Tujina

Bush na meji med Korejama

Seul, 20. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški predsednik George Bush, ki se mudi na obisku v Južni Koreji, je obiskal demilitarizirano območje na meji s Severno Korejo in v govoru Sever pozval naj odpre mejo.

George Bush na demilitariziranem območju med obema Korejama
George Bush na demilitariziranem območju med obema Korejama FOTO: Reuters

Bush pa obenem ni pozabil poudariti, da "najnevarnejšim režimom na svetu" ne bo dovolil, da bi se oborožili "z najnevarnejšim orožjem". Ameriški predsednik Bush in njegov gostitelj južnokorejski predsednik Kim sta se ustavila na železniški postaji Dorasan, le 500 metrov od meje med obema Korejama, ki jo je Bush nekoč označil kot "najnevarnejše območje na Zemlji".

Leta 1976 sta bila dva ameriška častnika zadolžena za varovanje Južnokorejcev, ki so skušali posekati drevo v demilitarizirani coni, ko jih je napadlo okoli 30 severnokorejskih vojakov, zgrabili sekire in ju sesekalo.

Ko je Bush za neprebojnim steklom oprezal na severnokorejsko stran, mu je častnik pokazal stavbo severnokorejskega muzeja s protiameriško propagando, vključno s sekirami, s katerimi so leta 1976 ubili dva ameriška vojaka. Bush je svojim spremljevalcem vzkliknil: "Ali ste slišali? Sekiri, s katerimi so posekali naša vojaka, so dali v muzej! Nič čudnega, če mislim, da so zli!"

Bush je Severno Korejo, skupaj z Irakom in Iranom, nedavno imenoval za "os zla", je tokrat režim v Pjongjangu označil kot "despotski", obenem pa zatrdil, da ZDA ne nameravajo napasti Severne Koreje.

Bush spet ogroža normalizacijo odnosov

Južnokorejci se predvsem bojijo, da bi Bush s skrajnimi izjavami o Severni Koreji uničil Kimovo "sončno politiko" počasnega odpiranja Severne Koreje. Seul z 15 milijoni prebivalcev leži v dosegu topništva iz Severne Koreje in na pragu njene vojske, ki šteje milijon pripadnikov. Od konca korejske vojne leta 1953 je v Južni Koreji nameščenih 37.000 ameriških vojakov, južnokorejska vojska pa šteje 680.000 ljudi.

Protesti proti ameriški politiki

Kim Dae-Jung in George Bush
Kim Dae-Jung in George Bush FOTO: Reuters

V parku Maroni v Seulu je več sto protestnikov, v glavnem študentov in kmetov, zažgalo nekaj ameriških zastav. Med srečanjem ameriškega predsednika z južnokorejskim predsednikom je v Seulu za varnost skrbelo okoli 20.000 pripadnikov policijskih sil za boj proti demonstrantom.

Skupine levičarskih aktivistov so priredile več protestov proti obisku ameriškega predsednika. Policijske sile so se vznemirile le v trenutku, ko se je nad mestom v bližini ameriške ambasade dvignil črn dim. Gasilci so ogenj v restavraciji z morsko hrano hitro pogasili, s protiameriškimi protesti pa ni bil povezan.

V doslej najmnožičnejših protestih se je policija včeraj prerivala z okoli 1000 protestniki, nato pa se je spravila na nekaj novinarjev in fotografov. Danes zjutraj se je skupina okoli 30 aktivistov spopadla s policijo, ker ji ti niso dovolili predati predsedniku Bushu namenjenega protestnega pisma. Vse so aretirali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta