Kongresniki so britanskega zaveznika počastili s skupnim zasedanjem senata in predstavniškega doma, na katerem je bil častni govornik Blair. Zatrdil je, da bosta ZDA in Velika Britanija vedno skupaj v boju za svobodo, in Američane pozval, naj ne obupajo nad Evropo in z njo sodelujejo. Pozive nekaterih evropskih voditeljev k multipolarnemu svetu je označil za preživete, saj da je potrebno sodelovanje, ne pa brzdanje ameriške moči.
Blair: Ameriška moč je napačno razumljena
Po zahvali za prisrčen sprejem, ki je nekaj povsem drugega kot zasedanja britanskega spodnjega doma, kjer je Blair v zadnjem času deležen vsega, le aplavzov ne, se je britanski premier opravičil, da so britanske sile leta 1814 požgale Washington. Zatrdil je, da ameriška moč še nikoli v zgodovini ni bila tako potrebna in tako napačno razumljena, kot je sedaj. Blair je govoril o medsebojni povezanosti sveta in novih grožnjah, ki več niso nevarnosti spopadov med državami, saj bi te z vojno preveč izgubile. Grožnje prihajajo iz temnih delov sveta, kjer ljudje niso svobodni, kjer trpijo pod diktatorji, kjer vladata revščina in verski skrajneži. Iz tega sveta se širi virus terorizma, ki se ga ne da premagati le z orožjem, ampak z vrednotami. Vrednote ZDA in Velike Britanije niso "zahodne" ampak univerzalne, saj ljudje povsod, kjer dobijo možnost, izberejo dmeokracijo, vladavino prava in svobodo, je dejal britanski premier.

ZDA in Velika Britanija bosta vedno skupaj v boju za svobodo, vendar pa je Blair obenem opozoril Američane, naj ne obupajo nad Evropo in z njo sodelujejo. Pozive nekaterih evropskih voditeljev k multipolarnemu svetu je označil za preživete, saj je potrebno sodelovanje, ne pa brzdanje ameriške moči. Poudaril je, da je pomembno sklepati koalicije in dejal, da je bolje imeti koalicijo in ukrepati enostransko, če ne gre drugače, kot pa obratno. Glede Iraka je Blair prepričan, da sta ZDA in Velika Britanija ravnali pravilno, da sta posredovali brez široke podpore. Vendar če bosta Evropa in ZDA skupaj, potem se jima bodo pridružili tudi drugi. Evropa mora premagati antiamerikanizem, ZDA pa sprejeti partnersto na podlagi prepričevanja in ne ukazovanja. Amerika mora znati tudi poslušati ne samo voditi.
Blairov govor so kongresniki večkrat prekinili z aplavzi, kar pa je v ameriškem kongresu prej znak olike in vzgoje kot pa strinjanja z govorcem
Sporni obveščevalni podatki

Blair je imel v Washingtonu tudi skupno novinarsko konferenco z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem, na kateri je britanski premier zatrdil, da še vedno verjame, da so bili britanski obveščevalni podatki o iraškem kupovanju urana v Nigru pristni, Bush pa se je izognil neposrednemu odgovoru na vprašanje, če namerava prevzeti odgovornost za svoje besede v govoru o položaju v državi januarja letos.
Sodeč po informacijah, ki počasi curljajo v javnost, so se agenti CIA in uradniki Bele hiše prepirali, ali naj Bush v govoru omeni iraške poskuse kupovanja urana v Nigru, ker je CIA menila, da je informacija nepreverjena. Po pogajanjih s člani sveta za nacionalno varnost in Bele hiše so se dogovorili, da bodo vpletli Britance, zato je Bush v svojem govoru dejal, da ima britanska vlada podatke, da je Irak skušal kupiti uran v Afriki. Nasmejana obraza voditeljev pred kamerami in laskave besede, s katerimi sta se obkladala, niso z ničemer izdale, da bi Blair kaj zameril. Blair je vztrajal pri verodostojnosti podatkov in spomnil, da je Irak že v 80. letih kupil 270 ton urana iz Nigra.