Na novinarski konferenci po enournem srečanju sta predsednika poudarila strateško partnerstvo ZDA in Rusije. Putin je poudaril, da "ni alternative" za rusko-ameriško sodelovanje, kar naj bi po njegovih besedah zadevalo tako nacionalne probleme obeh držav kot splošno "mednarodno stabilnost".
Med srečanjem predsednikom pa so se predstavniki administracij srečali na več dvostranskih pogovorih, med njimi tudi o razširitiv ameriškega protiraketnega ščita nad Rusijo. Predstavniki ZDA zatrjujejo, da za kaj takega obstajajo možnosti, potrebni pa bodo še dodatni pogovori. Ameriška soseda Kanada je po večmesečnem odločanju sprejela odločitev, da se tudi pridruži ameriški protiraketni zaščiti.
Bush prepričan, da ima Irak prepovedana orožja
Glede napetosti med ZDA in Rusijo glede različnih mnenj o vojni v Iraku pa je ruski predsednik menil, da so se temelji rusko-ameriških odnosov pokazali za trdnejše od sil in dogodkov, ki so jih postavili na preizkušnjo. Bush je ob tej priložnosti ponovil prepričanje, da Irak ima orožje za množično uničevanje. "Odkrili smo oborožitvene sisteme, laboratorije za razvoj biološkega orožja, katerih obstoj je Irak zanikal, ter laboratorije, ki jih prepovedujejo resolucije OZN," je pojasnil. Očitek ruskega novinarja, da so ZDA v vojni v Iraku obšle OZN, pa je predsednik odločno zavrnil in spomnil na soglasno sprejetje resolucije OZN o povojni ureditvi Iraka. Bush se je tudi strinjal s Putinom, da morajo OZN v Iraku igrati odločilno vlogo.
Voditelja zaskrbljena zaradi Irana in Severne Koreje
Predsednik Bush je zaskrbljen glede iranskega jedrskega programa in pozval Teheran, naj se drži sporazuma o neširjenju jedrskega orožja. "Rusija in ZDA so zaskrbljene zaradi razvoja iranskega jedrskega programa. Vemo, kakšne bi bile posledice, če bi Iran imel jedrsko orožje, zato hočemo delovati skupaj in z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA), da bi to preprečili," je zatrdil Bush. Ruski predsednik je ob tem potrdil, da sta stališči ZDA in Rusije glede nevarnosti jedrskega orožja v Iranu "bližji, kot se zdi", obenem pa je izrazil "absolutno nasprotovanje uporabi iranskega jedrskega programa za nepravični instrument nelojalne konkurence" ruskim družbam.
Moskva sodeluje s Teheranom pri gradnji jedrskega reaktorja na jugu Irana. Busheva administracija pa meni, da Iran izrablja gradnjo jedrske elektrarne za prikrivanje razvoja svojega jedrskega orožja, zato poskuša Rusijo prepričati, naj prekine sodelovanje z Iranom.
Voditelja sta pozvala Severno Korejo, naj zaustavi svoj jedrski program. Dotaknila sta se še vprašanja Čečenije, pri čemer je Bush izenačil upor čečenskih upornikov proti Rusiji z mednarodnim terorizmom organizacije Al Kaida. "Obe državi sta močno trpeli zaradi terorizma in naši vladi delata vse, da bi ukrepali proti tej grožnji," je dejal ameriški predsednik, ki je pozval k prekinitvi spopadov v Čečeniji in mirni rešitvi tega vprašanja.
Izmenjava ratifikacije sporazuma o jedrski razorožitvi
Med pogovorom sta predsednika izmenjala dokumente o ratifikaciji rusko-ameriškega sporazuma o jedrski razorožitvi, ki sta ga podpisala pred enim letom v Moskvi. Sporazum predvideva občutno zmanjšanje zalog jedrskih konic, vendar pa vse ne bodo uničene, kot je želela Rusija, temveč bo del uskladiščen, kot so vseskozi zahtevale ZDA. Do sporazuma je sta državi sklenili, ko je Bush napovedal umik od sporazuma o protibalističnih raketah (ABM) iz leta 1972, od katerega so ZDA nato 13. junija 2002 dokončno odstopile.
Sporazum je svet ruske federacije ratificiral 28. maja, duma pa 14. maja. Duma je sicer z ratifikacijo dolgo odlašala – ratificirali so ga 14. maja, predvsem zaradi ruskega nasprotovanja ameriško-britanskemu napadu na Irak. Ameriški senat pa je sporazum ratificiral 6. marca.
Putin že septembra v ZDA?
Bush je Putina tudi povabil, naj ga septembra obišče v Camp Davidu v bližini Washingtona. Ameriški predsednik je v Sankt Peterburg prispel v soboto popoldne in se udeležil še zadnjih uradnih slovesnosti ob 300-letnici tega mesta. Sicer pa sta oba predsednika že v nedeljo opoldne odpotovala v francoski Evian, kjer poteka vrh skupine sedmih najbolj razvitih držav in Rusije (G-8).