Po rezultatih ankete Ameriške raziskovalne skupine (ARG) je razvisno, da kar 45 odstotkov Američanov podpira zamisel, da predstavniški dom kongresa sproži postopek za odstavitev predsednika ZDA oziroma impeachment. Po drugi strani jih 46 odstotkov tej zamisli nasprotuje. Američani so po ugotovitvah ankete sicer precej manj naklonjeni podpredsedniku Dicku Cheneyju, impeachment proti slednjemu namreč podpira 54 odstotkov, nasprotuje pa mu 40 odstotkov.
Bela hiša izidov ankete ne želi komentirati, prihajajo pa ob zanimivem času, ko sedanja administracija predsednika Georgea Busha tekmuje z nekdanjim predsednikom Billom Clintonom, kdo je hujši glede laganja, oviranja pravice in izdajanja pomilostitev.
Bush je pred dnevi odpravil zaporno kazen nekdanjemu šefu Cheneyjevega kabineta Lewisu Libbyju, ki je bil obsojen zaradi laganja in oviranja preiskave izdaje identitete tajne agentke CIA Valerie Plame.
Clinton priznava, da so bile njegove pomilostitve številne, vendar pa do njih ni nikoli prišlo pred koncem pravosodnega postopka in jih tudi ni izdajal za zaščito svoje administracije. Veliko Američanov je prepričanih, da je Bush Libbyja pomilosti zato, da se mu ne bi naenkrat povrnil spomin in bi začel tožilcem razlagati podrobnosti svojih pogovorov s Cheneyjem ali celo Bushem glede poskusa diskreditacije kritika vojne v Iraku Josepha Wilsona z izdajo identitete njegove soproge Valerie Plame.
Impeachmenta sta bila doslej deležna le dva predsednika ZDA, to sta Andrew Johnson leta 1868 in Bill Clinton leta 1998. Aprila je impeachment za Busha predlagal demokratski kongresnik iz Ohia Dennis Kucinich in si je doslej nabral že kar devet podpisnikov resolucije.
Vendar pa so republikanci leta 1998 s preganjanjem predsednika Clintona zaradi laganja o spolnih odnosih z radodarno pripravnico Monico Lewinsky institucijo impeachmenta tako ponižali, da bo vodstvo demokratov dvakrat premislilo, preden bo sprožilo kaj podobnega brez resnih dokazov.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.