naj vnovič intenzivno posreduje med Izraelci in Palestinci, saj vojna v Iraku po Blairovem mnenju ne bi bila dobra zamisel, dokler ne bo napredka na Bližnjem vzhodu. "Mirovnega procesa ne bi smeli izključiti iz enačbe," je dejal neimenovani vir iz vrst britanske vlade. Tako stališče pa naj bi Bush zavrnil, poroča Sunday Telegraph in povzema besede nekega britanskega vladnega vira: "Argument iz Washingtona je: "Irak lahko pojmujemo tudi izolirano. To pa ni stališče Londona," še povzema časnik besede istega vira.

Po informacijah Observerja naj bi Bush v naslednjih nekaj tednih napovedal, da bo z nasiljem strmoglavil režim Sadama Huseina. Druga zalivska vojna naj bi bila načrtovana za prihajajočo zimo, je še poročal časnik, ki se sklicuje na nek visoki vir. Vojna naj bi bila že neizogibna. Dokončno odločitev o točnem datumu napada pa bo Bush sprejel še ta mesec.

Blix zavrnil možnost, da bi obiskal Bagdad

Možnost, da bi obiskal Bagdad, še preden bo ta jasno izrazil pripravljenost na obnovo nadzora razoroževanja, je Blix danes zavrnil. V pogovoru za arabski dnevnik Al Hajat je menil, da bi tovrstni pogovori vzbudili neosnovano upanje in da bi bilo psihološko bolj zaželeno, da diplomat njegove ravni ne bi šel v Bagdad preden Irak dejansko ne bo pristal na obnovo inšpekcij. Kot je ocenil Blix, bi morebiten neuspeh obiska v Iraku lahko povečal tveganje za izbruh vojne v Iraku. "Položaj bi bil še slabši, če bi obiskal Irak in bi pogovori spodleteli," je menil glavni inšpektor ZN.

Iran in Savdska Arabija ameriškega rožljanja ne odobravata
Iran in Savdska Arabija ameriškega rožljanja ne odobravata FOTO: Reuters

Po Blixovem mnenju tudi ne bi bilo pametno, če bi pogovori o vrnitvi inšpektorjev potekali v Bagdadu, in sicer zaradi negotovosti, povezane z njihovim izidom. "Ne vemo, kakšne so zahteve, ki so jih Iračani pripravljeni sprejeti," je dodal Blix.

Blixov obisk zavrnil tudi Powell

Povabilo Blixu je sicer že v soboto odločno zavrnil ameriški državni sekretar Colin Powell.

Powell je iraške oblasti obtožil, da s ponudbo zgolj "poskušajo spreminjati pravila igre". Meni, da se iraško vodstvo zaveda, kaj mora storiti: po ameriškem prepričanju ne gre namreč zgolj za inšpekcije orožja, ampak za razorožitev. Powellov namestnik John Bolton pa je pojasnil, da je namen ZDA doseči spremembo režima v Iraku, morebitna vrnitev inšpektorjev ZN za razorožitev pa po njegovem mnenju ne bo ničesar spremenila.

Mednarodna skupnost zaskrbljena

Bush naj bi kljub vsem(u) kmalu določil datum napada na Irak
Bush naj bi kljub vsem(u) kmalu določil datum napada na Irak FOTO: Reuters

Ameriško vztrajanje pri odstranitvi iraškega voditelja Sadama Huseina je ponovno vzbudilo zaskrbljenost v mednarodni skupnosti. Nemški kancler Gerhard Schröder je tako dejal, da ne bi smeli "govoriti o vojni proti Iraku, ne da bi pri tem upoštevali posledice za celotni Bližnji vzhod". Dodal je, da je pripravljen na "solidarnost do ZDA", ni pa pripravljen na "sodelovanje v političnem ali vojaškem avanturizmu".

Nasprotovanje vojaškemu posredovanje proti Iraku sta izrazila tudi Iran in Savdska Arabija. Iranski predsednik Hatami je med obiskom savdskega zunanjega ministra Sauda al Fajsala v Teheranu dejal, da bi bil v primeru posredovanja postavljen "nevaren precedent".

Enako stališče je zavzel tudi Oman. V pogovoru z iranskim predsednikom Mohamedom Hatamijem v Teheranu je zunanji minister Omana Jusef bin Alavi dejal, da njegova država zavrača napade na muslimanske in islamske države. Če bo vmešavanje velesile v zadeve drugih držav postalo običaj, se nobena država in noben narod na območju ne bodo več počutili varne, je še dejal omanski zunanji minister.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10