Zakon predsedniku ZDA daje pooblastila za razlago določil ženevskih konvencij glede ravnanja z vojnimi ujetniki. Predstavniški dom kongresa je podoben predlog sprejel že v sredo. Za zakon je glasovalo 12 demokratov, proti pa le republikanec Lincoln Chafee iz Rhode Islanda.
Bush je zahteval razširitev pooblastil, da zaščiti ameriške zasliševalce osumljenih teroristov pred mednarodnim pregonom in tožbami. Predlog zakona glede pravil za delovanje posebnih vojaških sodišč daje obtožencem nekaj več pravic, kljub temu pa jih imajo manj kot na primer na navadnih civilnih ali celo vojaških sodiščih.
Na teh sodiščih bodo sodili le tujcem, sodnik pa bo odločal, ali se lahko uporabi določeno posredno pričanje, kar je sicer na ameriških sodiščih neustavno. Pravila prav tako določajo, da se ne smejo uporabljati dokazi, pridobljeni z nečloveškimi, okrutnimi in ponižujočimi postopki, vendar le po decembru 2005, ko je bila sprejeta izrecna prepoved takšnih metod. Kar so zasliševalci iz osumljencev "iztepli" pred tem, naj ne bi bilo problematično.
Zapiranje nedolžnih ljudi

Dva tedna trajajoče prepire okoli zakona je zaznamoval politični naboj v luči kongresnih volitev 7. novembra. Tiskovni predstavnik Bele hiše Tony Snow je v četrtek novinarjem povedal, da bo Bush v času predvolilne kampanje izkoriščal vsako besedo demokratov, ki je bila izrečena proti določilom zakona. Republikanci predvolilno hitenje z zakonom razlagajo kot vprašanje življenja in smrti celotne nacije, demokrati pa opozarjajo, da bo s tem zakonom brez posebne koristi še bolj prizadet ameriški ugled v svetu.
Ameriška administracija je zadnjih pet let zapirala teroristične osumljence po svetu, predvsem v taborišču Guantanamo na Kubi, brez posebne nuje, da se jih spravi pred sodišče. Zdaj se s tem mudi, uradno zaradi odločitve vrhovnega sodišča ZDA, ki je junija predlagana pravila za delovanje posebnih vojaških sodišč razglasil za neustavna. Potem ko je predstavniški dom v sredo večinoma po strankarski črti potrdil predlog zakona, so demokrati v senatu isti dan privolili, da ne bodo skušali blokirati senatne različice, da bi zmanjšali pričakovane politične napade, v zameno pa so dobili pravico do glasovanja o treh amandmajih. Posebne koristi od tega niso imeli, saj so bili amandmaji zavrnjeni.
V četrtek je bil zavrnjen tudi amandma predsednik pravosodnega odbora v senatu, republikanca Arlena Specterja, ki je skušal omogočiti terorističnim osumljencem, da spodbijajo veljavnost aretacije na sodišču. Amandma je bil zavrnjen z 51 glasovi proti 48. Specter je dejal, da se ameriški pravosodni sistem sedaj vrača nazaj za 900 let, zakon pa zanesljivo ne bo prestal novega preizkusa pred vrhovnim sodiščem.
Republikanska večina je menila, da bi teroristi s to pravico zasuli zvezna sodišča in krepko upočasnili vojno proti terorizmu. Demokratka Dianne Feinstein je sicer skušala opozarjati na primere po nedolžnem zaprtih ljudi, ki so bili izpostavljeni "posebnim zasliševalskim metodam" v ameriških rokah oziroma predani na mučenje v Sirijo. Demokrat Carl Levin je dejal, da bo lahko administracija sedaj še naprej neskončno zapirala ljudi brez obtožnice, vendar so ti argumenti izzveneli v prazno.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.