Ameriški predsednik George W. Bush je pozval k odločnim povračilnim ukrepov proti Severni Koreji zaradi jedrskih poskusov, a hkrati zagotovil, da se ZDA zavzemajo za diplomatsko rešitev nastale situacije in da ne nameravajo vojaško napasti Severne Koreje.
"Sporočilo Severne Koreje, da je izvedla jedrski poskus, predstavlja grožnjo mednarodnemu miru in stabilnosti," je dejal Bush. Pojasnil je tudi, da bodo ZDA z zavezniki okrepile sodelovanje na področju obrambe in protiraketnih ščitov
Severna Koreja zagrozila ZDA
Predstavnik severnokorejskega zunanjega ministrstva je izjavil, da je Severna Koreja pripravljena tako na dialog kot na konfrontacijo. Tamkajšnje oblasti so še sporočile, da pritisk ZDA razumejo kot vojno napoved in zagrozile z uporabo fizične sile.
Nek neimenovani severnokorejski predstavnik je v Pekingu še pred izjavo zunanjega ministra povedal, da bo Severna Koreja morebitno uvedbo sankcij, s katerimi naj bi državo kaznovali zaradi jedrskega poskusa, razumela kot "vojno napoved". "Če bodo uvedli sankcije v celoti, bomo to imeli za vojno napoved," je dejal.
Pred Bushem je tudi ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice pa je zatrdila, da ZDA ne nameravajo napasti Severne Koreje. "Predsednik George Bush je Severnokorejcem povedal, da ZDA ne nameravajo napasti Severne Koreje. Tako, da imajo zagotovila. Ne vem, kaj več bi še hoteli," je dejala Riceova.
Drugi jedrski poskus?
Japonska javna televizija NHK je poročala, da je Severna Koreja izvedla drugi jedrski poskus, vendar so južnokorejski predstavniki nemudoma zanikali to novico. "Doslej nismo zaznali nobenih seizmičnih aktivnosti," je dejal tiskovni predstavnik urada južnokorejskega predsednika.V Washingtonu pa je tiskovni predstavnik sveta za nacionalno varnost dejal, da ZDA ne morejo potrditi morebitnega drugega jedrskega poskusa Severne Koreje, so pa zaznali tresenje tal na severnojaponski obali.
Severna Koreja je medtem sporočila, da so njeni nadaljnji jedrski poskusi odvisni od ameriške politike. Če bodo ZDA preklicale finančne sankcije, smo se pripravljeni pogajati, je dodal namestnik predsednika Kim Jong Nam.
Japonska izvaja pritisk
Severni Koreji je z novimi sankcijami zagrozila tudi Japonska. Odločitev so sprejeli na zasedanju državnega varnostnega sveta, formalno pa jo bo kabinet potrdil v petek. Japonska bo med drugim severnokorejskim ladjam prepovedala vstop v japonsko morje, prepovedala pa bo tudi uvoz iz te države. Japonska je proti Severni Koreji že julija, ko so izstrelili več raket, uvedla sankcije. ZDA in Japonska od Varnostnega sveta ZN zahtevata, naj na to komunistično državo izvaja večji pritisk.
EU: Odziv za zdaj ustrezen
Na zasedanju evropskega parlamenta je visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Javier Solana dejal, da se mora zaradi dejanja Severne Koreje mednarodna skupnost ustrezno odzvati – morda tudi z resolucijo, v kateri bi obsodila dejanje Severne Koreje in preprečila nadaljnje širjenje jedrskega in konvencionalnega orožja. Solana je še dejal, da je bil dosedanji odziv mednarodne skupnosti ustrezen, saj je bil miren, a odločen.
Javier Solana in evropska komisarka za zunanje odnose Benita Ferrero-Waldner pa sta skupaj pozvala mednarodno skupnost k solidarnosti s severnokorejskim ljudstvom, ki trpi v lakoti in nima ustreznega standarda, medtem ko država zapravlja milijone za oboroževalno tekmo in razvija orožje, ki ni potrebno za njen razvoj.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.